Czy mam prawo domagać się posprzątania działki sąsiada? - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Różne > Dyskusja ogólna


Odpowiedz
 
09-10-2009, 18:30  
Greg0
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie Czy mam prawo domagać się posprzątania działki sąsiada?

Otóż , moja sąsiadka graniczy ze mna działką w wymierach 4m/2m , rosnie tam drzewo owocowe 30 letnie, z niego zwisają stare i suche gałęzie , jabłka spadaja na moją drogę dojazdową , że czasem ciężko przejcechać . Rosną tam też inne drzewka tzw. dziki ,w odległości od mojej posesji jakieś 30 cm . Jesienią wszystkie liście spadają na moją działkę . Jabłka i śliwki gniją i rozbryzgują się na moim podwórku . Sąsiadka celowo zaśmieca ten kawałek działki ponieważ , jest on przed moim domem, obok drogi prowadzącej do innych domów. Zostawia tam suche gałęzie innych drzew , wyrzuca odpadki, nie kosi trawy . Część gałęzi które zwiasały nad ogrodzeniem połamała się i spadła na siatkę , resztę sam obciąłem , bo ona nie reaguje na moje prośby . Co ja mogę zrobić z tymi dzikimi drzewkami ? Czy mam jakieś prawo domagac sie uprzatnięcia działki?
Greg0 jest off-line  
09-10-2009, 20:18  
OzoEze
Przyjaciel forum
 
Posty: 520
Domyślnie RE: Czy mam prawo domagać się posprzątania działki sąsiada?

Cytat:
Napisał/a Greg0
jabłka spadaja na moją drogę dojazdową , że czasem ciężko przejcechać .
Cytat:
Napisał/a Greg0
Jesienią wszystkie liście spadają na moją działkę . Jabłka i śliwki gniją i rozbryzgują się na moim podwórku .
Wygląda na to, że to Ty nie dbasz o porządek – wszystko co spada na Twoją działkę należy do ciebie.

Jeżeli owoce są jeszcze na drzewie to należą do właściciela działki, na której drzewo rośnie, a właściciel działki sąsiedniej (tej, nad którą zwisają niektóre gałęzie drzewa) powinien umożliwić właścicielowi drzewa wejście na teren swojej nieruchomości w celu zebrania owoców z gałęzi.

Cytat:
Napisał/a Greg0
Część gałęzi które zwiasały nad ogrodzeniem połamała się i spadła na siatkę , resztę sam obciąłem , bo ona nie reaguje na moje prośby .
Przed samodzielnym obcięciem gałęzi sąsiadce powinien zostać wyznaczony termin do usunięcia gałęzi.

Cytat:
Napisał/a Greg0
Co ja mogę zrobić z tymi dzikimi drzewkami ?
Jeżeli w wyznaczonym terminie sąsiadka nie zareaguje na żądanie wezwania – masz prawo samodzielnie obciąć gałęzie przechodzące na Twoją stronę
OzoEze jest off-line  
10-10-2009, 06:55  
Greg0
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Czy mam prawo domagać się posprzątania działki sąsiada?

No tak , sąsiadka miała wyznaczony termin dwa lata temu i w tamtym roku no i teraz , ale nie raczyła nic zrobić . Jabłek nie zbiera z drzewa , czeka aż one same spadną , bo dobrze wie o tym ,że zasmiecaja moja działkę , robi to celowo . Gdy zapytałem dlaczego nie zetnie tego drzewa , stwierdziła , że nie zetnie bo jabłka bedzie obierać , ale nigdy jablek nie obiera z drzewa . Przed wjazdem na moja posesję robi smietnik i to celowo , inny sąsiad tez jej zwrócił uwagę , niestety nic nie pomogło . Stara jabłoń zagraża ogrodzeniu .
Dbam o porządek mojej działki , ale nie mam zamiaru sprzatac jej liści i owoców przez następne 20 lat . Sąsiadka celowo uprzyksza nam życie , nie tylko w ten sposób . Wszystkie śmieci jakie znajduje w ogrodzie ,przeżuca na moje podwórko . Nie wierzę w to żeby nie było jakiegos przepisu , który nakarze jej dbać o czystość , tym bardziej , że bierze co rok dotacje unijne na utrzymanie swoich działek w czystości.
Greg0 jest off-line  
10-10-2009, 16:18  
adalbert2004
Użytkownik
 
Posty: 162
Domyślnie RE: Czy mam prawo domagać się posprzątania działki sąsiada?

Proponuję następującą lekturę:
Z sąsiadami trzeba się liczyć - Rzeczpospolita
adalbert2004 jest off-line  
31-01-2013, 07:59  
karolaCz
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: Czy mam prawo domagać się posprzątania działki sąsiada?

Witam,
Ja pytanie mam ciut inne. Mieszkam w domu wielorodzinnym. Otóż mój sąsiad regularnie zbiera złom i inne gratuście i składuje je na podwórku. Stare dywany, lodówki, silniki od pralek itd. Ma także niedziałającego, podpartego młotkiem i płytami chodnikowymi VW LT na starych tablicach rejestracyjnych, który służy mu jako kolejne miejsce na składowanie gratów. Próśb już było mnóstwo, organizowaliśmy spotkania żeby razem coś ustalić i posprzątać a miejsce po gratach zagospodarować. Niestety sąsiad regularnie się obraża i nie podejmuje próby zrobienia czegoś z ww problemem. Co jeszcze możemy zrobić żeby go zmusić do zrobienia porządku? Dodam że proponowaliśmy zrobić to razem bo tego jest mnóstwo. Nawet mój szwagier zaoferował pomoc w wywozie gratów gdyż ma busa. Niestety jak grochem o ścianę. On nie widzi problemu i obraża się do następnej rozmowy... Jesteśmy bezsilni bo nie do końca wiemy gdzie się zgłosić i jak interpretować przepisy prawne.
karolaCz jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Dyskusja ogólna - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Czy mam prawo domagać się zachowku odpowiedzi: 8
§ Czy mam prawo domagać się wynagrodzenia? odpowiedzi: 7
§ Prawo budowlane, okno sąsiada w granicy działki odpowiedzi: 2
§ Czy pan X ma prawo domagać się pieniędzy? odpowiedzi: 3
§ Policjant mówi - Posprzątaj to odpowiedzi: 1
§ urząd skarbowy uważa że za tania działka odpowiedzi: 4


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 16:14.