Czy rodzina dłużnika może być obciążona? - Forum Prawne

 

Czy rodzina dłużnika może być obciążona?

Dzień dobry. Nasza sytuacja wygląda następująco. W jednym lokalu mieszkamy ja, mama, ojciec oraz dwaj bracia (wszyscy pełnoletni). Ojciec bez zgody małżonki i w tajemnicy przed wszystkimi zaciągnął kredyty w kilku bankach na sumę łączną ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Komornik i postępowanie egzekucyjne

Komornik i postępowanie egzekucyjne - aktualne tematy:


 
25-10-2011, 13:18  
Fojcik
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie Czy rodzina dłużnika może być obciążona?

Dzień dobry.
Nasza sytuacja wygląda następująco. W jednym lokalu mieszkamy ja, mama, ojciec oraz dwaj bracia (wszyscy pełnoletni). Ojciec bez zgody małżonki i w tajemnicy przed wszystkimi zaciągnął kredyty w kilku bankach na sumę łączną ponad 100 tyś. zł. Było to przestępstwo (fikcyjna firma wystawiła równie fikcyjną umowę o pracę itd), sprawa była na policji, prowadzone jest postępowanie. Ojciec pracuje na czarno, nie ma renty, emerytury, ani innych oficjalnych zarobków i będzie uchylał się od odpowiedzialności. Oddanie sprawy do komornika to tylko kwestia czasu. Przychodzą do niego ponaglenia z banków, a dziś przyszedł przedstawiciel jednego z banków i zakomunikował, że jak ojciec nie ma emerytury, to będą przychodzili wierzyciele i my będziemy musieli ponieść odpowiedzialność, a nie dłużnik-przestępca. Tu moje pytanie.
Czy rodzina przestępcy kredytowego może zostać poprowadzona do odpowiedzialności? Czy mogą być zajęcia na kontach lub dochodach członków rodziny oraz czy komornik może zająć z mieszkania przedmioty należące do synów?
Fojcik jest off-line  
25-10-2011, 21:55  
canius1394
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Czy rodzina dłużnika może być obciążona?

Ja mam podobne pytanie, ale sytuacja jest inna, a więc moja mama już nieżyjąca z pierwszego małżeństwa miała syna, po śmierci pierwszego męża ożeniła się z moim tatą i ja przyszedłem na świat. Mój tata adoptował syna z pierwszego małżeństwa mamy, teraz on ma 22 lata wyprowadził się od nas, narobił długów i nie spłaca rat,czy mój tata będzie musiał za niego spłacać te raty?
canius1394 jest off-line  
28-10-2011, 11:42  
sylwana87
Początkujący
 
Posty: 15
Domyślnie RE: Czy rodzina dłużnika może być obciążona?

Konta i dochody rodziny z tego co się dowiadywałam nie mogą być zajęte przez komornika. Jednak podczas wizyty w mieszkaniu dłużnika mogą być zabrane przedmioty należące do współmieszkańców. Jest to dla mnie totalną bzdurą. Mam podobną sytuację. Mieszkam z młodszym bratem, który ma mnóstwo długów w urzędzie skarbowym, providencie itp. Moja mama spłaca dług w Providencie kosztem zakupu ważniejszych rzeczy dla młodszego rodzeństwa. Gdyby miała możliwosci finansowe spłacałaby także "skarbówkę". Brat nie pracuje, olewa sytuację. Wczoraj odwiedził nas pracownik US, a brat nie raczył nawet wyjść ze swojego pokoju i z nim porozmawiać. Poborca skarbowy zostawił kartkę z prośbą o odwiedziny u niego. Dług w US nie jest spłacany i tylko zastanawiam się, kiedy przyjdzie komornik. W domu nie mamy wielu cennych rzeczy, ale wszystkie należą do współmieszkańców. Brat nie ma nawet telefonu komórkowego, bo woli pieniądze przepić, przećpać.. Ja spłacam laptopa w ratach i też się obawiam, że może zostać mi zabrany. Prawa komornika do zabrania cudzej własności są dla mnie kompletnym bezprawiem.
sylwana87 jest off-line  
28-10-2011, 14:18  
PejoCorporation
Początkujący
 
Posty: 8
Domyślnie RE: Czy rodzina dłużnika może być obciążona?

