Zwrot pieniedzy z egzekucji - Forum Prawne

 

Zwrot pieniedzy z egzekucji

Kogo mam skarżyć o bezprawne pobranie pieniędzy przez komornika. Komornik pobrał pieniądze z wypłaty 10 lutego wbrew prawomocnemu wyrokowi z dnia 31 stycznia, czyli zrobił to bezprawnie. Na następny dzień wysłał pieniądze dłużnikowi pocztą. Nie ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Komornik i postępowanie egzekucyjne

Komornik i postępowanie egzekucyjne - aktualne tematy:

  • § Komornik może zabrać całą wypł...
    Witam pracuje na 1/2 etatu umowa o pracę. Dostaje co miesiąc przelew po 900zł ale teraz mam komornika i dostawałem ...
  • § zsjecie wynagrodzenia
    WITAM mam długo 4000zl nirmoge wpłacić całej kwoty i mam takie pytanie czy jeśli doatalm z mężem pismonz sądu i...
  • § odwolanie zajecia komorniczego...
    Witam postanowilam zalozyc nowy watek bo nigdzie nie znalazlam informacji na ten temat, mianowicie w ubieglym msc...

 
11-03-2011, 12:00  
Roksa17
Stały bywalec
 
Posty: 346
Domyślnie Zwrot pieniedzy z egzekucji

Kogo mam skarżyć o bezprawne pobranie pieniędzy przez komornika. Komornik pobrał pieniądze z wypłaty 10 lutego wbrew prawomocnemu wyrokowi z dnia 31 stycznia, czyli zrobił to bezprawnie. Na następny dzień wysłał pieniądze dłużnikowi pocztą. Nie ma nigdzie w papierach dowodu wpłaty. O wszczęciu egzekucji komorniczej dowiedzieliśmy się 4 lutego, musieliśmy jechać do innego miasta po postanowienie sądu, żeby dostarczyć komornikowi. 11 marca złożyliśmy oficjalne pismo do komornika z prawomocnym wyrokiem sądu. Od miesiąca nie ma żadnej informacji z sądu. Jest druga wypłata, z której komornik potracił znowu pieniądze. Po odwiedzeniu komornika, pracownica jego oddaje nam pieniądze zabrane do reki. Czy mam prawo żądać od komornika zwrotu tamtych poprzednich zabranych pieniędzy? Czy mam pokrywać koszty egzekucji która odbywała się po prawomocnym wyroku sądu.
Roksa17 jest off-line  
11-03-2011, 13:30  
Krispl
Przyjaciel forum
 
Posty: 1.921
Domyślnie RE: Zwrot pieniedzy z egzekucji

Skąd komornik miał wiedzieć 10 lutego że prawomocnym wyrokiem tytuł wykonawczy został pozbawiony wykonalnośći lub uchylony skoro go dostał od was dopiero 10 marca ? Poza tym 10 lutego wyrok z 31 stycznia nie musiał być jeszcze prawomocny.
Krispl jest off-line  
11-03-2011, 13:41  
Roksa17
Stały bywalec
 
Posty: 346
Domyślnie RE: Zwrot pieniedzy z egzekucji

Wyrok był prawomocny. Chodzi mi o to kogo mam w takiej sytuacji skarżyć o zwrot nienależnie pobranych pieniędzy.
Roksa17 jest off-line  
11-03-2011, 13:52  
rewt
Stały bywalec
 
rewt na Forum Prawnym
 
Posty: 2.919
Domyślnie RE: Zwrot pieniedzy z egzekucji

Wierzyciela.
rewt jest off-line  
11-03-2011, 13:54  
Krispl
Przyjaciel forum
 
Posty: 1.921
Domyślnie RE: Zwrot pieniedzy z egzekucji

Ustalić u komornika jaka suma została przesłana wierzycielowi i wezwać wierzyciela o jej zwrot. Dalej jak nie zwróci - pozew do sądu. Co do kosztów pobranych przez komornika to o te koszty też można wezwać wierzyciela jako zwrot kosztów nioecelowej egzekucji. Można też złożyć skargę na postanowienie komornika o kosztach i sąd może was zwolnich z ich ponoszenia.
Krispl jest off-line  
11-03-2011, 15:11  
Roksa17
Stały bywalec
 
Posty: 346
Domyślnie RE: Zwrot pieniedzy z egzekucji

A czy jestem w stanie odzyskać te pieniądze od osoby która ma dochodu 500 złotych, ale ma nieruchomość. Czy koszty są duże w przypadku późniejszej egzekucji tych pieniędzy przez komornika czy lepiej wtedy przez firmę windykacyjną.
Roksa17 jest off-line  
11-03-2011, 21:17  
Talib220
Stały bywalec
 
Posty: 546
Domyślnie RE: Zwrot pieniedzy z egzekucji

najgorsze jest to, że fakt, iż komornik nie otrzymał wyroku....na czas nie zwalnia go z odpowiedzialności odszkodowawczej.., jednakże Pan jako dłużnik powinien sam zadbać o swój interes i złożyć wniosek o umożenie postępowania..
Talib220 jest on-line  
12-03-2011, 09:08  
Roksa17
Stały bywalec
 
