Plan podziału-komornik odmowa. - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Komornik i postępowanie egzekucyjne


Odpowiedz
 
14-11-2013, 18:47  
Andrus_1
Użytkownik
 
Posty: 272
Domyślnie Plan podziału-komornik odmowa.

Komornik sporządził plan podziału kwoty uzyskanej z egzekucji na dzień
13 maja 2010 r. W dniu 14 maja 2010 r. wpływa kolejny wniosek egzekucyjny od nowego wierzyciela (alimenty). Komornik odmawia ujęcia tego wierzyciela w planie podziału, argumentacja - wpływ wniosku po sporządzeniu planu podziału.
Czy komornik ma rację, które przepisy regulują tę kwestię?.
Andrus_1 jest off-line  
14-11-2013, 19:03  
korf
Przyjaciel forum
 
korf na Forum Prawnym
 
Posty: 22.153
Domyślnie RE: Plan podziału-komornik odmowa.

Szanowny Panie, czy pan komuś doradza, może odpłatnie? Dużo różnych problemów, jak na mój stary nos, za dużo.
korf jest on-line  
14-11-2013, 19:39  
Krispl
Przyjaciel forum
 
Posty: 2.491
Domyślnie RE: Plan podziału-komornik odmowa.

Wynagrodzenie za pracę, wierzytelności bieżące KPC:

Art. 1029.
§ 1. Na podstawie oświadczenia pracodawcy o wynagrodzeniu dłużnika oraz spisu wierzytelności i praw osób uczestniczących w podziale komornik sporządza plan podziału, ustalając, w jakim procencie przypada na każdego wierzyciela udział w sumach potrąconych każdorazowo przez pracodawcę z wynagrodzenia dłużnika i wpłaconych komornikowi. Jeżeli zaś komornik nie może sporządzić planu podziału na podstawie samego oświadczenia pracodawcy, sporządzi go niezwłocznie po złożeniu na rachunek depozytowy sądu sumy podlegającej podziałowi.
...
Art. 1030.
W podziale sum uzyskanych w sposób przewidziany w art. 1029 oprócz wierzyciela egzekwującego uczestniczą: wierzyciele składający tytuł wykonawczy z dowodem doręczenia dłużnikowi wezwania do zapłaty, wierzyciele, którzy uzyskali zabezpieczenie powództwa, oraz wierzyciele, którym przysługuje umowne prawo zastawu i którzy udowodnili je dokumentem urzędowym lub prywatnym z podpisem urzędowo poświadczonym, jak również wierzyciele, którym przysługuje ustawowe prawo zastawu i którzy udowodnili je dokumentem, jeżeli zgłosili swe wierzytelności najpóźniej w dniu złożenia na rachunek depozytowy sądu sumy ulegającej podziałowi.

Art. 1031.
Kwoty wyegzekwowane i złożone na rachunek depozytowy sądu komornik dzieli niezwłocznie w ustalonym poprzednio stosunku procentowym pomiędzy wierzycieli uczestniczących w podziale, chyba że wskutek zmiany podstaw podziału należy ustalić nowy procent. Sumy przypadające do wypłaty komornik wypłaca, jeżeli nie są niższe niż dwadzieścia złotych, chyba że wierzytelność nie przekracza tej kwoty.
...

Jak wynika z powyższego czasami można dołączyć wierzyciela do planu jeśli jest tylko oświadczenie pracodawcy a nie ma jeszcze pieniędzy a komornik już sporządził plan. Zmieni się wtedy podstawa planu i o tym art.1031 kpc. W wypadku egzekucji z nieruchomości zasady uwzględniania wierzycieli w planie określają art.1035 i 1036 kpc.
Krispl jest off-line  
14-11-2013, 19:40  
Andrus_1
Użytkownik
 
Posty: 272
Domyślnie

Cytat:
Napisał/a korf
Szanowny Panie, czy pan komuś doradza, może odpłatnie?
Zdecydowanie nie !!!!. Mam nadzieję, że odpowiedź udzielona na privie Pana usatysfakcjonuje? .

Czy dobrze zrozumiałem?
Najpierw sumy zostają złożone do depozytu a potem następuje plan podziału, czyli nawet gdyby kolejny wierzyciel przystąpił do egzekucji przed sporządzeniem polanu podziału, ale po złożeniu sum do depozytu i tak zostaje pominięty przez komornika.
Andrus_1 jest off-line  
14-11-2013, 20:31  
Krispl
Przyjaciel forum
 
Posty: 2.491
Domyślnie RE: Plan podziału-komornik odmowa.

Tak. Ale w niektórych wypadkach plan powstaje wcześniej niż suma zostanie złożona do depozytu np. na podstawie oświadczenia pracodawcy o wysokości potrąceń. Wtedy plan może być zmieniony w wypadku przyłączenia się nowego wierzyciela bo nie ma jeszcze depozytu.
Krispl jest off-line  
15-11-2013, 06:36  
Andrus_1
Użytkownik
 
Posty: 272
Domyślnie RE: Plan podziału-komornik odmowa.

Cytat:
Napisał/a Krispl
Jak wynika z powyższego czasami można dołączyć wierzyciela do planu jeśli jest tylko oświadczenie pracodawcy a nie ma jeszcze pieniędzy a komornik już sporządził plan
Cytat:
Napisał/a Krispl
Ale w niektórych wypadkach plan powstaje wcześniej niż suma zostanie złożona do depozytu np. na podstawie oświadczenia pracodawcy o wysokości potrąceń.
Powyższe dotyczy tylko jednego przypadku tj. gdy mamy do czynienia z sytuacją w której egzekucji podlega wynagrodzenie pracownicze?. Jeżeli depozyt stanowi suma przejęta na wskutek zajęcia należności dłużnika u jego kontrahenta to wtedy musi być zachowana kolejność najpierw depozyt potem plan podziału?.
Andrus_1 jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Komornik i postępowanie egzekucyjne - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Zawieszenie a plan podziału oraz koszty odpowiedzi: 3
§ Kurator dla dłużnika (plan podziału) odpowiedzi: 3
§ Plan podziału - stosunek procentowy wierzycieli odpowiedzi: 3
§ Plan podziału kwoty z licytacji odpowiedzi: 4
§ podział działki omijający plan miejscowy odpowiedzi: 3
§ Plan podziału spadku odpowiedzi: 3


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 15:20.