pochodzenie niemieckie dziadka - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa innych krajów > Systemy prawne innych państw > Niemcy

Niemcy - aktualne tematy:

  • § Urlop Tacierzyński
    Witam od niedawna pracuję w Niemczech na Niemieckiej umowię o pracę.Moja żona przebywa w Polsce i jest w ciąży....
  • § Niepełnoletnia wyjazd na stałe...
    Witam. Mam 17 lat i jestem w 8 miesiacu ciazy. Moj chlopak jest juz pelnoletni i mieszka w niemczech z rodzicami,bardzo...
  • § Problemy z obywatelstwem
    Witam Kiedyś już pisałem na tym forum w sprawie ile mam % szans na obywatelstwo niemieckie, ale to już nie jest...

Odpowiedz
 
18-07-2010, 18:12  
robiqx
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie pochodzenie niemieckie dziadka

Witam

Mam pytanie dotyczące pochodzenia niemieckiego moich przodków a mianowicie:

Ja urodziłem się w 1985, mój dziadek urodził się w Polsce z granic pomiędzy 1920-1939, natomiast jego ojciec urodził się w 1880 na terenach niemieckich według granic z 1937, również jego rodzice urodzili się i zmarli na terenach niemieckich według granic z 1937. Mama mojego pradziadka w 1924 a ojciec mój prapradziadek w 1906. Mam dokumenty do 1800 roku moich przodków z lini męskiej, którzy z granic do 1937 urodzili się i zmarli w Niemczech
Posiadam ich niemieckie akta zgonu
W związku z powyższym czy mój dziadek dziedziczył pochodzenie niemieckie po swoim Ojcu pomimo że urodził się według granic w Polsce a ten po swoich rodzicach, którzy zmarł na terenach niemieckich według granic z 1937?

Czy wógole jest szansa w to się bawić?

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Pozdrawiam

Tomek
robiqx jest off-line  
18-07-2010, 22:55  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: pochodzenie niemieckie dziadka

moj dziadek dziedziczyl po swoim ojcu..moja mama po nim(czyli po swoim ojcu itd)potem jeszcze ja ..i wszyscy maja..a jednak sie oplacalo pobawic
 
19-07-2010, 07:27  
robiqx
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: pochodzenie niemieckie dziadka

Witam

Dziekuję za szybka odpowiedź.

A na podstawie jakich dokumentów dostaliście obywatelstwo, ponieważ ja tylko dysponuje aktami urodzenia i zgonu do 1800 roku.

Pozdrawiam
robiqx jest off-line  
19-07-2010, 09:47  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: pochodzenie niemieckie dziadka

oj tego to ja ci dokladnie nie powiem..bo to zalatwial od podstaw moj dziadek SP.
po swoim ojcu..(choc ojciec nie mial obywatelstwa na papierze)a ja to juz prosto po mamie i dziadku..bo mieli obywatelstwa

chyba Volkslista itd,,nie wiem dokładnie
 
19-07-2010, 16:39  
Użytkownik100005
Początkujący
 
Posty: 12
Domyślnie RE: pochodzenie niemieckie dziadka

Wszyscy ci Niemcy, którzy żyli mieszkali po 1918 (1919) roku w Polsce nie mieli obywatelstwa niemieckiego, ponieważ na podstawie niemiecko-polskich umów, a także ustaw obydwu krajów, dotychczasowe obywatelstwo niemieckie tracili. Niemieckie obywatelstwo, mieszkając po 1919 roku poza obszarem Niemiec, w tym wypadku w Polsce, mogli odzyskać wzgl. ponownie nabyć poprzez wpis na jedną z tzw. Volkslist. określenie "pochodzenie" jest bardzo ogólne; chodzić może albo o obywatelstwo albo o narodowość.
Obywatelstwo wywodzi się od rodziców, z tym że do kwietnia 1953 tylko od ojca; po 04.1953 także od matki. Jeśli dziadek, żyjąc w latach 1920 - 1939 ze swoimi rodzicami na terenach państwa polskiego w po wprowadzeniu Volsklist na jedną z takich list został wpisany, to nabył w ten sposób obywatelstwo niemieckie. Oczywiście istotne jest, która grupa Volsklisty; było ich cztery, i nie wszystkie uprawniają dziś do stwierdzenia, że wskutek wpisu na Volsklistę nabyło się obywatelstwo niemieckie. Jeśli będzie to udokumentowana Volkslista I lub II, to tak nabyte obywatelstwo przenoszone było na dzieci z mocy ustawy, jednakże tylko ze strony ojca, zaś po kwietniu 1953 także ze strony matki. Wpis na I lub II Volkslistę uprawnia więc do żądania stwierdzenia posiadania obywatelstwa niemieckiego. Inaczej jest z Volkslistą nr III i IV, na podstawie której przyznawano obywatelstwo niemieckie tymczasowo (auf Widerruf). Obecna administracja niemiecka nie uznaje obywetelstwa tak nabytego, chyba, że udowodniona będzie także narodowość niemiecka wnioskodawcy (język, kultura, itp.).
W przypadku osób wywodzących swoje obywatelstwo od dziadków, którzy żyli na terenach Polski po 1920 roku, nie można powoływać się na niemieckie obywatelstwo z okresu przed 1918 rokiem, ponieważ - jak napisałem wyżej - wszyscy Niemcy, którzy po 1918, 1919 roku postanowili żyć i mieszkać na terenie państwa Polskiego, obywatelstwa niemeickiego nie mieli; mieli tylko polskie obywatelstwo, a niemieckie obywatelstwo mogło być im przywrócone tylko w postępowaniu regulowanym przepisami o Volkslistach.
Użytkownik100005 jest off-line  
19-07-2010, 17:05  
robiqx
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: pochodzenie niemieckie dziadka

Witam

Dziękuję bardzo za szczegółową odpowiedź.

