płatny drugi kierunek studiów - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Różne > Dyskusja ogólna

Dyskusja ogólna - aktualne tematy:


Zamknięty temat
 
05-02-2012, 21:40  
bobbey
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: płatny drugi kierunek studiów

A skąd. Oczywiście że nie.
bobbey jest off-line  
05-02-2012, 21:45  
amelly
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: płatny drugi kierunek studiów

Też tak myślałam, ale, ku mojemu zdziwieniu, panie w dziekanacie powiedziały, że jest to dodatkowo płatne, jako że jest to drugi kierunek. I nie wiem czy mają racje, czy nie...
amelly jest off-line  
06-02-2012, 10:23  
elkyyy
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: płatny drugi kierunek studiów

podaje artykul z pewnego portal prawniczego,bowiem link sie nie zapisal.


"Drugi kierunek studiów bezpłatny jeszcze przez rok? .Środa, 01. Lutego 2012 18:02 .

Nowelizacja ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym wzbudza w środowisku akademickim wiele kontrowersji. Reforma systemu stypendialnego, wdrażanie Krajowych Ram Kwalifikacji i wprowadzenie odpłatności za drugi kierunek studiów to punkty zapalne w debacie społeczności akademickiej z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Zdaniem resortu odpłatność za drugi kierunek studiów będzie obowiązywała już od roku akademickiego 2012/2013.


Wszystko wskazuje na to, że Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego źle interpretuje ustawę, którą samo przygotowało i odpłatność za drugi kierunek studiów będzie mogła wejść dopiero od roku akademickiego 2013/2014. Nowelizacja ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym w art. 29 ust. 2 zawiera przepis, który interpretowany zarówno literalnie, jak i celowościowo, nie pozostawia w tym zakresie wątpliwości. Piotr Müller, Przewodniczący Zarządu Samorządu Studentów Uniwersytetu Warszawskiego, wyraził już oficjalne stanowisko Samorządu Studentów w tym zakresie na posiedzeniu Senatu UW, na którym gościł Podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego prof. Z. Marciniak. Opinia ta uzyskała aprobatę m.in. Dziekana Wydziału Prawa i Administracji UW prof. Krzysztofa Rączki oraz byłego Prorektora Uniwersytetu Warszawskiego prof. Marka Wąsowicza.

Przepisy przejściowe (art. 29 ust. 2) przewidują, że studenci przyjęci na studia przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy oraz w roku akademickim 2011/2012 studiujący bez opłat za kształcenie na więcej niż jednym kierunku studiów nie wnoszą opłat, o których mowa w art. 99 ust. 1 pkt 1a ustawy, o której mowa w art. 1 w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, do końca okresu studiów przewidzianego w programie i planie rekrutacji (...). Użycie sformułowania „w roku akademickim" a nie „na rok akademicki" oznacza, że osoby, które podczas trwania obecnego roku akademickiego zostaną przyjęte na studia mogą dalej bezpłatnie studiować na dwóch kierunkach studiów.

Ponadto, gdyby wolą ustawodawcy było wprowadzenie odpłatności za drugi kierunek studiów od następnego roku akademickiego (2012/2013), przepis w ogóle nie zawierałby drugiego członu „oraz w roku akademickim 2011/2012". Przepis bez drugiej części faktycznie objąłby wtedy opłatami za drugi kierunek studiów wszystkich przyjętych na studia po 1 października 2011 roku. Jednakże wyraźną wolą ustawodawcy było przedłużenie tego okresu poprzez dodanie drugiego członu sformułowania.

Podobne stanowisko wyraziła Uniwersytecka Komisja Akredytacyjna w grudniu 2011 r. Dotyczy ono m.in. wprowadzenia Krajowych Ram Kwalifikacji. Przepisy przejściowe dotyczące ich wprowadzenia są analogicznie skonstruowane w art. 29 ust. 1 nowelizacji.

