Faktura a urząd skarbowy - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Różne > Dyskusja ogólna


Odpowiedz
 
16-09-2009, 08:56  
dallas
Początkujący
 
Posty: 29
Domyślnie Faktura a urząd skarbowy

Netia w jednej ze swoich opcji dostarczania internetu nie wysyła faktur na adres tylko wystawia w postaci pdf, którą to można ściągnąć i wydrukować u siebie na drukarce.
Czy taka faktura jest dowodem dla urzędu skarbowego przy odliczeniu internetu od podatku.
Pozdrawiam.
dallas jest off-line  
16-09-2009, 09:19  
Janusz M.
Administrator
 
Janusz M. na Forum Prawnym
 
Posty: 33.100
Domyślnie RE: Faktura a urząd skarbowy

Jest, łącznie z dowodem jej opłacenia.
Janusz M. jest off-line  
16-09-2009, 09:31  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Faktura a urząd skarbowy

@Janusz M.

Bzdura.

(nauczyłem się takiego formułowania wypowiedzi od naszych drogich karnistów)

http://www.netia.pl/files//eof//eof_faq.pdf

PDF Netii to nie jest faktura elektroniczna, lecz jedynie obraz faktury.

A zgodnie z orzeczeniem WSA:

Nie tylko chodzi o PDF i serwis internetowy, ale również o odbiorcę elektronicznej faktury | prawo | VaGla.pl Prawo i Internet
Cytat:
9 października 2007 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wydał rozstrzygnięcie w sprawie faktur, a raczej faktur elektronicznych.
Miał stwierdzić, że "obecnie obowiązujące przepisy rozporządzeń wykonawczych do ustawy o VAT, jak też przepisy Unii Europejskiej nie przewidują możliwości przesyłania faktur VAT w formie pliku PDF, jak również pobierania ich z serwera firmy, a potem drukowania" (sygn. akt III SA/Wa 1341/07). Powszechnie występująca praktyka dzisiejszego obrotu polega na tym, że przesyła się elektronicznie pliki, a potem odbiorca faktury drukuje je, traktując tak, jakby były papierów. Po wydruku są papierowe, a te nie potrzebują podpisu. Elektroniczne, to coś innego...

Można sądzić, że problem polega na ocenie drogi cyfrowego pliku od wystawcy faktury do wejścia do drukarki oraz czy ma znaczenie "kto naciśnie na klawiaturze przycisk „drukuj”". Trzeba jednak uwzględnić też fakt, że w tej sprawie nikt nie pytał odbiorców w jaki sposób będą mieli otrzymywać faktury...

O rozstrzygnięciu sądu pisze serwis Podatki.pl w tekście Prawo nie dopuszcza przesyłania faktur kontrahentom w pliku PDF: "Podatnik powziął wątpliwość, czy taki sposób przesyłania faktur jest prawidłowy i dopuszczalny przez prawo. I co najważniejsze, czy wydrukowane następnie faktury stanowią podstawę do odliczenia VAT na podstawie art. 86 ust. 10 pkt. 1 Ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 53, poz. 535, z późn. zm.). Podatnik złożył więc w tej sprawie wniosek o wydanie wiążącej interpretacji podatkowej".
 
16-09-2009, 10:43  
dallas
Początkujący
 
Posty: 29
Domyślnie RE: Faktura a urząd skarbowy

No to mamy dwie interpretacje
dallas jest off-line  
16-09-2009, 10:49  
Janusz M.
Administrator
 
Janusz M. na Forum Prawnym
 
Posty: 33.100
Domyślnie RE: Faktura a urząd skarbowy

Przyznaję rację, choć przepisy dotyczące ulgi internetowej uważam za bzdurne. Niezależnie od tego jak je interpretuje WSA.
Janusz M. jest off-line  
16-09-2009, 13:52  
drzemik
Stały bywalec
 
Posty: 5.287
Domyślnie RE: Faktura a urząd skarbowy

A tak na rozsądek:
Jeśli wydrukujesz taki obraz faktury to jak go odróżnią od faktury wysłanej pocztą?
drzemik jest off-line  
16-09-2009, 14:33  
Janusz M.
Administrator
 
