Jak pisać opinie prawne, umowy i inne teksty prawnicze?? - Forum Prawne

 

Jak pisać opinie prawne, umowy i inne teksty prawnicze??

Od dłuższego czasu poszukuje bezskutecznie w internecie i na półkach księgarni jakiejkolwiek pomocy dydaktycznej np prezentacji, poradnika, ksiązki dla prawników, skryptu ..... gdzie mogłabym znaleśc praktyczne przykłady na temat tego JAK DOBRZE PISAĆ NP. OPINIE ...Wróć   Forum Prawne > Różne > Forum Młodych Prawników

Forum Młodych Prawników - aktualne tematy:

  • § Ustalenie daty dziennej wejści...
    Hej czy ktoś mógłby mi wyjaśnić w jaki sposób ustala się wejście w życie określonej ustawy? Na takim...
  • § Adwokat - brak szacunku dla k...
    Szanowni młodzi prawnicy. Chciałbym przedstawić ciekawe zagadnienie dotyczące etyki wykonywania Państwa zawodu,...
  • § Prawo Niestacjonarne
    Witam. Zamierzam zacząć studia prawnicze w trybie niestacjonarnym. Jakie uczelnie są godne polecenia?. Z góry...

 
05-03-2008, 19:09  
styczniowa
Użytkownik
 
Posty: 30
Domyślnie Jak pisać opinie prawne, umowy i inne teksty prawnicze??

Od dłuższego czasu poszukuje bezskutecznie w internecie i na półkach księgarni jakiejkolwiek pomocy dydaktycznej np prezentacji, poradnika, ksiązki dla prawników, skryptu ..... gdzie mogłabym znaleśc praktyczne przykłady na temat tego JAK DOBRZE PISAĆ NP. OPINIE PRAWNE CZY UMOWY.

"W prawie" pracuje od niedawna, ale jednym z moich pierwszych spostrzeżeń było to, że pisanie opinii, umów (może poza tymi gdzie obowiązują wzory np. pism procesowych) nie jest wcale łatwe. Umiejętność sporządzenia uporządkowanego tekstu, bez powtarzania się, spójnego, wyczerpującego i jednocześnie zawierającego jak najmniej zapisów :niejasnych: to nielada sztuka. Niestety w trakcie moich studiów nie było zajęć z tym związanych
Ostatnio znalazłam informację że takie zajęcia jakiś czas temu zorganizowało jedeno z kół prawniczych, ale było to kilka mies temu i nie wiem czy bedzie jeszcze powtarzane

Przyznam że chyba forum jest na chwile obecną moją jedyną szansą na znalezienie pomocy, podpowiedzi w tej sprawie. Czy istnieje coś takiego jak np podręcznik dot. redagowania, tworzenia tekstów prawniczych? Może ktoś miał takie zajęcia na studiach albo aplikacji?????

Będe wdzięczna za WSZELKIE Wasze rady
styczniowa jest off-line  
07-03-2008, 14:44  
poranna_kawa
Użytkownik
 
Posty: 127
Domyślnie Re: Jak pisać opinie prawne, umowy i inne teksty prawnicze??

Napisanie opinii prawnej to tak jak napisanie wypracowania na jakiś temat z zakresu prawa. Wypracowań uczyliśmy sie pisać w szkole. Zasady języka polskiego nie są chyba odmienne?? Jeśli chodzi o umowy to są różne opracowania dostępne. Ale jeśli chcesz dobrze pisać umowy to czytaj książki, których tematyką są konkretne umowy. Np. ja ostatnio zajmowałam sie umową deweloperską. Znalazłam ksiązkę, kótra opisuje tylko tą umowę, zajmuje się jej problematyką.
poranna_kawa jest off-line  
09-03-2008, 22:11  
Maciek_29
Początkujący
 
Posty: 23
Domyślnie Re: Jak pisać opinie prawne, umowy i inne teksty prawnicze??

Pisanie opinii, pism procesowych (odwołania, zażalenia, skargi, skargi kasacyjne) to rzecz którą sie nabywa w miarę doświadczenia, niemniej jednak, właśnie w tych rzeczach wychodzi czy ktoś sie nadaje na prawnika czy nie. Takie jest moje zdanie. Będe pisał o mojej działce (jestem doradcą podatkowym) natomiast nie będe pisał o opiniach czy pismach w zakresie np. prawa cywilnego chociaz uwazam ze jakby mi ktos kazał napisać apelację to bym to zrobił.
Napisanie opinii/pisma to u mnie następujące punkty występujące łącznie:

1. dokładne, DOKŁADNE !!! napisanie sobie stanu faktycznego. Jeśli trzeba to rozpisać to na kartce w formie drzewek, komiksu, kresek, i innych figur które dokładnie oddadzą nam stan faktyczny. To podstawa. Pominięcie detalu może okazać sie tragiczne w skutkach.

2. Otoczenie sie jak fortecą literaturą. Lecieć jak popadnie. Książki (nawet te ze studiów), komentarze, orzeczenia, i w moim przypadku baza orzeczeń organów podatkowych ze strony MF.

