pełnom/upoważnie dla aplikanta radcowskiego - Forum Prawne

 

pełnom/upoważnie dla aplikanta radcowskiego

Sprawa wygląda tak. Według obowiazujacycyn przepisów aplikant radcowski może występować w sprawach na podstawie substytucji patrona lub innego radcy prawnego. Teraz pojawia sie pytanie ejsli ktoś pracuje w urzedniiem to starosta czy wój, inny organ ...



Wróć   Forum Prawne > Różne > Forum Młodych Prawników

Forum Młodych Prawników - aktualne tematy:


Odpowiedz
 
26-07-2007, 10:55  
Użytkownik
Gość
Domyślnie pełnom/upoważnie dla aplikanta radcowskiego

Sprawa wygląda tak. Według obowiazujacycyn przepisów aplikant radcowski może występować w sprawach na podstawie substytucji patrona lub innego radcy prawnego. Teraz pojawia sie pytanie ejsli ktoś pracuje w urzedniiem to starosta czy wój, inny organ może mu udzielić pełnomocnictwa, ja pracuje w urzedzie jako aplikant i teraz organ udziela mi pełnomocnictwa to jego trec (pełnomocnictwa)może wyglądac tak : upowaznia sie .....aplikanta radcowskiego zatrudnionego w urzedzie....na stanowisku do wystepowania......itd. Bo z przepisów wynika ze aplikantowi upowaz moze udzielic patroalbo inny radca i zastanawiam sie czy nie powinna tu obowiazywac konstrukacja typu organ udziela pełnomocnictwa radcy zatrudnionemu w urzedzie a dopiero mnie radca udziela upoważnienia ?ktos moze sie wypowiedziec na ten temat jakos bardziej szczegółowo, jakis praktyk albo ktoś kto miał podobną sytuacje
 
26-07-2007, 11:08  
olenka_26
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie

Zgodnie z art. 35(1) ust. 1 ustawy o radcach po upływie sześciu miesięcy od rozpoczęcia aplikacji radcowskiej aplikant radcowski może zastępować radcę prawnego przed sądami rejonowymi, organami ścigania i organami administracji publicznej. Aplikant nie jest tu pełnomocnikiem strony tylko zastępcą pełnomocnika, więc powinno być: strona udziela pełnomocnictwa radcy, radca udziela upoważnienia aplikantowi
olenka_26 jest off-line  
26-07-2007, 11:11  
mikael
Ekspert w spoczynku
 
mikael na Forum Prawnym
 
Posty: 84
Domyślnie

Co do zasady, aplikant może zastępować radcę. Nie jest to tożsame z substytucją (której pełnomocnik udziela innemu pełnomocnikowi - np. radca innemu radcy). Regułą będzie więc, iż aplikant zatrudniony w urzędzie będzie mógł zastępować radcę, a pełnomocnictwo będzie mogło mu być udzielone bezpośrednio wyłącznie w takim zakresie, w jakim może być udzielone każdej osobie fizycznej (np. w postępowaniu administracyjnym).
mikael jest off-line  
26-07-2007, 11:20  
Użytkownik
Gość
Domyślnie

chciałem jeszcze dorzucic ze mnie interesuje udzielenie pełnomocnictwa/upowaznienia przez organ mnie nie jako urzednikowi tylko jako aplikantowi tu mam watpliwości czy tak może organ bezposrednio na mnie czyli własnie dopiero przez radce a on na mnie jako an aplikanta.
Chyba ze ta tresc pełnomocnictwa mieszna załatwiałby sprawe: upowazniam aplikanta radcowskiego zatrudnionego w urzedzie na stanowisku do wystepowania w imieniu...w sprawie idt?
 
26-07-2007, 11:43  
chelboj
Użytkownik
 
chelboj na Forum Prawnym
 
Posty: 226
Domyślnie ...

aplikant może występować tylko i wyłącznie z upoważnienia radcy...

czym innym jest, gdy występujesz jako pełnomocnik - pracownik osoby prawnej lub przedsiębiorcy...
chelboj jest off-line  
26-07-2007, 12:12  
Użytkownik
Gość
Domyślnie

do mikael. Rozumiem że według ciebie może tak?
 
26-07-2007, 13:52  
mikael
Ekspert w spoczynku
 
mikael na Forum Prawnym
 
Posty: 84
Domyślnie

Broń Boże Napisałem, że:
1) może zastępować radcę (a więc pełnomocnictwo udzielane jest radcy, który następnie upoważnia aplikanta - przy czym upoważnienia nie należy mylić z substytucją).

