zajęcie komornicze - Forum Prawne

 

zajęcie komornicze

Jakiś czas temu miałam wizytę komornika. Nieopatrznie powiedziałam w jakim banku mam konto. Na to konto wpływało tylko wynagrodzenie z pracy. Ponieważ byłam w trakcie zmiany pracy na konto wpłynęło niecałe 500 zł. Chciałam się ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Komornik i postępowanie egzekucyjne

Komornik i postępowanie egzekucyjne - aktualne tematy:

  • § Zajęcie komornicze
    Czy komornik może zająć małe gospodarstwo rolne (1ha) wraz z budynkiem mieszkalnym, które to gospodarstwo stanowi...
  • § Błąd kancelari w przewodzie są...
    Sprawa wygląda następująco zostałem podany do sądu, w pierwszej instancji został zasądzony wyrok na moją...
  • § Długi brata
    Proszę o pomoc w następującym problemie: Mój brat ma długi i dostał wezwanie od komornika, ukrywa przed...

 
04-11-2009, 17:43  
doronoka
Początkujący
 
Posty: 16
Domyślnie zajęcie komornicze

Jakiś czas temu miałam wizytę komornika. Nieopatrznie powiedziałam w jakim banku mam konto. Na to konto wpływało tylko wynagrodzenie z pracy. Ponieważ byłam w trakcie zmiany pracy na konto wpłynęło niecałe 500 zł. Chciałam się zapytać bo te pieniądze komornik nie dostał od banku tylko są po prostu zablokowane. Czy można jakoś odblokować to konto, ponieważ ani ja ani komornik nie może ich dostać.Czy może trzeba pisać jakieś pismo do komornika?
doronoka jest off-line  
05-11-2009, 08:31  
lokata
Ekspert
 
Posty: 3.590
Domyślnie RE: zajęcie komornicze

Jeżeli w chwili zajęcia na Pani koncie było tylko te 500,00zł, to komornik nie może "dostać" tych pieniędzy, gdyż zgodnie z treścią art. 54 Prawa Bankowego "środki pieniężne znajdujące się na rachunkach oszczędnościowych, rachunkach oszczędnościowo-rozliczeniowych oraz na rachunkach terminowych lokat oszczędnościowych jednej osoby, niezależnie od liczby zawartych umów, są wolne od zajęcia na podstawie sądowego lub administracyjnego tytułu wykonawczego do wysokości trzykrotnego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, bez wypłat nagród z zysku, ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego za okres bezpośrednio poprzedzający dzień wystawienia tytułu wykonawczego." Z czego jasno wynika, że skoro kwota znajdująca się na Pani rachunku jest niższa od kwoty wolnej od zajęcia, to może Pani nią swobodnie dysponować i bank nie ma prawa Pani tego uniemożliwiać.
lokata jest off-line  
05-11-2009, 16:04  
Aplikanat komorniczy
Użytkownik
 
Posty: 55
Domyślnie RE: zajęcie komornicze

Jest na to sposób , u komornika składa się pismo oświadczenie , w którym dłuznik zrzeka się ochrony z art 54 , komornik przesyła do banku wraz wezwaniem do realizacji i bank realizuje zajęcie .
Aplikanat komorniczy jest off-line  
05-11-2009, 16:42  
lokata
Ekspert
 
Posty: 3.590
Domyślnie RE: zajęcie komornicze

Cytat:
Napisał/a Aplikanat komorniczy Zobacz post
Jest na to sposób , u komornika składa się pismo oświadczenie , w którym dłuznik zrzeka się ochrony z art 54 , komornik przesyła do banku wraz wezwaniem do realizacji i bank realizuje zajęcie .
Może i jest, ale obawiam się, że założycielce wątku zupełnie nie o to chodziło
lokata jest off-line  
05-11-2009, 17:05  
Krispl
Przyjaciel forum
 
Posty: 1.671
Domyślnie RE: zajęcie komornicze

Przede wszystkim w/w suma 500 zł nie podlega egzekucji na podstawie art.833 kpc:

Art. 833. § 1. Wynagrodzenie ze stosunku pracy podlega egzekucji w zakresie określonym w przepisach Kodeksu pracy.

Prawo bankowe mówi o oszczędnościach zgromadzonych na rachunku bankowym a nie o wynagrodzeniu za pracę. Kwota wynagrodzenia za pracę z mocy Kodeksu Pracy jest wolna do minimum socjalnego od zajęć (oprócz egzekucji alimentów). Należałoby tu jeszcze uwzględnić fakt ile dni Pani przepracowała w miesiącu bo jeśli to było mniej niż pół miesiaća to kwota mogłaby już podlegać częściowo egzekucji.
Krispl jest off-line  
05-11-2009, 17:38  
lokata
Ekspert
 
Posty: 3.590
Domyślnie RE: zajęcie komornicze

Czyli Twoim zdaniem bank powinien analizować wpływy na zajęty rachunek i ustalać, czy jest to może, wolna od potrąceń, część wynagrodzenia czy też nie? Poza tym w art. 54 pb nie ma słowa o "oszczędnościach zgromadzonych na rachunku bankowym" a jedynie o "środkach pieniężnych znajdujących się na rachunku".
lokata jest off-line  
05-11-2009, 22:04  
Krispl
Przyjaciel forum
 