Taką interpretację przepisu art. 29 podaje też Komentarz do ustawy o szkolnictwie wyższym i ustawy o tytule i stopniach naukowych autorstwa prof. Huberta Izdebskiego.

W związku prezentowanymi powyżej argumentami Piotr Müller w imieniu Zarządu Samorządu Studentów Uniwersytetu Warszawskiego skierował 20 stycznia br. oficjalne pismo do Pani Minister Barbary Kudryckiej z prośbą o zajęcie oficjalnego stanowiska w tej sprawie.

Ewentualna nieprzychylna interpretacja resortu może zakończyć się w przyszłym roku falą pozwów sądowych skierowanych przeciwko uczelniom publicznym za pobieranie opłat niezgodnie z prawem."
elkyyy jest off-line  
06-02-2012, 10:28  
Ag_Maz
Moderator globalny
 
Ag_Maz na Forum Prawnym
 
Posty: 33.751
Domyślnie RE: płatny drugi kierunek studiów

Link się zapisał, tylko został przeze mnie wymoderowany. Proszę nie odsyłać do takich serwisów.
Ag_Maz jest off-line  
06-02-2012, 12:57  
kamolo
Początkujący
 
Posty: 13
Domyślnie

Witam
Jestem studentem na III roku i studia zacząłem w roku akademickim 2009/2010. Szukałem wiele informacji na temat odpłatności za podjęcie drugiego kierunku studiów, ale wygląda na to, że Ci, którzy zaczęli studia w roku akademickim 2011/2012 i wcześniej mogą podjąć drugi kierunek studiów całkowicie bezpłatnie.
Rozumiem, że w związku z interpretacją przepisów przez Piotra Mullera, można nawet w tym roku akademickim, tz. 2012/2013 podjąć się drugiego kierunku studiów za darmo, gdyż takowe opłaty mogłyby wejść w życie dopiero w roku 2013/2014.

Na swoim facebook'u Piotr Muller napisał, że MNiSW najprawdopodobniej przychyli się do przesłanego przez niego pisma, gdyż uczelnie egzekwując opłaty, nawet od studentów, którzy w roku akademickim 2012/2013 rozpoczną drugi kierunek, będą to robiły niezgodnie z prawem, w wyniku czego uczelnie będą się spotykały z odmową odnośnie wniesienia opłat za studiowanie na drugim kierunku.

Może powiem to tak, bo lekko to wszystko zagmatwane jest.
Podejmując się studiów przed wejściem w życie ustawy czyli przed rokiem akademickim 2011/2012 można się podjąć studiowania na drugim kierunku w roku 2012/2013, bo dopiero on będzie naliczany jako ten "pierwszy".
Nie jestem pewny jak to wygląda z tymi, którzy studia zaczęli właśnie w roku 2011/2012

proszę moderatora, jeżeli się da, o włączenie tej odpowiedzi do mojego poprzedniego postu, gdyż nie mogę go już edytować ....

dla wszystkich, którzy mają jeszcze jakieś wątpliwości, znalazłem odpowiedź specjalisty z MNiSW na pytanie jednego z kolegów ( znajduje się na str. 12 tego wątku )

"Podobno każdy student według nowej ustawy ma mieć

przydzielony limit "darmowych" punktów ECTS. Czy limit punktów jest

liczony dopiero od wejścia ustawy? - w sumie było by to zgodne z

zasadą, iż prawo nie działa wstecz. Jeżeli tak by miało być, to owe

punkty, które warunkują bezpłatne studiowanie miałyby być naliczane

dopiero od roku akademickiego 2011/2012, bez odejmowania punktów za

studia już przebyte?Należy wyraźne zaznaczyć, że obowiązuje zasada nie działania prawa wstecz. Tym samym, jeżeli proponowane przepisy zostaną uchwalone, to limit punktów ECTS będzie naliczany dopiero od rozpoczęcia kierunku studiów, który zostanie rozpoczęty po wejściu w życie przepisów projektu nowelizacji ustawy. Tym samym dotąd odbyte studia nie będą konsumować limitu punktów ECTS."

