Oszustwo 286par. 1 kk. - Forum Prawne

 

Oszustwo 286par. 1 kk.

Witam, Mam zadany kazus z postępowania karnego. Czy ktoś mógłby rzucić okiem czy jest to w miare poprawnie bo mam pewne wątpliwości. Kazus Anna K. została rozpoznana przez 3 starsze panie mieszkające w jednej kamienicy ...Wróć   Forum Prawne > Różne > Forum Młodych Prawników > Kazusy

Kazusy - aktualne tematy:

  • § kazus prawo budowlane
    Czy w przypadku gdy organ wydał decyzję ostateczną o wydaniu pozwolenia na budowę, po czym zauważył brak...
  • § Bardzo proszę o pomoc
    Poniżej przesyłam kazus z którym nie mogę sobie poradzić - jestem w nim pełnomocnikiem skarżącej. Jeżeli ktoś...
  • § domniemanie pozytywnego załatw...
    Witam Mam kilka pytań dotyczących zasady interesu społecznego i słusznego interesu strony. Jestem zupełnie...

 
28-01-2014, 09:16  
kalucia1992
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie Oszustwo 286par. 1 kk.

Witam,
Mam zadany kazus z postępowania karnego. Czy ktoś mógłby rzucić okiem czy jest to w miare poprawnie bo mam pewne wątpliwości.

Kazus
Anna K. została rozpoznana przez 3 starsze panie mieszkające w jednej kamienicy jako osoba, która wyłudziła od nich pieniądze. Panie zgłosiły to Policji.
Anna K. miała działać w taki sposób, że przez 8 miesięcy przychodziła do każdej z pań i zbierała pieniądze na wpłaty do Wspólnoty Mieszkaniowej. Do każdej z pań przyszło w pewnym momencie pismo ze Wspólnoty że mają 8miesięczny dług we Wspólnocie.
1)Jak powinna postąpić Policja?
Każda ze skarżących pań twierdzi, że w ciągu 8 miesięcy wpłaciła Annie K. 6400 zł (po 800 zł miesięcznie).
2)Czy to będzie śledztwo czy dochodzenie?
Panie wynajęły wspólnego pełnomocnika, który złożył Policji wniosek o dopuszczenie go do wszystkich czynności postępowania przygotowawczego.
3)Jak rozpoznać taki wniosek?
Prokurator złożył do sądu akt oskarżenia w tej sprawie z wnioskiem z 335 k.p.k.
4)Do jakiego sądu, w jakim trybie?
Na posiedzenie przyszły 2 pokrzywdzone i stanowczo sprzeciwiły się karze pozbawienia wolności w wymiarze 1 roku z zawieszeniem na 2 lata, jak było we wniosku z 335 k.p.k.
5)Jakie znaczenie ma ten fakt?
Doszło do wydania wyroku, który zaskarżyła Anna K. pisząc w skardze apelacyjnej, że nie uwzględniono jej skruchy oraz tego, że jest samotną matką małego dziecka. Skargę apelacyjną złożyła 20. dnia po otrzymaniu wyroku z uzasadnieniem.
6)Co zrobić z taką skargą?

Odpowiedzi kazus nr 5
1) Policja powinna przyjąć zgłoszenie o popełnieniu przestępstwa (oszustwo Art. 286 § 1 kk). Należy przesłuchać świadków: przede wszystkim starsze panie, a następnie mieszkańców kamienicy do której przychodziła Anna K.
Kolejno trzeba przesłuchać osobę podejrzaną Annę K.
Zalecam przeprowadzenie okazania starszym paniom, w grupie okazywanych ma się znajdować Anna K. ( zgodnie z Art. 173 par. 1 i 3 kpk).
Gdy każda pani z osoba wskaże Annę K. można by było zlecić przeszukanie mieszkania Anny K.
Policja przy przesłuchaniu Anny K. ma obowiązek pouczenia jej o odmowie składania zeznań.
Wszystkich świadków należy pouczyć o odpowiedzialność karnej za składanie fałszywych zeznań.
Należy dowiedzieć się od świadków czy nie są spokrewnione z Anną K.

2) Będzie to dochodzenie zgodnie z Art. 325b § 1 pkt 3 kpk -> wartość przedmiotu przestępstwa nie przekracza 100 000 zł.

3) Strona inna niż oskarżony może mieć pełnomocnika. Na podstawie Art. 87 kpk prokurator w postępowaniu przygotowawczym może odmówić dopuszczenia pełnomocnika osoby nie będącej stroną, gdy uzna, że wymaga tego obrona interesów osoby nie będącej stroną. Prokurator nie jest jednak uprawniony do takiej czynności przy ustanowieniu pełnomocnika strony. O zakresie uprawnień pełnomocnika decyduje treść upoważnienia.

4) Akt oskarżenia prokurator składa do Sądu Rejonowego w trybie publiczno skargowym.

5) Fakt sprzeciwu nie ma żadnego znaczenia ponieważ, ustawa nie wymaga zgody pokrzywdzonych na wniosek prokuratora, jednakże prokurator musi mieć na celu uwzględnienie prawnie chronionych interesów pokrzywdzonych. Chodzi tutaj o zastosowanie mediacji między pokrzywdzonymi a podejrzaną, która daje możliwość naprawienia wyrządzonej przestępstwem szkody.

6) Zgodnie z Art. 445 § 1 kpk Anna K. miała 14 dni na wniesienie skargi apelacyjnej od otrzymania wyroku z uzasadnieniem. Jest to termin zawity. Na mocy art. 122 § 1 kpk czynność procesowa dokonana po upływie terminu nie wywołuje skutków prawnych. Ale istnieje możliwość przywrócenia terminu zawitego jeżeli uchybienie terminu nastąpiło z niezależnych od strony przyczyn, wówczas w ciągu 7 dni od dnia ustania przeszkody można złożyć wniosek o przywrócenie terminu, dokonując czynności, które miały być dokonane w terminie( Art. 126 § 1 kpk).

Zastrzeżenia mam do odpowiedzi 3 ponieważ w zasadzie nie odpowiedziałam na pytanie oraz na odpowiedz 4.
Dziękuję, gdyby ktoś zechciał mi pomóc.
kalucia1992 jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Kazusy - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Oszustwo kupieckie, oszustwo biznesowe, wyłudzenie pieniedzy - Witam serdecznie, zajmuje się sprzedażą hurtową wprost od producenta na zasadzie prowizji. Pod koniec listopada 2011 roku znalazłem w internecie...
§ Oszustwo - Witam w moim poście chciałem opowiedzieć o pewnym oszustwie internetowym! A więc tak. Pewnego dnia szukałem kluczy za sms do pewnej gry znalazłem...
§ Oszustwo - Witam, kupiłem sobie nowy komputer i po zainstalowaniu win xp zauważyłem że na komputerze są inne części niż być powinny; zamiast 4gb ram 2gb...
§ Oszustwo par.286 KK - Witam Jaka kara przeważnie jest wymierzana osobie, która wystawia zaświadczenie o zarobkach, przy czym nie uzyskując korzyści materialnych. Bardzo...
§ Oskarżenie o próbę oszustwa (art.286par.1kk) - Sprawa wygląda następująco: Miałem zakupione trzy złote monety. Na monety posiadam dowód zakupu w postaci paragonu. Po pewnym czasie chciałem...
§ Kupno samochodu! Oszustwo czy nie oszustwo? Jakie są moje prawa? - Witam! Mam pewien problem i nie wiem jak go rozwiązać, może ktoś z forumowiczów mi pomoże. Miesiąc temu kupiłem używane auto od dilera....


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 10:23.