Kolejność rozliczania egzekucji komorniczej - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Komornik i postępowanie egzekucyjne


Odpowiedz
 
01-06-2011, 16:56  
Trodon
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie Kolejność rozliczania egzekucji komorniczej

Jaka jest kolejność rozliczania wpłat wyegzekwowanych przez komornika (należność główną,odsetki, zaliczki komornicze) i na jakiej podstawie prawnej?
Trodon jest off-line  
01-06-2011, 19:24  
Krispl
Przyjaciel forum
 
Posty: 2.491
Domyślnie RE: Kolejność rozliczania egzekucji komorniczej

Art.1026 par.2 kpc :

Art. 1026. § 1. Jeżeli suma objęta podziałem nie wystarcza na zaspokojenie w całości wszystkich należności i praw tej samej kategorii, należności zaliczone w artykule poprzedzającym do kategorii czwartej, piątej i ósmej będą zaspokojone w kolejności odpowiadającej przysługującemu im pierwszeństwu, inne zaś należności - stosunkowo do wysokości każdej z nich.
§ 2. Wydzieloną wierzycielowi sumę zalicza się przede wszystkim na koszty postępowania, następnie na odsetki, a w końcu na sumę dłużną.
Krispl jest off-line  
02-06-2011, 22:05  
Trodon
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Kolejność rozliczania egzekucji komorniczej

Witam

Dziękuję bardzo za udzielone wcześniejsze informacje.
Z powyższej udzielonej informacji nasunęły mi się kolejne pytania.

Sprawa jest taka:komornik wyegzekwował z naszego wniosku tylko te należności, dla których były tytuły wykonawcze dołączone, a pozostałe należności ominął i zakończył postępowanie.Po naszym wniosku owszem było postanowienie komornika, iz jest prowadzone postępowanie dot nakazu takiego i podana należność główna wraz z odsetkami (komornik nie uwzględnił zaliczek z poprzedniej egzekucji-bez wyjaśnień dlaczego) Komornik wyegzekwował jak napisał. Złożyliśmy zażalenie do sądu, że komornik wszystkich należności nie wyegzekwował (zaliczek z poprzedniej egzekucji) Komornik odwołał się motywując, że zażalenie jest bezpodstawne, bo nie zostały dołączone tytuły wykonawcze.

Pytanie 1
Wiem, że komornik musi rozliczyć się z pobranej od nas zaliczki na wydatki, ale czy ma również obowiązek poinformować nas o kolejności rozliczenia (bez naszego pisma z prośbą o to) wyegzekwowanej należności od dłużnika, którą przekazał nam na konto? Jeśli tak to w jakim czasie? Rozumiem, że kolejność rozliczenia pobranej należności jest uregulowana art.1026 kpc.

Pytanie 2
Czy istnieją przepisy mówiące o tym , ze w przypadku prowadzenia korespondencji w sprawie z np. urzędem (bez reprezentacji prawnika, nie z prawnikiem) komornik powinien podawać nam podstawę prawną swojego działania.np.
nasz wniosek o wszczęcie egzekucji komorniczej na kwotę należności głównej, odsetek od należności, zaliczki z poprzedniej egzekucji.
Do wniosku załączone były tytuły wykonawcze dot. należności gł. wraz z odsetkami i kopie postanowień o uiszczeniu zaliczki w poprzedniej egzekucji (czyli nie tytuły wykonawcze).
Czy komornik, biorąc pod uwagę fakt, ze koresponduje nie prawnikiem, powinien pouczyć nas o tym, że na podst. art. takiego nie spełnione zostały wymogi w związku z tym na podst. art. takiego postępowanie będzie prowadzone w części takiej , lub nie będzie prowadzone w części takiej na podst. art. takiego.
Trodon jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Komornik i postępowanie egzekucyjne - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Kolejność egzekucji odpowiedzi: 3
§ Kolejność spłaty po licytacji komorniczej odpowiedzi: 5
§ Zbieg egzekucji - kto decyduje o kolejności? odpowiedzi: 3
§ Kolejność egzekucji odpowiedzi: 15
§ Kolejność egzekucji odpowiedzi: 5
§ zajecie komornicze i kolejność egzekucji odpowiedzi: 3


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 13:09.