komornik, przeszukanie mieszkania - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Komornik i postępowanie egzekucyjne

Komornik i postępowanie egzekucyjne - aktualne tematy:


Odpowiedz
 
01-02-2010, 20:29  
robak1
Początkujący
 
Posty: 17
Domyślnie RE: komornik, przeszukanie mieszkania

Z tego co sie orientuje, to komornik musi zawiadomić dłuznika o takiej czynności, czyli w moim przypadku zawiadomił ojca. Ale , że ojciec nie mieszka w mieszkaniu, wiec ja jako jedyna będąca w mieszkanu przywitam komornika, i nie bede nic wynosić bo nie mam żadnych Van Gogów czy innych rzeczy. mam normalne przeciętne mieszkanie.
robak1 jest off-line  
01-02-2010, 20:30  
ArkadiuszK
Początkujący
 
Posty: 15
Domyślnie RE: komornik, przeszukanie mieszkania

Generalnie to nie to samo co w każdym przypadku.
ArkadiuszK jest off-line  
01-02-2010, 20:39  
robak1
Początkujący
 
Posty: 17
Domyślnie RE: komornik, przeszukanie mieszkania

Panowie, nie ma co spierać sie o słowa. Powiem egoistycznie, ze oczekuję jakiś porad, pomocy w mojej sprawie
robak1 jest off-line  
01-02-2010, 21:59  
Krispl
Przyjaciel forum
 
Posty: 2.464
Domyślnie RE: komornik, przeszukanie mieszkania

Na początek zwracam uwagę że odbierając korespondencję od komornika zobowiązała się Pani ją dostarczyć ojcu. Nie przeczytała Pani po prostu oświadczenia na zwrotnym poświadczeniu odbioru. W ten sposób wzbudziła Pani podejrzenie u komornika że ojciec razem z Panią jednak mieszka. To błąd. Poza tym lepiej teraz pilnować swojego dobytku ponieważ, prosze przeczytać poniższe (KPC) zwłaszcza paragraf 2 zdanie drugie:
...
Art. 845. § 1. Do egzekucji z ruchomości komornik przystępuje przez ich zajęcie.

§ 2. Zająć można ruchomości dłużnika będące bądź w jego władaniu, bądź we władaniu samego wierzyciela, który do nich skierował egzekucję. Ruchomości dłużnika będące we władaniu osoby trzeciej można zająć tylko wówczas, gdy osoba ta zgadza się na ich zajęcie albo przyznaje, że stanowią one własność dłużnika, oraz w wypadkach wskazanych w ustawie. Jednakże w razie zbiegu egzekucji sądowej i administracyjnej dopuszczalne jest zajęcie ruchomości na zasadach przewidzianych w przepisach o egzekucji administracyjnej.

§ 2a. W przypadku egzekucji świadczeń alimentacyjnych komornik może zająć także ruchomości będące we władaniu osoby zamieszkującej wspólnie z dłużnikiem bez zgody tej osoby, chyba że przedstawi ona dowód, że ruchomości są jej własnością.

§ 3. Nie należy zajmować więcej ruchomości ponad te, które są potrzebne do zaspokojenia należności i kosztów egzekucyjnych.

Jeśli dłużnika nie będzie przy czynnościach egzekucyjnych to bez zgody właściciela rzeczy (władających rzeczami zgromadzonymi w mieszkaniu) nie można tych rzeczy zająć. Niestety jeśli komornik otworzy drzwi i nie zastanie nikogo wtedy może zająć wszystkie rzeczy w mieszkaniu.
Krispl jest off-line  
01-02-2010, 23:05  
Bedek
Ekspert
 
Bedek na Forum Prawnym
 
Posty: 10.861
Domyślnie RE: komornik, przeszukanie mieszkania

Cytat:
Napisał/a Krispl
może zająć wszystkie rzeczy w mieszkaniu.
Jak zawsze zgadzam się z Krisplem.