2) może mu być udzielone pełnomocnictwo, ale tylko w takim zakresie, w jakim pełnomocnictwa można udzielić każdej osobie fizycznej (np. w postępowaniu administracyjnym pełnomocnikiem może być także każda osoba fizyczna, nawet nie posiadająca tytułu zawodowego radcy czy adwokata). Tak więc np. postępowanie cywilne odpada.
mikael jest off-line  
26-07-2007, 18:08  
Pasqud
Moderator w spoczynku
 
Pasqud na Forum Prawnym
 
Posty: 3.396
Domyślnie

Czyli nie będziesz występował jako aplikant ponieważ nie mogą upoważnić aplikanta (aplikant nie może być pełnomocnikiem) tylko jako pracownik.
I jako pracownik (po wykreśleniu z treści aplikant radcowski0 możesz występować.
Pasqud jest off-line  
26-07-2007, 18:27  
Użytkownik
Gość
Domyślnie

czyli rozumiem że z treści takiego przykładowo pełnomocnictwa UPOWAŻNIMA PANA......ZATRUDNIONEGO NA STANOWISKU....W URZĘDZIE....WPISANEGO NA LISTĘ APLIKANTÓW RADCOWSKICH DO WYSTĘPOWANIA W IMIENIU......REPREZENTOWANEJ PRZEZ.....PRZED SĄDEM......W SPRAWIE O SYGN.AKT....
Mam wykreślic tylko aplikanta radcowskiego Szczerze powiem że bedąc aplikantem wolałbym wstępowac w sądzie jako aplikant a nie jako pracownik urzędu bo jako pracownik w urzedzie to każdy może. Pozostaje tylko opcja pełnomocnictwo dla radcy a dla mnie w dalszej kolejności upoważnienie
 
26-07-2007, 20:20  
Pasqud
Moderator w spoczynku
 
Pasqud na Forum Prawnym
 
Posty: 3.396
Domyślnie

Jako aplikant radcowski obecnie też prawie każdy.
Widzę, że kolega ma tytułomanię. Niewarto, doprawdy nikogo w sądzie to nie będzie interesowało ani na kolana nie rzuci.
Pasqud jest off-line  
26-07-2007, 21:31  
mienszewik
Użytkownik
 
Posty: 149
Domyślnie

[cytat="Pasqud"]Jako aplikant radcowski obecnie też prawie każdy.
Widzę, że kolega ma tytułomanię. Niewarto, doprawdy nikogo w sądzie to nie będzie interesowało ani na kolana nie rzuci.[/cytat]

Dokładnie, ja chodzę na rozprawy jako pełnomocnik, który jest pracownikiem w firmie i po odbyciu 6 miesięcy aplikacji, na której jestem nie mam zamiaru tego zmieniać.
mienszewik jest off-line  
28-12-2011, 12:58  
prezes19
Użytkownik
 
Posty: 178
Domyślnie RE: pełnom/upoważnie dla aplikanta radcowskiego

1. Czyli wynika z tego, że aplikant radcowski, po 6 miesiącach odbytej aplikacji radcowskiej, może być subsytutem pełnomocnika. Innymi słowy aplikant będzie pełnomocnikiem, a "nie będzie zastępował pełnomocnika". Dobrze rozumiem?

2. Czy aplikant może poświadczyć za zgodność dokument substytucji?
prezes19 jest off-line  
28-12-2011, 13:40  
aplikoko
Zbanowany
 
Posty: 886
Domyślnie RE: pełnom/upoważnie dla aplikanta radcowskiego

nie, aplikant nigdy nie będzie działał jako substytut radcy/adwokata, bo takim może być tylko inny radca/adw.
Aplikant działa z upoważnienia radcy, co objawia się np. formułką w sądzie "aplikant taki a taki, działający z upoważnienia radcy prawnego XY, upoważnienie w aktach sprawy"
aplikoko jest off-line  
28-12-2011, 14:02  
prezes19
Użytkownik
 
Posty: 178
Domyślnie RE: pełnom/upoważnie dla aplikanta radcowskiego

Dzięki za odpowiedź.

A jak wygląda sprawa z poświadczaniem dokumentów? Moim zdaniem aplikant nie będzie miał jednak takiej możliwości.
prezes19 jest off-line  
28-12-2011, 14:26  
KANTapli
Przyjaciel forum
 
Posty: 509
Domyślnie RE: pełnom/upoważnie dla aplikanta radcowskiego

No oczywiście, że nie - nie jednak, ale po prostu, bez cienia wątpliwości nie
KANTapli jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ upoważnienie dla aplikanta radcowskiego (odpowiedzi: 2) Witam, może ktoś wie czy radca prawny może upoważnić aplikanta radcowskiego do zastępstwa jeżeli radca prawna ma substytucję od adwokata w...
§ upoważnienie dla aplikanta radcowskiego (odpowiedzi: 1) Witam, może ktoś wie czy radca prawny może upoważnić aplikanta radcowskiego do zastępstwa jeżeli radca ma substytucję od adwokata w występowania w...
§ uprawnienia aplikanta radcowskiego (odpowiedzi: 1) Witam Szukam informacji na temat uprawnień aplikanta radcowskiego. Zajrzałem do ustawy o radcach prawnych ale chciałbym jeszcze poszukać w innych...
§ działalność gospodarcza aplikanta radcowskiego (odpowiedzi: 6) Czy aplikant radcowski może zgodnie z prawem otworzyć własną kancelarię, działalność gospodarczą której przedmiotem będzie świadczenie usług prawnych...
§ wywiad dot aplikanta radcowskiego (odpowiedzi: 4) Witam! Za 2 lata kończę studia prawnicze. Zastanawiam się jak wygląda wywiad środowiskowy dotyczący aplikanta. Czy odbywa się on przed egzaminem na...
§ patron dla aplikanta radcowskiego (odpowiedzi: 4) czy patronem dla aplikanta radcowskiego moze byc radca prawny zatrudniony na umowe o prace czy tylko taki, ktory wykonuje prace w kancelarii, spolce...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 21:41.