Zajęcie mieszkania przy współwłasności - Forum Prawne

 

Zajęcie mieszkania przy współwłasności

Witam, jestem współwłaścicielem własnościowego spółdzielczego mieszkania. Mieszkanie mamy w spadku po matce, wraz z bratem odziedziczyliśmy po 50%. W międzyczasie troszkę mi się w życiu poplątało. W zasadzie jedynym wyjściem jest sprzedaż tego mieszkania. Poczyniliśmy ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Komornik i postępowanie egzekucyjne

Komornik i postępowanie egzekucyjne - aktualne tematy:


Odpowiedz
 
16-03-2011, 21:00  
sedzia84
Początkujący
 
Posty: 13
Domyślnie Zajęcie mieszkania przy współwłasności

Witam,
jestem współwłaścicielem własnościowego spółdzielczego mieszkania. Mieszkanie mamy w spadku po matce, wraz z bratem odziedziczyliśmy po 50%. W międzyczasie troszkę mi się w życiu poplątało. W zasadzie jedynym wyjściem jest sprzedaż tego mieszkania. Poczyniliśmy zdecydowane kroki, podpisaliśmy umowę z agencją nieruchomości na pośrednictwo sprzedaży. Martwią mnie jednak trzy rzeczy:

1) Posiadamy zaległości w spłacie czynszu, przez co spółdzielnia wysłała pismo do sądu, bodajże o zajęcie komornicze. Akurat ten problem jest najmniejszy, bo osoba ze spółdzielni, która za to odpowiada, jest nam generalnie przychylna i mówi, że tak naprawdę sprawa w sądzie będzie się dłużyć, więc mamy sporo czasu na sprzedaż mieszkania we własnym zakresie.

2) Trwa postępowanie przeciw mojej osobie w sądzie. Skończy się na obowiązku naprawienia wyrządzonej szkody, jednak jak twierdzi adwokat, tu też sąd da mi dość sporo czasu na uzbieranie kwoty.

3) Zalegam ze spłatą kredytu. Bank grozi mi już wymówieniem umowy kredytowej.

Najlepiej byłoby, gdyby udało mi się sprzedać mieszkanie w dość szybkim terminie. Miałbym wtedy pieniądze na uregulowanie wszelkich zaległości. Niestety, mam pewne obawy, czy uda się to tak szybko sfinalizować, stąd moje pytanie:
czy możliwe jest, iż sąd każe zająć nieruchomość, której jestem współwłaścicielem? Dotyczy to punktu 2) i 3), ponieważ wiadomo, że w spółdzielni jako dłużnicy figurujemy obaj z bratem i obaj odpowiadamy za ten stan.
Czy istnieją jakieś sposoby ugody z komornikiem na zasadzie takiej, iż zobowiązuje się we własnym zakresie sprzedać mieszkanie w określonym czasie, a on cierpliwie czeka i dopiero po tym okresie przystępuje do egzekucji? Nie chciałbym, by uniemożliwiono mi sprzedaży mieszkania na własną rękę lub sprzedawano je za 75% bądź 50% wartości.
sedzia84 jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni post / autor
§ Współwłasność auta a zajęcie komornicze moni150274 Komornik i postępowanie egzekucyjne 24 19-02-2014 20:55
§ Zgoda współwłaściciela przy przepisaniu części współwłasnośc kaczula Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane 2 11-06-2012 13:44
§ zajęcie ruchomości stanowiące współwłasność piotrek1952 Komornik i postępowanie egzekucyjne 8 05-12-2010 14:41
§ spłata przy zniesieniu współwłasności. wwwoj Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane 1 27-05-2010 23:16
§ Współwłasność przy wykupie mieszkania Robbie Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane 1 07-12-2009 12:54
§ współwłasność i zajęcie hipoteki izolda2004 Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane 4 09-11-2007 06:23


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 13:23.