Warsztat nie chce oddać samochodu. - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Różne > Dyskusja ogólna


Odpowiedz
 
08-02-2010, 10:50  
er0s
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie Warsztat nie chce oddać samochodu.

Witam.
Mam wielki problem z mechanikiem któremu rok temu oddałem samochod do naprawy. Sprawa wygląda następująco.
Oddałem do warsztatu samochod uszkodzony z przodu. Umowiłem się z właścicielem warsztatu na kwotę 10 tyś. zł. +- 10% za naprawe auta nie podpisaliśmy żadnej umowy. Auto miało być zrobione w około 3 miesiące. Na sam początek dałem 2 tyś zaliczki, po około 2 miesiącach gdy widziałem jakieś małe postępy w robocie włąściciel warsztatu chciał kolejną zaliczke w wysokości 2 tyś zł którą oczywiście otrzymał, po kolejnych kilku miesiącach otrzymał kolejną zaliczke w wysokości 2 tyś zł. Czyli dostał juz 6 tyś zł. Samochod juz jest prawie gotowy do odbioru i chciałem przewieżć go do elektryka aby podłączył wszystko i uruchomił silnik. Właściciel zażądał odemnie 7,5 tyś zł innaczej nie wyda mi samochodu. Jak spytałem się dlaczego taka kwota to powiedział ze umawialiśmy się na 12 tyś zł +- 10% i z powodu, ze wynikły niespodziewane naprawy tyle mu się należy. Oczywiście wcześniej nic o tym nie wspominał. Moim zdaniem nie należy mu się już nic za tą naprawe z tego powodu, ze auto straciło bardzo duzo na wartości przez ten czas który u niego było naprawiane. Naprawa miała trwać 3 miesiące, a trwa juz ponad rok. Samochod jest z 2008 roku, a chyba wszyscy wiedzą jak nowe samochody tracą na wartości. I tu moje pytanie: czy moge pojechać i odebrać samochod z warsztatu bez zapłaty kwoty którą właściciel odemnie żąda. Mam pokwitowania, ze dawałem mu zaliczki. Wiem, ze dobrowolnie nie odda mi samochodu dlatego chce pojechać tam z policją tylko chciałem się najpierw upewnic czy od strony prawnej właściciel warsztatu moze przetrzymywać moje auto lub czy jest jakiś artykuł który umożliwia mi odebranie mojej własności.

Pozdrawiam.
er0s jest off-line  
09-02-2010, 10:13  
spotter
Użytkownik
 
Posty: 35
Domyślnie RE: Warsztat nie chce oddać samochodu.

Samochód jest Twoją własnością i nikt przetrzymywać go nie może. Właściciel warsztatu może Ci wytoczyć sprawę cywilną o zapłate należności, ale auto imho musi wydać. Policja wysłucha strony i powinna przychylić się do Twojego żądania o wydanie auta, ale powinni także poinformować właściciela warsztatu o jego prawach.
Swoją drogą - nie masz świadków, że naprawa miała kosztować 10tyś?
Możesz też postarać się na spokojnie porozmawiać z właścicielem warsztatu, by wyciągnąć od niego przyznanie sie do tego, że naprawa miała faktycznie kosztować 10tyś. Jeśli się umawialiście na konkretny termin, a został on przedłużony bez wyraźnej potrzeby - możesz zażądać odszkodowania.
IMHO postępowanie cywilne nieuniknione.
spotter jest off-line  
09-02-2010, 11:05  
er0s
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Warsztat nie chce oddać samochodu.

Witam. Dziekuje za odpowiedz. Świadka mam jednego tylko jest to mój brat. Od właściciela nie wyciągne informacji, ze naprawa miała kosztować 10tyś zł on twierdzi cały czas ze miała kosztować 12 tys co do terminu umawialiśmy się na max 3 miesiące, a on teraz twierdzi, ze umawialiśmy się, ze bedzie robił samochod z doskoku w wolnym czasie i ja się niby na to zgodziłem. O odszkodowanie i tak bede walczył ale najpierw koniecznie musze wyciągnąc samochod od niego z warsztatu, jak ostatnio przyjechałem z lawetą to specjalnie zastawili samochod zeby nie mozna go było ruszyć i po chamsku zostałem wygoniony z warsztatu, koszta za wynajęcie lawety musiałem pokryć. Potrzebował bym jakiegoś artykułu który przedstawił bym policji aby przychyliła się do mojego żądania, wiem ze bedzie to trudne ponieważ na tym warsztacie cały czas naprawiane są samochody policyjne i napewno właściciel zna wiekszość policjantów dlatego musze miec prawną podkładke pod to aby nikt nie podważył tego, ze chce zabrać samochód.

Pozdrawiam.
er0s jest off-line  
09-02-2010, 11:05  
eddie.v
Użytkownik
 
eddie.v na Forum Prawnym
 
Posty: 166
Domyślnie RE: Warsztat nie chce oddać samochodu.

Cytat:
Napisał/a spotter
Samochód jest Twoją własnością i nikt przetrzymywać go nie może.
Ależ jak najbardziej może. Słyszał Pan o czymś takim jak prawo zatrzymania? Art. 461 par 1 KC zawiera nawet definicję legalną tejże instytucji, którą pozwolę sobie zacytować: "Zobowiązany do wydania cudzej rzeczy może ją zatrzymać aż do chwili zaspokojenia lub zabezpieczenia przysługujących mu roszczeń o zwrot nakładów na rzecz oraz roszczeń o naprawienie szkody przez rzecz wyrządzonej (prawo zatrzymania)."
Do stosowania tego prawa do umów wzajemnych otwiera drogę art 488 § 2 KC.

Pytanie czy cena jest zawyżona, czy dopuszczono się zwłoki jest sprawą która nie ma wpływu na to, że mimo wszystko istnieje wierzytelność której mechanik może się domagać i z tego powodu zastosować prawo zatrzymania.
eddie.v jest off-line  
Linki sponsorowane

Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 15:24.