Egzekucja komornicza a wyrok sądu karnego - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Komornik i postępowanie egzekucyjne > Alimenty - egzekucja


Odpowiedz
 
27-03-2012, 14:15  
Jaro Z
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie Egzekucja komornicza a wyrok sądu karnego

Wyrokiem Sądu z art.209$1k.k.zostałem uniewinniony,lecz komornik tego wyroku nie akceptuje. Cały problem polega na tym że pieniądze na utrzymanie dzieci dawałem ich matce do rąk własnych a nie np. przez pocztę- czyli dowodów wpłat nie posiadam. Sąd jednak orzekł że mimo iż nie posiadam tych dowodów wpłat na dzieci łożyłem. Jednak komornik nie chce uznać tego wyroku. Podpiera się tym że nie mam dowodów wpłat więc mam zaległości alimentacyjne. Co powinienem zrobić żeby komornik zaakceptował wyrok ze sprawy karnej? Czy mam szanse na cofnięcie/wstrzymanie egzekucji?Dodam że aktualnie stale wpłacam alimenty bieżące.
Jaro Z jest off-line  
27-03-2012, 15:37  
Gość-555
Użytkownik
 
Posty: 325
Domyślnie RE: Egzekucja komornicza a wyrok sądu karnego

Wyrok w sprawie karnej wskazuje, że nie dopuścił się Pan uporczywego uchylania się od wykonania ciążącego na Panu z mocy ustawy lub orzeczenia sądowego obowiązku opieki przez niełożenie na utrzymanie osoby najbliższej lub innej osoby i przez to narażenie jej na niemożność zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych.
Powyższe nie jest jednoznaczne z tym, że płacił Pan alimenty regularnie i w pełnej wysokości, a więc, że nie istnieją żadne zaległości alimentacyjne.

Wyrok sądu karnego nie jest podstawą do ograniczenia egzekucji. Taką podstawą może być wyrok sądu cywilnego pozbawiający wykonalności wyroku alimentacyjnego w części zaległych alimentów.
Aby taki wyrok uzyskać musi Pan założyć powództwo przeciwegzekucyjne i w toku postępowania wykazać, że płacił Pan w terminie zasądzone alimenty, w pełnej wysokości.
Gość-555 jest off-line  
27-03-2012, 20:45  
Jaro Z
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Egzekucja komornicza a wyrok sądu karnego

Dziękuje za odpowiedź.
Jaro Z jest off-line  
27-03-2012, 21:40  
Fx001
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Egzekucja komornicza a wyrok sądu karnego

A ja się dopytam, czy składając powództwa przeciwegzekucyjne obowiązują jakieś terminy? Czy mogę to zrobić w każdej chwili?
Fx001 jest off-line  
Linki sponsorowane

Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 03:11.