W myśl tej odpowiedzi, można śmiało stwierdzić, że Ci, którzy zaczęli studia przed 2011/2012, mogą studiować drugi kierunek w roku 2012/2013 także bezpłatnie, bo dopiero on będzie liczony jako ten pierwszy i konsumował "darmowe" punkty ECTS
kamolo jest off-line  
08-02-2012, 22:11  
student1992
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: płatny drugi kierunek studiów

Witam, mam pytanie w związku z płatnym drugim kierunkiem. Jestem na 1 roku kierunku lekarskiego. W czerwcu mam egzamin z anatomii, jeśli go nie zdam, oczywiście będę miał termin poprawkowy we wrześniu.
Do tej pory było tak, że jeżeli ktoś nie zdał czerwcowego egzaminu, profilaktycznie (na wypadek gdyby nie zdał również tego wrześniowego egzaminu) brał ponownie udział w rekrutacji. Można określić to tak: "nie zdam we wrześniu, wyrzucają mnie ze studiów, więc rozpoczynam studia od nowa, bo ponownie wziąłem udział w rekrutacji, dostałem się i jestem traktowany jak kandydat"

Na czym polega mój problem? Słyszałem, że od tego roku taka praktyka powoduje, że udział w rekrutacji (bez uprzedniego zrezygnowania ze studiów) jest traktowana jako drugi kierunek, i trzeba będzie płacić za niego, nawet jeśli zda się ten termin wrześniowy.

W związku z tym chciałem zapytać jak to jest w takim przypadku i czy ewentualnie jest możliwość, aby jakoś to ominąć? Dzięki za odpowiedź z góry.
student1992 jest off-line  
08-02-2012, 23:17  
Caprinetka
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: płatny drugi kierunek studiów

Witam,
Chciałam zadać nurtujące mnie pytanie. Jestem na drugim roku studiów licencjackich na kierunku architektura wnętrz (na ASP) i w tym roku, czyli 2011/12 rozpoczęłam studia magisterskie z mojego poprzedniego kierunku czyli historii sztuki (na zwykłym uniwersytecie). Wiem, że odpłatności za drugi kierunek wchodzą od przyszłego roku akademickiego więc na ten moment nie będę musiała wnosić żadnych opłat, ale za 2 lata mam zamiar rozpocząć studia magisterskie na ASP (już po uzyskaniu tytułu magistra historii sztuki). I zastanawiam się, czy będę musiała za nie płacić czy nie, jako że nie wiem, czy punkty ECTS przeznaczone na studia magisterskie są już naliczane od roku 2011/12 i wykorzystuję je już na historię sztuki czy też nie. Poza tym słyszałam, że odpłatność za drugi kierunek nie dotyczy uczelni artystycznych ale nie mogę znaleźć tej słynnej listy wymieniającej wszystkie kierunki artystyczne, których to dotyczy.
pozdrawiam
Caprinetka jest off-line  
09-02-2012, 08:10  
kamolo
Początkujący
 
Posty: 13
Domyślnie RE: płatny drugi kierunek studiów

Cytat:
Napisał/a Caprinetka
Witam,
Chciałam zadać nurtujące mnie pytanie. Jestem na drugim roku studiów licencjackich na kierunku architektura wnętrz (na ASP) i w tym roku, czyli 2011/12 rozpoczęłam studia magisterskie z mojego poprzedniego kierunku czyli historii sztuki (na zwykłym uniwersytecie). Wiem, że odpłatności za drugi kierunek wchodzą od przyszłego roku akademickiego więc na ten moment nie będę musiała wnosić żadnych opłat, ale za 2 lata mam zamiar rozpocząć studia magisterskie na ASP (już po uzyskaniu tytułu magistra historii sztuki). I zastanawiam się, czy będę musiała za nie płacić czy nie, jako że nie wiem, czy punkty ECTS przeznaczone na studia magisterskie są już naliczane od roku 2011/12 i wykorzystuję je już na historię sztuki czy też nie. Poza tym słyszałam, że odpłatność za drugi kierunek nie dotyczy uczelni artystycznych ale nie mogę znaleźć tej słynnej listy wymieniającej wszystkie kierunki artystyczne, których to dotyczy.
pozdrawiam
O ile dobrze się orientuję to kontynuacja studiów licencjackich -> patrz. magisterka - jest bezpłatna.