3. Rozpoczęcie pracy. W pismach, sformułowanie zarzutów. Oczywiscie wstępnie, potem bedzie sie poprawiac. Najbardziej paskudna pod tym względem jest skarga kasacyjna (niewazne czy SN czy NSA, zasady te same). Staranne sformułowanie zarzutów to podstawa, ja zawsze to konsultuje ze starszymi po fachu, bo zawalenie sprawy z powodu złego sfotrmułowania zarzutów (co sąd z radością w oczach potrafi wypomnieć) to po prostu baty od klienta i kiepska reklama. Na początku zrobic sobie szkielet opinii/pisma, ja robie to w kwadratowych nawiasach w wordzie.

4. Pisanie swobodne. Piszemy co i jak zgodnie z nasza wiedzą. Tak zeby juz była baza do dalszego szczegółowego działania. I na tym sie będzie opierać to co potem napiszemy. Tutaj juz rolę właśnei odgrywa logika, umiejetnosc prowadzenia wykładni systemowej, funkcjonalnej, językowej. Jesli ktos w czasie studiów i w ogóle z własnej głowy tej umiejetnosci nie posiadł, to sorry, ale mu nawet same piątki na studiach nie pomogą.

5. ostateczne czytanie tego co sie napisało. Wyłapanie błędów stylistycznych, skreslenie tego co jednak jest niepotrzebne, piecząteczka, podpis i po sprawie

Moim zdaniem pomocne jest na samym początku, jak ktoś zaczyna, czytanie wzorów pism procesowych.

pzdr Maciek
Maciek_29 jest off-line  
10-03-2008, 17:29  
styczniowa
Użytkownik
 
Posty: 30
Domyślnie Re: Jak pisać opinie prawne, umowy i inne teksty prawnicze??

Hej, dzieki za rady ! Podoba mi sie pomysl ze szczegolowym rozrysowaniem stanu faktycznego; zgadzam sie ze czasami (a moze glowne ) diabel tkwi w szczegolach....... Na szczeście na obecnym etapie w mojej pracy nie musze pisac skarg kascyjnych ani pozwów... i zajmuje sie w zasadzie tylko opiniowaniem pism i przygotowywaniem wzorow umow (glw umowy handlowe, jednak znacznie rozbudowane). Niestety na codzień w pracy nie mam tego komfortu zeby miec "starszych kolegow po fachu" pod ręką, wiec do wiekszosci rzeczy musze dochodzić sama, co nieraz bywa stresujące, gdy ma sie duzo wątpliwości a czasu mało i szybko trzeba decydować To bardzo stresujące, dla Was też????
styczniowa jest off-line  
11-03-2008, 22:29  
Dura_lex
Przyjaciel forum
 
Posty: 1.248
Domyślnie Re: Jak pisać opinie prawne, umowy i inne teksty prawnicze??

To bardzo stresujące, dla Was też??

Dla mnie cholernie. Czasami bardzo dziwny stres (nie znany mi wczesniej) i chec blysniecia (nieznana mi wczesniej) sprawia ze zastanawiam sie nad prostymi sprawami doszukujac sie Bog wie czego. A wiem ze w domu roziwazalbym sprawe w ciagu 5 minut.
Ja tez poki co dochodze do wszystkiego sam. Nikt mi nie pomaga. Ale wiem ze to do czego dojde sam zostanie mi do konca zycia)
Dura_lex jest off-line  
15-03-2008, 18:48  
Pasqud
Moderator w spoczynku
 
Pasqud na Forum Prawnym
 
Posty: 3.406
Domyślnie Re: Jak pisać opinie prawne, umowy i inne teksty prawnicze??

[cytat="styczniowa":2qh14a4l]Na szczeście na obecnym etapie w mojej pracy nie musze pisac skarg kascyjnych ani pozwów... i zajmuje sie w zasadzie tylko opiniowaniem pism i przygotowywaniem wzorow umow (glw umowy handlowe, jednak znacznie rozbudowane). [/cytat:2qh14a4l]

To ja zazdroszcze samopoczucia Pomijając szczególnie trudne roszczenia to skonstruowanie pozwu jest niewiele trudniejsze od budowy cepa bojowego.
Zaś stworzenie wzorca umownego do którego ciężko się przyczepić, którego postanowienia będą na tyle czytelne i zgodne z przepisami aby w razie sporu nie dostać po łapach jest wbrew pozorom niełatwe.
O prawdziwie dobrej opinii prawnej, zawierającej wszystkie wymagane elementy już nawet nie wspomnę. Chyba że do jednego worka wrzucamy informację prawną i opinię prawną co często się dzieje aby lepiej wypaść przed klientem.
Pasqud jest off-line  
15-03-2008, 22:37  
Dura_lex
Przyjaciel forum
 
Posty: 1.248
Domyślnie Re: Jak pisać opinie prawne, umowy i inne teksty prawnicze??

mozesz tez podac e-maila,może ktoś zyczliwy cos przysle
Dura_lex jest off-line  
16-03-2008, 12:27  
styczniowa
Użytkownik
 
Posty: 30
Domyślnie Re: Jak pisać opinie prawne, umowy i inne teksty prawnicze??