Dodam tylko, iż wszystkie oprócz tych które nie podlegają egzekucji.
Ale tych naprawdę jest niewiele
Bedek jest off-line  
02-02-2010, 09:11  
robak1
Początkujący
 
Posty: 17
Domyślnie RE: komornik, przeszukanie mieszkania

Czyli jesli dobrze myśle, to: wpuścic normlanie komornika niech zobaczy, że nic nie ma cennego, a w razie czego to mówić ze nic w mieszkaniu nie jest ojca, po drugie nie odbierać żadnych poleconych do niego. Tylko nie wiem jak to jest jesli np. tego pisma bym nie odebrała dot przeszukania i zajęcia ruchomości to czy komornik pomimo nieodebrania go przez nikogo miałby prawo wejść do mieszkania. Obawiam sie ze jeszcze nie jedno takie pismo przyjdzie i moje pytanie jest czy jesli nie zostanie odebrane to czy KS tak czy inaczej może przyjść?
robak1 jest off-line  
02-02-2010, 21:18  
MORSKI
Użytkownik
 
Posty: 281
Domyślnie RE: komornik, przeszukanie mieszkania

Na wymeldowanie osoby trwale niemieszkającej w danym miejscu niekoniecznie trzeba mieć zgodę zameldowanego.
A wymeldowanie sporo by tu załatwiło.

Co nie stanowi jednak przeszkody w zajęciu przez komornika hipoteki 1/6 mieszkania będącej własnością dłużnika.
MORSKI jest off-line  
03-02-2010, 19:28  
miruś
Początkujący
 