Posty: 346
Domyślnie RE: Zwrot pieniedzy z egzekucji

Własnie.... pieniadze zostały pobrane po prawomocnym wyroku, zaraz po tym jak sie dowiedzilismy o wszczeciu egzekucji komornik został poinformowany ustnie, ze w sparwie jest złozone zazalenie i jest juz postanowienie prawomocne. Wierzyciel tez wiedział. Po wyrok trzeba bylo pojechać do innego miasta i zrobiliśmy ro tak szybko jak było można. Najpierw poszło jedno pismo o wstrzymanie - bez reakcji, za tydzień drugie - juz prawnicze - tez bez reakcji. Z akt wynika, ze zareagował dopiero jak pełnomocnik wierzyciela napisał ze jest postanowienie sądu. Ale chodzi mi teraz o to, czy ja moge ządać od komornika zwrotu pieniedzy jakie mi pobrał po prawomocnym wyroku. Bo co mnie to obchodzi co zrobił z pieniedzmi, on je pobrał nieprawnie. Ja moge skarzyc wierzyciela, ale skonczy sie to tym, ze teraz ja poczekam rok po wyroku i złoze do komornika a potem o egzekucje z nieruchomości. bo tak bedzie mi sie opłacać.
Roksa17 jest off-line  
13-03-2011, 20:16  
Krispl
Przyjaciel forum
 
Posty: 1.921
Domyślnie RE: Zwrot pieniedzy z egzekucji

Komornik nie jest stroną postepowania egzekucyjnego to jest działa na zlecenie wierzyciela i na jego rzecz. W tym wypadku egzekucję mógł umorzyć wierzyciel - to on w zasadzie jako pierwszy dowiedział się o niekorzystnym dla niego wyroku w ten sposób ograniczając ewentualne szkody, które poniesie dłużnik w toku dalszego postępowania egzekucyjnego. Egzekucję mógł również umorzyć dłużnik jeśli:
...
Art. 825. Organ egzekucyjny umorzy postępowanie w całości lub części na wniosek:
...
2) jeżeli prawomocnym orzeczeniem tytuł wykonawczy został pozbawiony wykonalności
...
pod warunikiem że oryginał orzeczenia sądu pozbawiający wykonalności dłużnik złoży do komornika. Jeśli nie dysponuje jeszcze oryginałem to należy złożyć wniosek o umorzenie a komornik wezwie o jego uzupełnienie a to trwa ... W tym czasie komornik nie powinien wysyłać pieniędzy do wierzyciela a złożyć je do depozytu sądowego. Nieuzupełnienie wniosku w terminie 7-miu dni powoduje jego zwrot.
Krispl jest off-line  
13-03-2011, 20:29  
Roksa17
Stały bywalec
 
Posty: 346
Domyślnie RE: Zwrot pieniedzy z egzekucji

Pierwsze o wyroku dowiedziałam sie ja, nam zalezało na nim najabrdziej bo nam zmieniał wszystko na korzyść. działanie komornika w naszej sprawie było, przeraszam za okreslenie złosliwe, najpierw do dwóch dni od otrzymania zawiadomiwniea o wszczęciu egzekucji poszedł do niego nasz pełnomocnik prawny i poinformował go (niestety ustnie) o prawomocnym postepowaniu zmieniającym, do 7 dni złożlismy u komornika pismo o umorzeniu postepowania z uwierzytelnionym sadownie ksero postanowienia, komornik w dniu kiedy złozylismy pismo po otzrymaniu pisma posłał przekazem pieniadze wierzycielowi. Postepowanie dalej sie toczyło, nękała nas policja w domu itp. Za następny tydzień pełnomocnik prawny złożył drugie pismo o umorzenie. Powiedziano, że powsiezięto wiadomość. Egzekucja dalej trwała. Zabrano znowu pieniadze z wypłaty. Na chwile obecną jak mąż poszedł do komornika Pani wyciagneła z szuflady pieniądze oddała mu, bez odsetek oczywisćie. Obarczono nas kosztami postepowania komorniczego w kwocie 80 złotych. Na dzień dzisiejszy nie mamy jeszcze żadnego oficjalnego pisma o umorzeniu sprawy. Jest ponad miesiąc od złozenia pierwszego pisma o umorzenie.
Roksa17 jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Komornik i postępowanie egzekucyjne - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Zwrot nienależnej egzekucji komorniczej - Witam wszystkich i proszę o pomoc. Miałam zobowiązania wobec Skarbu Państwa a to z winy niezapłaconej grzywny. Sąd skierował egzekucję należności do...
§ Zwrot kosztów egzekucji - Witam, mam nastepujące pytanie- czy istnieje mozliwosc uzyskania zwrotu kosztów postepowania egz- od kogo na jakiej podstawie w nastepujacej...
§ Zwrot Pieniedzy - Mam takie pytanko czy jest tak mozliwosc ze jak ja splacilam meza babci pol wartosci mieszkania to bylo kiedys 10 tys(MIELI ZROBIONY PODZIAL MAJATKU)...
§ zwrot pieniedzy - Witam, mam małe pytanie jak powinno wyglądać pismo w związku zwrotu pieniędzy za kupiony produkt i do czego się odwoływać:?:
§ zwrot VAT od nieruchomości nabytej w egzekucji - Jak można uzyskać zwrot pieniędzy uiszczonych tytułem podatku VAT od ceny nieruchomości nabytej w postępowaniu egzekucyjnym? Zapłaciłem bowiem za...
§ Zwrot Pieniedzy - Witam, mam problem dostalem wyrok 8 miesiecy w zawieszeniu na okres proby lat 3 i nakaz zwrotu pieniedzy w wysokosci 480 zlotych. Termin zwrotu tych...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 21:53.