Ja mam trochę długów w różnych firmach windykacyjnych,bankach,sieciach cyfrowych i telefonicznych.Od paru lat nie było komornika,przesyłał różne pisma ale nie nie pojawił się.Nie mieszkam w rodzinnym domu ale boje się że jak się pojawi to zabierze przedmioty należące do siostry,mamy...A pytanie mam takie,czy komornik może zabrać rzeczy należące do siostry,mamy...?
PejoCorporation jest off-line  
28-10-2011, 14:29  
lokata
Ekspert
 
Posty: 4.291
Domyślnie RE: Czy rodzina dłużnika może być obciążona?

Zapraszam Państwa do zapoznania się z wątkiem Zajęcie ruchomości
lokata jest off-line  
29-10-2011, 19:46  
Fojcik
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Czy rodzina dłużnika może być obciążona?

Widzę, że moje pytanie dało więcej pytań niż odpowiedzi, ale sam się dowiedziałem już tego od znajomej osoby po prawie, więc podzielę się tym z wami. Znaleźliśmy przepis który jasno mówi, że za dług zaciągnięty bez zgody małżonka odpowiada sam dłużnik. Jeśli dany wierzyciel zechce obciążyć żonę lub dziecko to należy się powołać na niżej podany artykuł kodeksu rodzinnego.

Kodeks rodzinny i opiekuńczy.
Art. 41. § 2. Jeżeli małżonek zaciągnął zobowiązanie bez zgody drugiego małżonka albo zobowiązanie jednego z małżonków nie wynika z czynności prawnej, wierzyciel może żądać zaspokojenia z majątku osobistego dłużnika, z wynagrodzenia za pracę lub z dochodów uzyskanych przez dłużnika z innej działalności zarobkowej, jak również z korzyści uzyskanych z jego praw, o których mowa w art. 33 pkt 9, a jeżeli wierzytelność powstała w związku z prowadzeniem przedsiębiorstwa, także z przedmiotów majątkowych wchodzących w skład przedsiębiorstwa.
Fojcik jest off-line  
29-10-2011, 23:36  
eric27
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Czy rodzina dłużnika może być obciążona?

Witam,mam podobne pytanie.Mój kuzyn mieszka i pracuje od kilku lat w Anglii jednak oszczędności lokuje na koncie w Polsce gdzie jest ciągle zameldowany w mieszkaniu rodziców.Ponieważ jego rodzice zadłużyli to mieszkanie grozi im sprawa o eksmisję.Podobno przyszedł list wyjasniający, że komornik może zająć jego konto bądź lokatę tylko dla tego, że jest w tym mieszkaniu zameldowany. Jego mama podobno dowiedziała się od prawnika w Polsce, że jest na to jakieś prawo które to potwierdza niestety. Teraz chłopak wystraszony chce zostawić wszystko tutaj i wracać do kraju.
Dla mnie jest to niedorzeczne ale nie jestem prawnikiem. Czy to prawda, że jako zmeldowany odpowiada swoimi dochodami za długi właściciela?
Jeśli tak to czy wymeldowanie się w tej chwili może go od tego uratować, jakie ma możliwosci obrony?
Bardzo proszę o szybką pomoc bo sprawa jest dość pilna. Z góry dziękuję.
eric27 jest off-line  
29-10-2011, 23:53  
natalie-s1959
Zbanowany
 
Posty: 10.672
Domyślnie RE: Czy rodzina dłużnika może być obciążona?

