praca na czarno, brak wypłaty - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa innych krajów > Systemy prawne innych państw > Niemcy


Zamknięty temat
 
02-02-2012, 10:42  
artekpol
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie praca na czarno, brak wypłaty

Cytuje:
"Witam, jestem studentem i mam taki problem. Pracowałem na budowie w Niemczech u polskiego pracodawcy. Praca była na czarno a teraz są problemy z odzyskaniem należnych za nią pieniędzy. Pracodawca ma zarejestrowaną firmę w Polsce i z tego co mi wiadomo, komornika na głowie i kilka podobnych spraw w sądzie. Transport i nocleg był na koszt pracodawcy, mieliśmy zarabiać 7 euro na godzinę. Nie wiem co robić, mam tylko zdjęcia i filmy z tej budowy, które mogą poświadczyć że tam byłem i pracowałem, możliwe że znalazłoby się także i kilku świadków, którzy też tam byli i też nie otrzymali wynagrodzenia. Mogę w takiej sytuacji złożyć sprawę do sądu? jakie są ewentualne szanse na jej wygranie i oczywiście czy są jakieś późniejsze konsekwencje w związku z tym że podjąłem się takiej pracy. Z góry dziękuję. "

Osoba która zadała to pytania została ochrzaniona za oszukiwanie prawa przez jakiś moderatorów z przerostem swojej ambicji, ja nie wiem co tacy ograniczeni ludzie robią na takim forum, aż mnie krew zalewa.
Ci tzw moderatorzy nie mają pojęcia co się dzieje w tej chwili na rynku pracy.
Pracę jest ciężko dostać, więc ludzie przystają na warunki pracodawcy, aby umowy nie podpisywać (bo mają do wyboru praca na czarno, albo brak pracy), pracodawcy oczywiście wykorzystują słabą sytuacje rynku, i proponują mniejsze stawki. Zresztą jakbym ja miał pracować za 8zł/h na umowe, to bym wolał wziąć te 11zł/h bez umowy, ponieważ co ja będe myślał o odkładaniu na emeryturę czy o składkach na zdrowie skoro nie stać mnie na bieżące wydatki.
Swoją drogą ja i tak uważam, że jeśli ktoś chce odkładać na emeryturę to niech sam o tym decyduje a nie państwo, to samo uważam o składkach zdrowotnych.

Ja byłem w podobnej sytuacji: praca na czarno, pracodawca nie wypłaca pieniędzy. Ja zadzwoniłem do Inspekcji Pracy, dowiedziawszy się co grozi mojemu pracodawcy poszedłem do niego i zażądałem swojej wypłaty mówiąc że w innym wypadku zgłoszę to do Inspekcji Pracy. U mnie to poskutkowało. Jesteś w o tyle gorszej sytuacji że twój pracodawca jest już zadłużony i możesz od niego pieniędzy nie dostać, tylko dorzucić do jego akt następną sprawę. Zrobisz jak uważasz.
artekpol jest off-line  
02-02-2012, 15:42  
marian1
Stały bywalec
 
marian1 na Forum Prawnym
 
Posty: 2.590
Domyślnie RE: praca na czarno, brak wypłaty

Powiadom pracodawcę że jeżeli nie zapłaci ci zarobionych pieniędzy to zgłaszasz
do Niemieckiego urzędu celnego i Arbeicamtu że zatrudnia pracowników a nie płaci
marian1 jest off-line  
02-02-2012, 18:29  
belunia
Stały bywalec
 
Posty: 2.491
Domyślnie RE: praca na czarno, brak wypłaty

założyłeś nowy temat , żeby zacytować kogoś wpisy i ponarzekac na Moderatorów

zamykam
belunia jest off-line  
Linki sponsorowane
Zamknięty temat

Niemcy - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Brak wypłaty a praca na "czarno" odpowiedzi: 8
§ Brak wypłaty-praca na czarno odpowiedzi: 4
§ Praca na czarno i brak wypłaty odpowiedzi: 3
§ Praca na czarno- brak wypłaty odpowiedzi: 2
§ Praca młodocianego "na czarno" a brak wypłaty. odpowiedzi: 3
§ praca na czarno, brak wypłaty odpowiedzi: 2


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 15:05.