Utrata dowodu osobistego za granica - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Różne > Dyskusja ogólna


Zamknięty temat
 
20-07-2010, 22:42  
gurusek
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie Utrata dowodu osobistego za granica

Witam, widzialem przyklejony post dotyczacy zgubienia dowodu lecz moj problem tkwi w tym iz zgubilem go w Holandii. Pracuje w Holandii od 2 miesiecy wczoraj zgubilem dowod osobisty. Nie posiadam paszportu jedyny dokument jaki mam to ksiazeczka wojskowa. Zjazd do Polski jest mi nie na reke. Czy jest jakas mozliwosc wyrobienia tymczasowego dokumentu ktorym moglbym sie legitymowac w HOlandii przez najblizsze 3 miesiace ?? Czy musze zjezdzac do Polski aby wyroic nowy dowod ?
gurusek jest off-line  
20-07-2010, 23:04  
amica_ax
Użytkownik
 
amica_ax na Forum Prawnym
 
Posty: 35
Domyślnie RE: Utrata dowodu osobistego za granica

Tak musisz po dowód osobisty przyjechać do polski a na książeczkę wojskową nie wyjedziesz ani nie możesz się legitymować ponieważ książeczka wojskowa jest wojskowym dokumentem osobistym żołnierza a jeśli chcesz wyjechać do kraju zgłoś się do ambasady po tymczasowy passport
a tak na marginesie to Zgodnie z polskim prawem zabronione jest przewożenie, przenoszenie i przesyłanie książeczki wojskowej poza granice kraju, tak jak samodzielne zmiany wpisów w niej dokonanych lub wprowadzanie nowych. tak więc przewożąc przenosząc książeczkę wojskową poza granice rzeczpospolitej polskiej popełniłeś czyn zabroniony:)
amica_ax jest off-line  
21-07-2010, 04:17  
gurusek
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Utrata dowodu osobistego za granica

Jak dlugo jest wazny tymczasowy paszport ? i jak dlugo moge na jego mocy przebwac w Holandii ?
gurusek jest off-line  
21-07-2010, 10:14  
amica_ax
Użytkownik
 
amica_ax na Forum Prawnym
 
Posty: 35
Domyślnie RE: Utrata dowodu osobistego za granica

paszport tymczasowy
Wydawany jest w celu umożliwienia powrotu do kraju obywatelom polskim przebywającym czasowo za granicą i nieposiadającym paszportu polskiego oraz obywatelom polskim przebywającym na stałe za granicą, na czas oczekiwania przez nich na doręczenie paszportu wykonanego w kraju. Wydawany jest przez konsula. Paszport tymczasowy może być ważny nie dłużej niż 12 miesięcy od daty jego wydania.Ponad to fakt zagubienia lub kradzieży paszportu należy zgłosić natychmiast w najbliższym konsulacie RP. Po złożeniu oświadczenia o okolicznościach, dacie i miejscu utraty paszportu, wypełnieniu kwestionariusza paszportowego (+ 2 fotografie), przedłożeniu do wglądu dokumentu potwierdzającego tożsamość i obywatelstwo polskie (w przypadku braku dokumentu potwierdzającego tożsamość i obywatelstwo, potwierdzenie tych danych może nastąpić poprzez przyjęcie przez organ paszportowy oświadczenia osoby trzeciej, posiadającej obywatelstwo polskie) oraz uiszczeniu opłaty konsularnej, wydany zostanie na czas określony paszport tymczasowy. Podobnie postępujemy, kiedy paszport zostanie zniszczony lub zaginie. Przed wyjazdem za granicę warto wykonać kserokopie stron paszportu bądź dowodu osobistego ze zdjęciem i danymi osobowymi.
amica_ax jest off-line  
Linki sponsorowane

Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 07:43.