Pozdrawiam
robiqx jest off-line  
19-07-2010, 17:39  
Użytkownik100005
Początkujący
 
Posty: 12
Domyślnie RE: pochodzenie niemieckie dziadka

Ta moja odpowiedź zawierała trochę szczegółów, ale jest ich tak naprawdę o wiele więcej. W Twoim przypadku najważniejsze jest wiedzieć, że ci, którzy do 1918-1919 mieszkali na terenie ówczesnych Niemiec, np. w kraju związkowym Prusy, do których należało np. także Poznańskie, i posiadali niemieckie obywatelstwo, tracili to obywatelstwo, jeżeli ich miejscem zamieszkania stała się powstała po 1918 roku Polska. Na to obywatelstwo niemieckie z okresu do 1918 roku nie można się powołać, chyba że po lutym 1940 (wprowadzenie tzw. Volsklist), ktoś uzyskał obywatelstwo niem. poprzez wpis na jedną z Volkslist. W międzywojennej Polsce żyło i mieszkało sporo ludności narodowości niemieckiej, ale ludzie ci posiadali tylko obywatelstwo polskie; niemieckie uzyskiwali dopiero po lutym 1940 poprzez wpisy na jedną z Volkslist. Jestem zdania, że jeśli nie ma dowodów na to, że dziadek wpisany został ze swoimi rodzicami lub sam (pow. 16 lat samodzielnie) na I lub II Volkslistę (szaroniebieski Ausweis; trzecia: zielony; czwarta: czerwony), to szansa na otrzymanie obywatelstwa istnieje tylko wówczas, jeśli udowodniona zostanie ponad wszelką wątpliwość narodowość niemiecka, czyli przede wszystkim narodowe pochodzenie niemieckie od conajmniej jednego z rodziców wykazane faktem, że niemiecki zna się z domu. Nie ma niemieckiego "pochodzenia od dziadków", ponieważ pochodzi się przede wszystkim od rodziców. Jeśli powołuje się na obywatelstwo, to w chwili urodzenia musiałoby mieć obywatelstwo conajmniej jedno z rodziców; jeśli powołuje się ktoś na narodowość, ponieważ są trudności z udokumentowaniem posiadania obywatelstwa, to wykazać należy narodowość conajmniej jedbnego z rodziców i swoją własną. Całe to postępowanie jest trudne i przy słabych dokumentach praktycznie pozbawione szans.
Użytkownik100005 jest off-line  
19-07-2010, 17:54  
robiqx
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: pochodzenie niemieckie dziadka

Witam

Jeszcze raz dziękuje za odpowiedź, podejrzewałem, że raczej nie ma sensu się w to bawić tym bardziej, że od kiedy jestesmy w UE wystarczający jest polski paszport aby mieszkać i podróżować bez problemu po europie, ale mam parę starych dokumentów w domu i bardziej z ciekawości chciałem się dowiedzieć czegoś więcej na temat niemieckiego pochodzenia.

Pozdrawiam
robiqx jest off-line  
19-07-2010, 22:54  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: pochodzenie niemieckie dziadka

po matce tylko urodzeni po 1975 roku.,,nieslubne dzieci zawsze po matce mogly,,to takie sprostowanie do wypowiedzi wyzej,info dostepne na kazdej stronie konsulatu

tu info
SozPol.com - prawo-ogolnie

a tu test czy sie nalezy(oczwiscie zwracac uwage na wazna date 1975)rodzony przed czy po tej dacie

Niemcy: obywatelstwo, osiedlenie, pomoc socjalna i przydatne informacje
 
30-07-2010, 12:51  
agolka
Użytkownik
 
agolka na Forum Prawnym
 
Posty: 295
Domyślnie RE: pochodzenie niemieckie dziadka

Widzę,że radca-jbiernat świetnie zna temat Volkslist, a ja kogoś takiego szukam.
Słyszałam, że każdy nr. tej listy ma swoją nazwę, i 1. to Volksdeutschen? .
Ojciec męża i dziadek oraz pradziadek dostali w czerwcu 1940 r. Einbürgerung-Urkunde, a tam niżej napisane, że mieli Deutsche Staatsgenhörigkeit. Czy to znaczy,że byli już wtedy wpisani na VL?
Byli kolonistami niemieckimi i pochodzili z Centralnej Polski
agolka jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Niemcy - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Wniosek o niemieckie pochodzenie składany w Niemczech odpowiedzi: 4
§ pochodzenie niemieckie odpowiedzi: 0
§ Pochodzenie niemieckie po matce odpowiedzi: 3
§ Pochodzenie niemieckie odpowiedzi: 2
§ Zwrot dokumnetów z ambasady potwierdzających pochodzenie niemieckie odpowiedzi: 2


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 22:10.