Posty: 1.671
Domyślnie RE: zajęcie komornicze

We wszystkich nazwach rachunków bankowych w art.54 Prawa bankowego ustawodawca wymienił jedno i to samo słowo "oszczędnościowych" i to oszczedności są i powinny być chronione prawem bankowym. Bank prawie zawsze wie (pola opisowe przelewu nie mogą być puste) co a przede wszystkim od kogo wpływają pieniądze na konto. Napewno dużo lepiej niż komornik. Największy problem sprawia w tym wypadku tzw. ROR czyli rachynek uniwerskalny tak bieżący jak i oszczędnościowy. Stosowanie wprost art.54 PP do wynagrodzenia za pracę przekazywanego na taki rachunek zmusza dłużnika niejako do oszczędzania i blokuje możliwość dysponowania środkami na życie. Wyobraźmy sobie że na rachunek jest przekazywane wynagrodzenia minimalne - ok. 1000 zł miesięcznie i dłuznik dzięki art. 54 PP pozbawiony jest automatycznie i całkowicie środków do życia a dodatkowo po ok 8 miesiącach "głodówki" bank zabierze mu całe wynagrodzenie z konta i przekaże je do komornika. Czy to nie jest jakiaś niespójność polskiego prawa ? Z jednej strony KPC i Kodeks Pracy zwalnia minimum socjalne spod egzekucji z drugiej strony te same pieniądze tylko już na koncie bankowym Prawo Bankowe blokuje i pozwala wysłać do komornika w 100 %.
Krispl jest off-line  
05-11-2009, 22:12  
lokata
Ekspert
 
Posty: 3.590
Domyślnie RE: zajęcie komornicze

Cytat:
Napisał/a Krispl Zobacz post
Stosowanie wprost art.54 PP do wynagrodzenia za pracę przekazywanego na taki rachunek zmusza dłużnika niejako do oszczędzania i blokuje możliwość dysponowania środkami na życie.
A dlaczego ma blokować możliwość dysponowania środkami na życie? Dłużnik może przecież swobodnie rozporządzać tymi pieniędzmi. Problem pojawi się dopiero gdy już "przeje" całą kwotę wolną od zajęcia na rachunku bankowym. Wtedy może faktycznie dojść do sytuacji gdy zostanie bez środków do życia.
lokata jest off-line  
05-11-2009, 22:53  
Aplikanat komorniczy
Użytkownik
 
Posty: 55
Domyślnie RE: zajęcie komornicze

Jest zawsze możliwość , złożenia wniosku do komornika o zwolnienie na rachunku kwot , wpływajacych za wynagrodzenie za pracę , które jest wolne od zajecia . Komornik ma bowiem wiedze , gdzie dłużnik pracuje jeśli ma zajetę wynagrodzenie . Komornik zwolni rachunek w części kwot wpływajacych od pracodawcy i dłużnik ma soje minum socjalne
To daje nam tą "spójność" , o której wspomina Krispl .
Aplikanat komorniczy jest off-line  
06-11-2009, 23:30  
Krispl
Przyjaciel forum
 
Posty: 1.671
Domyślnie RE: zajęcie komornicze

Cytat:
Napisał/a lokata Zobacz post
A dlaczego ma blokować możliwość dysponowania środkami na życie? Dłużnik może przecież swobodnie rozporządzać tymi pieniędzmi. Problem pojawi się dopiero gdy już "przeleje" całą kwotę wolną od zajęcia na rachunku bankowym. Wtedy może faktycznie dojść do sytuacji gdy zostanie bez środków do życia.
W praktyce jest tak że banki blokują ROR-y pracujących i emerytów czy rencistów pozostawiając ich właściwie bez żadnych środków do życia. Moim zdaniem jest to nieprawidłowa interpretacja art.54 PB. Jeśli suma na rachunku ROR nie przekracza 3 przeciętnych wynagrodzeń to powinna być przez bank w każdej chwili wypłacona jako wolna od zajęcia. Weżmy taką oto sytuację za przykład: pracujacemu emerytowi ZUS przelwa na konto emeryturę np. 1500 zł. Konto zajmuje komornik. Emeryt nie wypłaca środków z konta bo ma inne źródło dochodów. Po trzech miesiącach udaje się do banku i mając na koncie 4500 zł oszczędności prosi o ich wypłatę powołująć się na zapis art.54 Prawa Bankowego. Co powinien zrobić bank w tym wypadku mając zajęcie komornika, wypłacić czy nie wypłacić 4500 zł oszczędnemu emerytowi ?
Krispl jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Komornik i postępowanie egzekucyjne - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ zajęcia komornicze - w 2003 roku wzięłam kredyt w wysokości 1000zł nie spłaciłam go na czas po roku dostałam informację o zajęciu mojego wynagrodzenia do tej pory...
§ Zajęcie komornicze - Witam! Mam pytanie mój ojciec jest na rencie inwalidzkiej i dodatkowo pracuje w zakładzie pracy chronionej. Czy komornik może zająć mu pensje,...
§ zajęcie komornicze - Mam zajęcie komornicze wynagrodzenia, które księgowa przelewa na konto komornika od września 2009r. Ostatnio otrzymałem następne zajęcie komornicze....
§ zajęcie komornicze - Mam pytanie Mąż ma 1600zł wypłaty na rękę, z tego 823 zł zabrał komornik. Moje pytanie brzmi. Czy komornik musi zostawić kwotę 954 zł netto jako...
§ zajęcie komornicze - witam mam ogromny problem i proszę o pomoc... miesiąc temu zawitał do mnie komornik z tytułem egzekucyjnym (kwota ok 1200 zł). Dogadałam się z nim,...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 19:20.