Janusz M. na Forum Prawnym
 
Posty: 33.100
Domyślnie RE: Faktura a urząd skarbowy

Ponadto (tak jest u mnie) - US w razie kontroli żąda dostarczenia kserokopii faktur za internet. Najważniejsze są dowody opłacenia należności za internet.
Janusz M. jest off-line  
16-09-2009, 15:02  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Faktura a urząd skarbowy

No i na tej zasadzie to działa - skąd US ma poznać, kto fakturę wydrukował. Ja to mam ciekawie - świadczę usługi, i jeśli skorzystam z drukarki u klienta do wydruku faktury, to jest OK, ale jeśli ja mu prześlę ją i emailem i on na tej samej drukarce tego samego pdfa wydrukuje, to już nie. Taki wyrok sądu.


Ale wg aktualnego prawa, tak nie można. A że bardzo trudno to udowodnić, to inna sprawa.
 
16-09-2009, 15:12  
dallas
Początkujący
 
Posty: 29
Domyślnie RE: Faktura a urząd skarbowy

Dzwoniłem do Netii i oni na infolinii twierdzą, że można posługiwać się obrazem faktury w rozliczeniach z US ( kiedy powiedziałem o wątpliwościach wówczas usłyszałem, że tak mówią na szkoleniach w netii ). Rozmawiałem z dyrektorem US w moim mieście i tam uzyskałem odpowiedź, że ich obowiązują przepisy prawne. Na pytanie: czy mogę posłużyć się wydrukowaną na swojej drukarce fakturą stwierdziła, że kopii faktur nie uwzględnia się jako dokument uprawniający do odliczeń. Na pytanie czy obraz faktury z dowodem wpłaty stanowi odpowiedni dokument nie uzyskałem jednoznacznej odpowiedzi.
Po przeczytaniu linków jakie przedstawia adammada faktycznie wygląda na to, że taka faktura jest nic nie warta i nie można się nią posłużyć w Urzędzie Skarbowym.
Trochę tu za dużo niejasności. Za niewiedzę w US można drogo zapłacić. Tylko skąd u licha mam się dowiedzieć, jak jest tyle interpretacji.
Pozdrawiam

PS
Przypomniałem sobie, że w rozmowie z Dyrektorem US mówiłem, że taka forma faktury jest wynikiem promocji ( mniejsza opłata instalacyjna ) Dyrektorka mówiła, że jeśli w umowie byłoby zaznaczone, że skorzystałem z takiej promocji to US może to uwzględnić.
Jednak to nie jest jednoznaczne stanowisko. Jeden pracownik może uwzględnić a inny nie.
dallas jest off-line  
16-09-2009, 16:00  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Faktura a urząd skarbowy

A co to za promocja? Możesz podać linka do regulaminu? Bo to bardzo ciekawe, promocja w ramach której konieczne jest zrezygnowanie z dostawania faktur.

Bo ja np. też mam promocję z telewizji kablowej z e-fakturą, ale tam oni naprawdę dają "fakturę elektroniczną" opatrzoną bezpiecznym podpisem.

Za to netia wprost pisze w faq:

Cytat:
Czy elektroniczny obraz faktury dostępny w serwisie Netia On-line jest fakturą elektroniczną?

Obrazy faktur (w formacie PDF) udostępnianie w serwisie Netia On-line nie są fakturami
elektronicznymi w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 14 lipca 2005 r. w sprawie wystawiania oraz przesyłania faktur w formie elektronicznej, a także przechowywania oraz udostepniania organowi podatkowemu lub organowi kontroli skarbowej tych faktur.
 
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Dyskusja ogólna - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Urząd Skarbowy odpowiedzi: 5
§ Urząd Skarbowy odpowiedzi: 0
§ Urząd Skarbowy odpowiedzi: 2
§ urząd skarbowy nl odpowiedzi: 2


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 08:07.