pełnom/upoważnie dla aplikanta radcowskiego - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Różne > Forum Młodych Prawników

Forum Młodych Prawników - aktualne tematy:


Odpowiedz
 
26-07-2007, 10:55  
Użytkownik
Gość
Domyślnie pełnom/upoważnie dla aplikanta radcowskiego

Sprawa wygląda tak. Według obowiazujacycyn przepisów aplikant radcowski może występować w sprawach na podstawie substytucji patrona lub innego radcy prawnego. Teraz pojawia sie pytanie ejsli ktoś pracuje w urzedniiem to starosta czy wój, inny organ może mu udzielić pełnomocnictwa, ja pracuje w urzedzie jako aplikant i teraz organ udziela mi pełnomocnictwa to jego trec (pełnomocnictwa)może wyglądac tak : upowaznia sie .....aplikanta radcowskiego zatrudnionego w urzedzie....na stanowisku do wystepowania......itd. Bo z przepisów wynika ze aplikantowi upowaz moze udzielic patroalbo inny radca i zastanawiam sie czy nie powinna tu obowiazywac konstrukacja typu organ udziela pełnomocnictwa radcy zatrudnionemu w urzedzie a dopiero mnie radca udziela upoważnienia ?ktos moze sie wypowiedziec na ten temat jakos bardziej szczegółowo, jakis praktyk albo ktoś kto miał podobną sytuacje
 
26-07-2007, 11:08  
olenka_26
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie

Zgodnie z art. 35(1) ust. 1 ustawy o radcach po upływie sześciu miesięcy od rozpoczęcia aplikacji radcowskiej aplikant radcowski może zastępować radcę prawnego przed sądami rejonowymi, organami ścigania i organami administracji publicznej. Aplikant nie jest tu pełnomocnikiem strony tylko zastępcą pełnomocnika, więc powinno być: strona udziela pełnomocnictwa radcy, radca udziela upoważnienia aplikantowi
olenka_26 jest off-line  
26-07-2007, 11:11  
mikael
Ekspert w spoczynku
 
mikael na Forum Prawnym
 
Posty: 84
Domyślnie

Co do zasady, aplikant może zastępować radcę. Nie jest to tożsame z substytucją (której pełnomocnik udziela innemu pełnomocnikowi - np. radca innemu radcy). Regułą będzie więc, iż aplikant zatrudniony w urzędzie będzie mógł zastępować radcę, a pełnomocnictwo będzie mogło mu być udzielone bezpośrednio wyłącznie w takim zakresie, w jakim może być udzielone każdej osobie fizycznej (np. w postępowaniu administracyjnym).
mikael jest off-line  
26-07-2007, 11:20  
Użytkownik
Gość
Domyślnie

chciałem jeszcze dorzucic ze mnie interesuje udzielenie pełnomocnictwa/upowaznienia przez organ mnie nie jako urzednikowi tylko jako aplikantowi tu mam watpliwości czy tak może organ bezposrednio na mnie czyli własnie dopiero przez radce a on na mnie jako an aplikanta.
Chyba ze ta tresc pełnomocnictwa mieszna załatwiałby sprawe: upowazniam aplikanta radcowskiego zatrudnionego w urzedzie na stanowisku do wystepowania w imieniu...w sprawie idt?
 
26-07-2007, 11:43  
chelboj
Użytkownik
 
chelboj na Forum Prawnym
 
Posty: 227
Domyślnie ...

aplikant może występować tylko i wyłącznie z upoważnienia radcy...

czym innym jest, gdy występujesz jako pełnomocnik - pracownik osoby prawnej lub przedsiębiorcy...
chelboj jest off-line  
26-07-2007, 12:12  
Użytkownik
Gość
Domyślnie

do mikael. Rozumiem że według ciebie może tak?
 
26-07-2007, 13:52  
mikael
Ekspert w spoczynku
 
mikael na Forum Prawnym
 
Posty: 84
Domyślnie

Broń Boże Napisałem, że:
1) może zastępować radcę (a więc pełnomocnictwo udzielane jest radcy, który następnie upoważnia aplikanta - przy czym upoważnienia nie należy mylić z substytucją).

2) może mu być udzielone pełnomocnictwo, ale tylko w takim zakresie, w jakim pełnomocnictwa można udzielić każdej osobie fizycznej (np. w postępowaniu administracyjnym pełnomocnikiem może być także każda osoba fizyczna, nawet nie posiadająca tytułu zawodowego radcy czy adwokata). Tak więc np. postępowanie cywilne odpada.
mikael jest off-line  
26-07-2007, 18:08  
Pasqud
Moderator w spoczynku
 
Pasqud na Forum Prawnym
 
Posty: 3.404
Domyślnie

Czyli nie będziesz występował jako aplikant ponieważ nie mogą upoważnić aplikanta (aplikant nie może być pełnomocnikiem) tylko jako pracownik.
I jako pracownik (po wykreśleniu z treści aplikant radcowski0 możesz występować.
Pasqud jest off-line  
26-07-2007, 18:27  
Użytkownik
Gość
Domyślnie

czyli rozumiem że z treści takiego przykładowo pełnomocnictwa UPOWAŻNIMA PANA......ZATRUDNIONEGO NA STANOWISKU....W URZĘDZIE....WPISANEGO NA LISTĘ APLIKANTÓW RADCOWSKICH DO WYSTĘPOWANIA W IMIENIU......REPREZENTOWANEJ PRZEZ.....PRZED SĄDEM......W SPRAWIE O SYGN.AKT....
Mam wykreślic tylko aplikanta radcowskiego Szczerze powiem że bedąc aplikantem wolałbym wstępowac w sądzie jako aplikant a nie jako pracownik urzędu bo jako pracownik w urzedzie to każdy może. Pozostaje tylko opcja pełnomocnictwo dla radcy a dla mnie w dalszej kolejności upoważnienie
 
26-07-2007, 20:20  
Pasqud
Moderator w spoczynku
 
Pasqud na Forum Prawnym
 
Posty: 3.404
Domyślnie

Jako aplikant radcowski obecnie też prawie każdy.
Widzę, że kolega ma tytułomanię. Niewarto, doprawdy nikogo w sądzie to nie będzie interesowało ani na kolana nie rzuci.
Pasqud jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Forum Młodych Prawników - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Termin egzaminu radcowskiego 2010 - aplikacja odpowiedzi: 22
§ Przeniesienie egzaminu z radcowskiego na adwokacki odpowiedzi: 4
§ Założenie biura prawnego przez aplikanta radcowskiego odpowiedzi: 6
§ wywiad dot aplikanta radcowskiego odpowiedzi: 4
§ patron dla aplikanta radcowskiego odpowiedzi: 4


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 15:18.