Posty: 20
Domyślnie RE: komornik, przeszukanie mieszkania

Nie, nie, nie spanikowałem. Brakło tylko troszkę wolnego czasu. Ale teraz spieszę wyjaśnić, co miałem na myśli i dlaczego.
Zgodnie z treścią art. 805 k.p.c. komornik zawiadamia dłużnika o wszczęciu egzekucji, przy pierwszej czynności egzekucyjnej.
Jeżeli zatem, egzekucja skierowana została do ruchomości dłużnika, zawiadomienie wręcza się przy samym zajęciu.
Sposób postępowania w sytuacji, gdy dłużnik nie jest obecny przy czynności egzekucyjnej, również regulują stosowne przepisy.
W związku tym zaś, że większość wierzycieli kieruje egzekucję do całego majątku dłużnika (ruchomości, wierzytelności, wynagrodzenia itd.), niektórzy komornicy, zanim przystąpią do jakichkolwiek czynności egzekucyjnych, wysyłają zawiadomienie o wszczęciu egzekucji pocztą (na marginesie, będąc wierzycielem, nigdy nie skorzystałbym z usług takiego komornika. Nietrudno domyślić się, dlaczego.).
Jeżeli dłużnik posiada stałe zameldowanie w Twoim mieszkaniu, a na dodatek, jest jednym ze współwłaścicieli nieruchomości, to obowiązkiem komornika jest zajęcie ruchomości tam się znajdujących. Domniemywać się bowiem powinno, że jest ich właścicielem i użytkownikiem.
Jeżeli osoba obecna przy zajęciu zgłosi komornikowi, że czynność ta narusza jej (lub innej osoby) prawa, komornik pouczy tę osobę o możliwości żądania zwolnienia tychże przedmiotów od egzekucji.
Powództwo takowe wnosi się p-ko wierzycielowi. Warto je wnieść, o ile jest się w stanie udowodnić swoje racje (w ej sytuacji – prawo własności).
Zazwyczaj, jeżeli dowody takowe nie budzą żadnych wątpliwości, a wierzyciel jest rozsądny, sam cofa egzekucję z tej części majątku, obawiając się kosztów postępowania sądowego, wywołanych wniesionym powództwem.
W Pani sytuacji, jeżeli nie ma żadnych, wiarygodnych dowodów, że ruchomości stanowią jej własność, może być problem.
Samo tylko stwierdzenie, że jest się władającym wyposażeniem mieszkania, w sytuacji, gdy jest to stałe miejsce zameldowania dłużnika, a na dodatek ma udziały w tejże nieruchomości, nie wystarczy by powstrzymać komornika.
Nie wystarczy również – zapewne – do wyłączenia ruchomości spod egzekucji, w drodze procesu.
Na zdrowy rozum – gdyby stan prawny pozwał na to, że oświadczenie o władaniu ruchomością, wystarczyłoby do zwolnienia jej od egzekucji, żaden komornik, nigdy, niczego i nikomu by nie zajął.
Pewnym wręcz być można, że w takich okolicznościach, każdy członek rodziny lub inna osoba, wspólnie z dłużnikiem zamieszkująca, składałaby tego typu oświadczenia.
W dużej mierze, od komornika zależy, co zrobi. Jeżeli uzna, że w ten, czy inny sposób (a jest ich wiele) wyegzekwuje należne mu koszty (bo o należność wierzyciela rozchodzi się tylko idealistom), to w Pani sytuacji, dokona zajęcia i skutecznie przeprowadzi dalsze czynności, zmierzające do wyegzekwowania przypadających od dłużnika świadczeń.
Chyba, że należność jest niewielka, w związku z tym koszty również, to chcąc uniknąć straty czasu, uwierzy Pani „na słowo” i stwierdzi bezskuteczność egzekucji z ruchomości stanowiących wyposażenie mieszkania.
Nie powinien stwierdzić bezskuteczności egzekucji natomiast, w sytuacji, gdy posiądzie wiedzę, iż dłużnik jest współwłaścicielem mieszkania.
W takich okolicznościach, powiadomi wierzyciela i zaproponuje mu złożenie wniosku o wszczęcie egzekucji z części ułamkowej nieruchomości…
A zatem, komornika grzecznie wpuścić, przedstawić stan faktyczny i … prosić, aby nie robił kłopotów, bo wystarczających narobił tatuś.
Jeżeli uwierzy, to … bingo!
Pan Arkadiusz zaś, prócz wiedzy czysto uniwersyteckiej, uzupełnionej „prawdą prasową”, nim zacznie udzielać porad, powinien zaznajomić się z zagadnieniem, o praktyce już nie wspominając.
Przepraszam, że tak "na kolanie", ale czas mnie goni.
miruś jest off-line  
03-02-2010, 22:46  
Krispl
Przyjaciel forum
 
Posty: 2.464
Domyślnie RE: komornik, przeszukanie mieszkania

Nie należy zapominać że zajęcie ruchjomości bez obecności dłużnika przy czynnościach zajęcia a w obecnoci osób trzecich zamieszkujących w lokalu bez ich zgody jest zawsze naruszeniem prawa. Nie mówiąc już o tym że w tym wypadku jeśli żadna z osób obecnych przy zajęciu nie podejmie się roli dozorcy zajętych ruchomosći to komornik musiałby te ruchomości zabrać a to oznacza nic innego jak naruszenie posiadania, które jest przecież chronione.
Krispl jest off-line  
04-02-2010, 17:51  
robak1
Początkujący
 
Posty: 17
Domyślnie RE: komornik, przeszukanie mieszkania

a mam pytanie, czy komornik może sam wejść do mieszkania pod nieobecność moją (mieszkanie zamknięte), pomimo nieodebrania żadnego listu poleconego (pisma) dot. terminu wizyty w celu zajęcia rzeczy?
robak1 jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Komornik i postępowanie egzekucyjne - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Przeszukanie mieszkania przez policje bez nakazu prokuratora odpowiedzi: 26
§ Czy komornik może wejść do mieszkania odpowiedzi: 8
§ Komornik, a sprzedaż mieszkania... odpowiedzi: 7
§ Komornik, a wynajem mieszkania. odpowiedzi: 8
§ (Bezprawne) przeszukanie mieszkania odpowiedzi: 3
§ Użyczenie mieszkania, długi, komornik odpowiedzi: 3


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 02:03.