Cytat:
Napisał/a student1992
Witam, mam pytanie w związku z płatnym drugim kierunkiem. Jestem na 1 roku kierunku lekarskiego. W czerwcu mam egzamin z anatomii, jeśli go nie zdam, oczywiście będę miał termin poprawkowy we wrześniu.
Do tej pory było tak, że jeżeli ktoś nie zdał czerwcowego egzaminu, profilaktycznie (na wypadek gdyby nie zdał również tego wrześniowego egzaminu) brał ponownie udział w rekrutacji. Można określić to tak: "nie zdam we wrześniu, wyrzucają mnie ze studiów, więc rozpoczynam studia od nowa, bo ponownie wziąłem udział w rekrutacji, dostałem się i jestem traktowany jak kandydat"

Na czym polega mój problem? Słyszałem, że od tego roku taka praktyka powoduje, że udział w rekrutacji (bez uprzedniego zrezygnowania ze studiów) jest traktowana jako drugi kierunek, i trzeba będzie płacić za niego, nawet jeśli zda się ten termin wrześniowy.

W związku z tym chciałem zapytać jak to jest w takim przypadku i czy ewentualnie jest możliwość, aby jakoś to ominąć? Dzięki za odpowiedź z góry.
Nie wiem, czy będzie to traktowane jak drugi kierunek, ale na pewno konsumujesz już punkty ECTS. Więc podejmując się znowu tych studiów, musisz się liczyć z tym, że za semestr będziesz musiał zapłacić
kamolo jest off-line  
09-02-2012, 15:47  
kamolo
Początkujący
 
Posty: 13
Domyślnie RE: płatny drugi kierunek studiów

@student1992
na pewno będziesz musiał zapłacić za semestr ( jeżeli nie zdasz, będziesz miał wpisy z innych przedmiotów i ponownie weźmiesz udział w rekrutacji )
wszystko jest w odpowiedziach na pytania na stronie MNiSW


"1. Jaki limit punktów ECTS otrzyma student studiów stacjonarnych w uczelni publicznej, w ramach których będzie miał prawo do korzystania z zajęć bez wnoszenia opłat?

Zgodnie z przepisami art. 170a ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym w brzmieniu nadanym ustawą z dnia 18 marca 2011 r. o zmianie ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym, ustawy o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki oraz o zmianie niektórych innych ustaw student studiów stacjonarnych w uczelni publicznej finansowanych z budżetu państwa, który rozpoczął studia w roku akademickim 2011/2012 albo w latach następnych otrzyma limit punktów ECTS, określony w art. 164a ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym po zmianach, w ramach których będzie miał prawo do korzystania z zajęć bez wnoszenia opłat. Student ten ma prawo bez wnoszenia opłat do korzystania z zajęć, za które może uzyskać na studiach:
- pierwszego stopnia co najmniej 180 punktów ECTS,
- studiów drugiego stopnia – co najmniej 90 punktów ECTS,
- jednolitych studiów magisterskich – co najmniej 300 punktów ECTS
w systemie studiów pięcioletnich oraz 360 punktów ECTS w systemie studiów sześcioletnich.

2. Czy student studiów stacjonarnych w uczelni publicznej może otrzymać, poza przyznanym limitem punktów ECTS, dodatkowe punkty ECTS, które będzie mógł wykorzystać na zajęcia bez wnoszenia opłat?

