Zbiórka publiczna - Forum Prawne

 

Zbiórka publiczna

Mam pytanie, czy jeśli organizuję zbiórkę pieniężną publiczną, na cele działalności związku, którego jestem członkiem, a zbiórka ma na celu pomoc kombatantom. To czy muszę posiadać jakieś upoważnienia, zgody?...



Wróć   Forum Prawne > Różne > Dyskusja ogólna

Dyskusja ogólna - aktualne tematy:

  • § Wyjazd do Niemiec
    Witam,bardzo potrzebowałbym informacji czy jeżeli jadę do Niemiec z Polski mając 16 lat czy potrzebuje dowodu...
  • § wynajęte mieszkanie
    Witam wynajołem mieszkanie jest umowa itd. najemca opłaca wszystkie rachunki ale od jakiegoś czasu przestał mi...
  • § prawo do mieszkania po rozwodz...
    Witam. Mam pytanie. Znajomy ma wykupione na własność mieszkanie, jest jedynym właścicielem , czy przy rozwodzie...

Odpowiedz
 
07-04-2013, 20:15  
chester
Początkujący
 
Posty: 8
Domyślnie Zbiórka publiczna

Mam pytanie, czy jeśli organizuję zbiórkę pieniężną publiczną, na cele działalności związku, którego jestem członkiem, a zbiórka ma na celu pomoc kombatantom. To czy muszę posiadać jakieś upoważnienia, zgody?
chester jest off-line  
07-04-2013, 20:34  
bodzio2
Stały bywalec
 
bodzio2 na Forum Prawnym
 
Posty: 1.420
Domyślnie RE: Zbiórka publiczna

Jeśli publicznie zbieramy pieniądze na z góry określony cel to musimy mieć na to pozwolenie. Pozwolenie na zbiórkę publiczną wydaje odpowiedni urząd zależnie od obszaru, na którym odbędzie się zbiórka. O pozwolenie zwracamy się do:

- wójta, burmistrza, prezydenta miasta – jeśli zbieramy na terenie gminy;
- starosty – w powiecie;
- marszałka województwa – gdy zbiórka obejmie województwo;
- Ministra Administracji i Cyfryzacji – dla zbiórek ogólnopolskich oraz gdy zebrane środki zbierający chcą przeznaczyć na pomoc poza Polską.

Nie musimy mieć pozwolenia, gdy zbiórka dotyczy:

- zbiórki kościelnej – prowadzonej na terenach należących do Kościoła lub w trakcie uroczystości kościelnych;
- zbiórki prowadzanej w drodze loterii pieniężnych lub fantowych, jeśli nie są przeprowadzane w miejscach publicznych;
- zbiórki koleżeńskiej prowadzonej w lokalach prywatnych, w gronie znajomych;
- zbiórki prowadzonej w szkole (wśród młodzieży) – za zgodą władz szkolnych;
- zbiórki organizowane w instytucjach publicznych (wśród pracowników) – za zgodą przełożonych.

Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 15 marca 1933 r. o zbiórkach publicznych (Dz. U. Nr 22, poz.162 z późn. zm.), art. 1, art. 2, art. 13
bodzio2 jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Zbiórka publiczna z "nagrodą" (odpowiedzi: 3) Witam, planuję zorganizować zbiórkę publiczną (nie na cel charytatywny, egoistycznie - dla siebie - "na sprzęt" lub "na realizację marzeń"). Aby...
§ zbiórka publiczna/niepubliczna pieniędzy oraz darów (odpowiedzi: 3) Jesteśmy grupą studentów która w ramach projektu na zajęciach chcę przeprowadzić zbiórkę pieniężną oraz zbiórkę fantów na rzecz dzieci z oddziału...
§ Zbiórka publiczna - zapytanie (odpowiedzi: 1) Witajcie, mam pytanie odnośnie zbiórki publicznej - mianowicie - moi znajomi dowiedziawszy się, że muszę wyprowadzić się z domu rodzinnego,...
§ Zbiórka publiczna (odpowiedzi: 5) Witam, chciałabym poprosić Ministerstwo Finansów o zgodę na zbiórkę publiczną. Mój mąż przebywa w Zakładzie Karnym, zamieniono mu karę grzywny na...
§ Zbiór serwerów (odpowiedzi: 1) Witam Zastanawiałem się nad stworzeniem katalogu stron serwerów gier MMORPG (typu WoW, Lineage, Aion itp.). Strony serwerów (w tym prywatnych)...
§ Zbiórka publiczna? (odpowiedzi: 2) Jak się ma w praktyce sprawa ogłoszenia na stronie internetowej, ze wraz ze znajomymi zbieram na jakiś cel - np. serwer/wyjazd? Trzeba mieć zgodę,...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 22:37.