[cytat="Pasqud"] Pomijając szczególnie trudne roszczenia to skonstruowanie pozwu jest niewiele trudniejsze od budowy cepa bojowego.[/cytat]
Tu sie nie wypowiadam, bo nie wiem, ale sądze ze np. przygotowanie dobrego merytorycznie pisma procesowego to spora sztuka.

Cytat:
Zaś stworzenie wzorca umownego do którego ciężko się przyczepić, którego postanowienia będą na tyle czytelne i zgodne z przepisami aby w razie sporu nie dostać po łapach jest wbrew pozorom niełatwe.

Zgadzam sie. To jest umiejętność którą się nabywa bardzo długo ....

Cytat:
O prawdziwie dobrej opinii prawnej, zawierającej wszystkie wymagane elementy już nawet nie wspomnę. Chyba że do jednego worka wrzucamy informację prawną i opinię prawną co często się dzieje aby lepiej wypaść przed klientem


Pasqud, a masz może jakieś wskazówki dla początkujących?
styczniowa jest off-line  
16-03-2008, 13:14  
porzeczka
Stały bywalec
 
Posty: 614
Domyślnie Re: Jak pisać opinie prawne, umowy i inne teksty prawnicze??

a co styczniowa rozumiesz pod pojeciem "dobrze napisane pismo"?
bo jesli chodzi Ci o: "Umiejętność sporządzenia uporządkowanego tekstu, bez powtarzania się, spójnego, wyczerpującego i jednocześnie zawierającego jak najmniej zapisów" to są to umiejętności zdobywane w podstawówce, najpóźniej w liceum i sa związane z j. polskim, a nie prawem.
jeśli natomiast chodzi Ci o forme pisama i jego oprawę to nie ma żadnych kanonów (poza pewnymi wyjatkami - głównie nagłówki), np. jedni chca pisac w punkatch inni nie, wiec wszystko zalezy jak trafisz. Kiedys znajoma, aplikantka adwokacka pracujaca w kancelarii w warszawie, mówiła mi, ze dostali 34 stronicowy doukment, w którym były dokładne wymagania jak pisac pisma, np. numer i rodzaj czcionki
i jesli przez "dobre pismo" rozumiesz dobry tekst pod wzgledem merytorycznym to musisz byc oczytana i miec duzo wiedzy aby taki pisac
po tym co tu powyżej wszyscy napisali, nie wiem jakie jeszcze mozesz chciec wskazówki????
porzeczka jest off-line  
16-03-2008, 19:37  
styczniowa
Użytkownik
 
Posty: 30
Domyślnie Re: Jak pisać opinie prawne, umowy i inne teksty prawnicze??

Porzeczka, moim zdaniem, gdyby to co określiłaś jako poziom szkolny bylo w istocie takie proste, to teoretycznie mielibysmy do czynienia z idealnymi tekstami, których konstrukcja jak i użyte zwroty (pomijajac juz kwestie merytoryczne) nie budza u wiekszosci odbiorcow żadnych wątpliwości i każdy zainteresowany po lekturze takiego tekstu wie z treści co wiedzieć powinien. Też bym tak chciała ale raczej nie zawsze tak właśnie się dzieje.

ps: dowiedzialam sie ze jest ponoc dostępna na rynku książka nt redagowania tekstów prawnych, mam nadzieje ze uda mi się ją nabyć.
styczniowa jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Forum Młodych Prawników - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Rozwiązanie umowy na podst. Art. 55 i inne - Witam serdecznie. 1. Mam pewien problem z interpretacją Art. 55. Zatrudnienie na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Być może...
§ zmiana umowy i inne... - Witam. Moja Narzeczona pracuje o sklepie, jej szefowa na początku zarejestrowała ja na 1/2 etatu (pracowała po 8hw 6 dni) Po awanturze która zrobiła...
§ Brak umowy-konsenkwencje prawne? - Witam! Mam pytanie, chodzi mi glownie o firme zajmujaca sie rozliczeniami. zadzwonilem do nich w celu rozliczenia sie, podczas rozmowy telefonicznej,...
§ Strona typu "warez" - teksty prawne[?] - Witajcie, Z góry chciałbym przeprosić jeśli piszę w złym dziale, ale w prawie prawie w ogóle się nie orientuję :confused: Piszę tutaj z prośbą,...
§ Umowy i ustalenia prawne w darmowym, ochotniczym projekcie.. - Witam! Tworzę w pełni darmową grę typu on-line 3D RPG. Mój team tworzą ochotnicy (w zamian za satysfakcję i wpis do autorów, nikt na tym nie...
§ Umowa o zlecenie a inne umowy - Mam zamiar niedługo podpisać umowę o zlecenie, jako przedstawiciel handlowy. Jak to się ma do innych umów? Czy w czasie trwania pierwszej (jest na...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 14:41.