W sprawie zadłużenia mieszkania.
Za długi solidarnie odpowiadają wszystkie pełnoletnie osoby mieszkające w lokalu. Osoby nieletnie zaczynają odpowiadać po osiągnięciu pełnoletności.
Ponieważ obowiązek meldunkowy nadal istnieje, zaś sam fakt zameldowania poświadcza fakt zamieszkania, przyjmuje się, że osoba zameldowana w mieszkaniu w nim mieszka. Jeżeli wierzyciel wystąpił do sądu, osoba zameldowana a nie mieszkająca w swej obronie przed żądaniem spłaty powinna udowodnić, że w okresie, kiedy powstał dług, w lokalu nie mieszkała, lub mieszkała krócej, więc odpowiada jedynie za swój okres zamieszkania.

W sprawie zajęcia ruchomości.
W przypadku wspólnego zamieszkania z dłużnikiem komornik może domniemywać, że ruchomości w lokalu mogą należeć do tego dłużnika i je zająć. Wtedy faktycznym właścicielom pozostaje powództwo przeciw egzekucyjne i udowodnienie, że nie są to rzeczy dłużnika. Przed zajęciem rzeczy nie należących do dłużnika można się bronić (proszę zwrócić uwagę osobę spłacająca kredyt za laptop), jeżeli są imienne rachunki własne lub darczyńców (kiedyś ktoś się martwił o komputer, który dziecko dostało od dziadków).

W sprawie odpowiedzialności współmałzonków.
Jeżeli długi zostały zaciągnięte po 2005r. i bez zgody współmałżonka, co do zasady, nie ma odpowiedzialności współmałżonka za długi. Ale: jeżeli obydwoje korzystali z zaciągniętych środków, wierzyciel może próbować także żądać zapłaty od współmałżonka.
No i "popularny" sposób ucieczki - przepisanie majątku na inne osoby (darowizna, sprzedaż). Tu nabywcy grozi skarga pauliańska, więc nie radzę szukać sobie przygód na tym polu.
natalie-s1959 jest off-line  
03-11-2011, 07:07  
renata1972
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Czy rodzina dłużnika może być obciążona?

Witam mam podobną sprawę mój syn ma jakiś dług i został wystawiony na aukcji w internecie , a wczoraj dostaliśmy pismo od komornika że bez podania terminu wejdzie do mojego domu po majątek syna, syn przebywa w zk i co mam z tym zrobić? proszę o pomoc
renata1972 jest off-line  
03-11-2011, 13:42  
ziov
Użytkownik
 
Posty: 57
Domyślnie RE: Czy rodzina dłużnika może być obciążona?

Nie ma się czego obawiać. Wszystkie rzeczy w mieszkaniu są pod pani władaniem a od syna nie ma nic bo jest w zakładzie karnym. To, że jest zameldowany u pani w mieszkaniu nie znaczy, że komornik przyjdzie i zabierze pani telewizor czy fotel które są pani własnością. Druga sprawa nie ma obowiązku trzymania rachunków za kupiony sprzęt czy meble bo kiedyś może przyjść komornik ponieważ jest to co najmniej śmieszne i nie taktowne. Syn wyjdzie i jak będzie uzyskiwał dochody to jakaś ich część będzie przeznaczana na spłacanie wierzytelności.
ziov jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Komornik i postępowanie egzekucyjne - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ rodzina zastępcza a rodzina zawodowa - Witam serdecznie, moi znajomi od kilku lat opiekują się dzieckiem (są dla niego rodziną zastępczą). Ostatnio próbowali "przekwalifikować się" na...
§ Żona dłużnika - Mam wyrok sądu o ustanowieniu rozdzielności majątkowej małżeńskiej z datą wsteczną (jeszcze chyba nie jest prawomocny, gdyż złożyłam apelację o...
§ rodzina ach rodzina - Pisałam już, ale mój temat jakoby pozostał bez odpowiedzi - powraca w moim życiu:mad:. Jak jest z tą dożywotnią, bezpłatną służebnością mieszkania?...
§ Czy soba fizyczna moze podać dlużnika do rejestru dłużników - mam w rodzinie taki przypadek ze ciotka wynajmuje lokal użtkowy czlowiekowi który zalega kilka tysiecy zl. Chce napisać mu wezwanie do zpałaty i...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 09:09.