Poza ww. limitem punktów ECTS, student studiów stacjonarnych w uczelni publicznej ma prawo bez wnoszenia opłat do korzystania z zajęć na określonym poziomie studiów, za które może uzyskać dodatkowo nie więcej niż 30 punktów ECTS, a student realizujący kształcenie w ramach indywidualnych studiów międzyobszarowych, nie więcej niż 90 punktów ECTS. Ww. punkty ECTS przeznaczone są do korzystania przez studentów z dodatkowych zajęć, nieobjętych programem studiów. Tym samym punkty te nie mogą być wykorzystane przez studenta studiów stacjonarnych w uczelni publicznej do powtarzania określonych zajęć z powodu niezadowalających wyników w nauce. Uczelnia publiczna może bowiem pobierać opłaty za powtarzanie zajęć na podstawie art. 99 ust. 1 pkt 2 ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym po zmianach i na podstawie umowy zawartej ze studentem.

3. Jaki limit punktów ECTS otrzyma student, który rozpocznie w roku akademickim 2012/2013 studia stacjonarne w uczelni publicznej bez wnoszenia opłat, przy czym w roku akademickim 2011/2012 rozpoczął już studia stacjonarne w uczelni publicznej bez wnoszenia opłat i przerwie je po zaliczeniu dwóch semestrów?

Student, który rozpoczął studia stacjonarne w uczelni publicznej w roku akademickim 2011/2012 albo w latach następnych i po zaliczeniu jednego lub kilku semestrów przerwał studia, a następnie ponownie podjął studia na innym albo tym samym kierunku studiów, otrzyma limit punktów ECTS uprawniający go do korzystania z zajęć bez wnoszenia opłat, ale pomniejszony o wykorzystane już wcześniej punkty ECTS.

4. W jaki sposób należy rozumieć wykorzystywanie przez studenta określonej liczby punktów ECTS z przyznanego limitu punktów?

Za wykorzystanie określonej liczby punktów ECTS z przyznanego limitu punktów uprawniającego do korzystania z zajęć bez wnoszenia opłat należy uznać zaliczenie przez studenta danych zajęć dydaktycznych, którym przypisana została określona liczba punktów ECTS.

5. W jaki sposób monitorowane jest wykorzystywanie przez studenta liczby punktów ECTS z przyznanego limitu punktów?

Student wskazuje wykorzystaną liczbę punktów ECTS w oświadczeniu studenta o spełnianiu warunków do podjęcia i kontynuowania studiów stacjonarnych w uczelni publicznej bez wnoszenia opłat, którego wzór został określony w przepisach wydanych na podstawie art. 170a ust. 10 ustawy po zmianach. Dane dotyczące wykorzystanych punktów ECTS będą przekazywane do ogólnopolskiego wykazu studentów prowadzonego przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

6. Jestem studentką studiów stacjonarnych w uczelni publicznej, które rozpoczęłam w roku akademickim 2010/2011. Jeżeli zostanę przyjęta na nowe studia stacjonarne w uczelni publicznej w roku akademickim 2011/2012 to czy będą to studia, do których stosuje się przepisy dotyczące odpłatności za studia na drugim kierunku studiów?

W związku z tym, że ustawa weszła w życie 1 października 2011 r. osoby, które ukończyły studia pierwszego stopnia, studia drugiego stopnia lub jednolite studia magisterskie przed 1 października 2011 r. lub kontynuują w roku akademickim 2011/12 studia rozpoczęte przed 1 października 2011 r. mają również prawo do podjęcia studiów stacjonarnych w uczelni publicznej w roku akademickim 2011/2012 bez wnoszenia opłat.

7. Jestem studentem pierwszego roku studiów stacjonarnych w uczelni publicznej, rozpoczętych w roku akademickim 2011/2012 i chcę podjąć od roku akademickiego 2012/13 drugi równoległy kierunek studiów stacjonarnych w uczelni publicznej. Czy dotyczą mnie przepisy mówiące o odpłatności za studia na drugim kierunku studiów?

