Stypendium socjalne - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Różne > Dyskusja ogólna


Odpowiedz
 
04-04-2011, 16:03  
paulin333
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie Stypendium socjalne

Witam, mam 22 lata i w roku bieżącym chcę rozpocząć studia stacjonarne. Mój problem polega na tym, że nie wiem czy należy mi się (i w kolejnych latach będzie należało) stypednium socjalne i/lub pieniądze z funduszu alimentacyjnego.
Rodzice są od 6-7 lat po rozwodzie. Mieszkam z mamą która do października 2010 była osobą bezrobotną bez prawa do zasiłku(posiada tez orzeczenie o lekkim stopniu niepełnosprawności). Ja w roku 2009 odbywałam 10-miesięczny staż, jednak w 2010 roku nie mialam stalego źródła dochodu(mój roczny dochód przy rozliczeniu z ZUS wynosił ok 3000 zł. Aktualnie równiez nie mam żadnego źródła dochodu. Dochód mojej mamy (zatrudnionej od października 2010) wynosi 1200zł netto. Ojciec natomiast mieszka osobno ma działalnosć gospodarczą ale nie jestem w stanie uzyskac od niego alimentów (mam zasądzone 600 zł). finansowo mnie i mamie pomaga babcia z którą mieszkamy.
Teoretycznie wychodziłoby na to że w tym roku dostane stypednium ale w kolejnych latach już nie, skoro moja mama zarabia 1200 zl a do tego dochodu (teoretycznie) jestesmy wliczne tylko my dwie to kwota na osobe w rodzinie wynosi 600 zł (podczas gdy sam czynsz za mieszkanie w ktorym estesmy zameldowane wynosi 700 zł nie mowiac juz o splacanych kredytach)
I teraz pytania:
Czy podczas ubiegania się o stypendium socjalne można uwzglednic jakies koszty zwiazane z utrzymaniem (np. opłata za mieszkanie która w naszym przypadku wynosi aż 700 zł)?

W jaki sposób mam sie starac o pieniadze z funduszu alimentacyjnego kiedy zaczne nauke, skoro od 2 lat sie nie ucze i nigdy pieniedzy z ow funduszu nie pobierałam?

Jezeli uda mi sie uzyskać pieniadze z funduszu alimentacyjnego to jaki to bedzie mialo wplyw na stypendium socjalne w kolejnych latach?

Bardzo proszę o odpowiedz, zupełnie sie na tym nie znam, szukałam odpowiedzi na róznych forach ale nie znalazlam przypadku podobnego do mojego. Chce zacząc studia dzienne ale jezeli nie dostane stypendium socjalnego to moge sobie co najwyżej o nich pomarzyć. Same dojazdy to 200zł nie wspominając juz o ksiazkach i o tym ze trzeba jeśc...
paulin333 jest off-line  
06-04-2011, 17:44  
Alicja Sikora
Stały bywalec
 
Posty: 5.127
Domyślnie RE: Stypendium socjalne

o FA możesz się ubiegać skoro podejmiesz naukę,i masz wyrok o alimentach, składasz wniosek u komornika, ten wystawia zaświadczenie o bezskutecznej egzekucji i załatwiasz wszystko w MOPS, do składu rodziny podajesz sienie i mamę, dochód nie może przekroczyć 725 zł/osobę/m-c; ubiegając się o stypendium socjalne z uczelni policzą Ci alimenty faktycznie otrzymane dzielone na 12 m-cy i dochód z US mamy za rok 2010
Alicja Sikora jest off-line  
Linki sponsorowane

Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 22:41.