Student pierwszego roku studiów stacjonarnych w uczelni publicznej, rozpoczętych w roku akademickim 2011/2012, może podjąć od roku akademickiego 2012/2013 studia stacjonarne w uczelni publicznej na więcej niż jednym kierunku i nie wnosić za te studia opłat do końca okresu studiów przewidzianego w programie kształcenia, o ile decyzja w sprawie przyjęcia na te studia została podjęta do końca roku akademickiego 2011/2012.

8. Rozpocząłem studia stacjonarne w uczelni publicznej na pierwszym kierunku studiów 1 października 2011 r. Jeżeli zostanę przyjęty na drugi kierunek studiów stacjonarnych w uczelni publicznej np. w czerwcu, lipcu, czy sierpniu 2012 r. to czy będą mnie dotyczyć przepisy ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym w zakresie odpłatności za studia na drugim kierunku studiów?

Student, który rozpoczął studia stacjonarne w uczelni publicznej na pierwszym kierunku studiów 1 października 2011 r. i zostanie przyjęty na drugi kierunek studiów stacjonarnych w uczelni publicznej np. w czerwcu, lipcu, czy sierpniu 2012 r. będzie mógł rozpocząć i kontynuować te studia i nie będą go dotyczyły przepisy mówiące o odpłatności za studia na drugim kierunku studiów.

9. Jakie kryteria muszę spełnić, aby móc kontynuować bez wnoszenia opłat studia na drugim kierunku studiów stacjonarnych w uczelni publicznej, jeśli zostałem na nie przyjęty po zakończeniu roku akademickiego 2011/2012?

Każdy student ma prawo do podjęcia studiów bez wnoszenia opłat na drugim kierunku studiów stacjonarnych w uczelni publicznej. Student ma jednak prawo do kontynuowania bez wnoszenia opłat studiów na drugim kierunku studiów stacjonarnych w uczelni publicznej, jeżeli w poprzednim roku studiów spełnił kryteria do otrzymania stypendium rektora dla najlepszych studentów. Jeżeli na pierwszym roku studiów na drugim kierunku nie spełnił wspomnianych kryteriów obowiązany jest wnieść opłatę również za pierwszy rok studiów. Stypendium rektora dla najlepszych studentów może otrzymać student, który uzyskał za rok studiów wysoką średnią ocen lub posiada osiągnięcia naukowe, artystyczne lub wysokie wyniki sportowe we współzawodnictwie międzynarodowym lub krajowym. Szczegółowe kryteria przyznawania stypendium rektora dla najlepszych studentów ustala rektor w porozumieniu z uczelnianym organem samorządu studenckiego.

10. Ile razy mogę skorzystać z prawa do rozpoczęcia studiów na drugim kierunku studiów stacjonarnych w uczelni publicznej bez wnoszenia opłat.

Prawo do rozpoczęcia studiów na drugim kierunku studiów stacjonarnych w uczelni publicznej bez wnoszenia opłat, a także ich kontynuowania bez wnoszenia opłat przez najlepszych studentów – jest prawem jednorazowym."


Myślę, że odpowiedzi na te pytania rozwieją Twoje wątpliwości, polecam uzyskać jak najmniej wpisów ( jeżeli masz nie zdać ), bo potem za brakujące ECTSy będziesz musiał zapłacić, a tak może będziesz mógł wykorzystać dodatkowe 30 punktów ECTS, które są opisane w punkcie 2. Ale szczerze powiem, że nie wiem jaka jest zasada ich wykorzystywania.
kamolo jest off-line  
10-02-2012, 17:10  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: płatny drugi kierunek studiów

Jestem studentką pierwszego roku licencjackich studiów stacjonarnych i chciałabym zacząć studia na drugim kierunku, ale dopiero w roku akademickim 2013/2014. Czy w związku z błędem w ustawie, dopiero ten drugi kierunek będzie liczony jako "pierwszy kierunek" i to od niego będą odliczane punkty ECTS?
 
Linki sponsorowane

Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 08:56.