rodzinne w Niemczech-odzyskanie kinder geld - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa innych krajów > Systemy prawne innych państw > Niemcy


Odpowiedz
 
20-03-2012, 13:07  
daro76
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie rodzinne w Niemczech-odzyskanie kinder geld

Jestem zatrudniony w Polsce i oddelegowany do pracy w Niemczech.Moje składki są oczywiście odciągane w Polsce.Posiadam meldunek czasowy zagranicą.Mam pytanie czy należy mi się kindergeld na dziecko?Wiem że jest taka możliwość....czy jest ktoś lub instytucja która pomoże mi odzyskać kindergeld?
daro76 jest off-line  
20-03-2012, 14:46  
11edyta
Użytkownik
 
Posty: 149
Domyślnie RE: rodzinne w Niemczech-odzyskanie kinder geld

W Twoim przypadku nie masz prawa do kinergeldu.
11edyta jest off-line  
20-03-2012, 15:01  
kagwo77
Użytkownik
 
Posty: 264
Domyślnie RE: rodzinne w Niemczech-odzyskanie kinder geld

Czy osoby starające się o Kindergeld muszą podlegać niemieckiemu systemowi ubezpieczeń społecznych (odprowadzać składki do niemieckich kas emerytalno-rentowych i innych w Niemczech)?

Jeżeli tak, wszystkie osoby nie odprowadzające składek w Niemczech (pracownicy delegowani, pracownicy sezonowi) nie miałyby prawa do niemieckiego Kindergeldu. Kindergeld przysługiwałby jedynie osobom płacącym składki w Niemczech (zatrudnionym w niemieckich firmach, prowadzącym działalność gospodarczą w Niemczech, delegowanym bez zaświadczenia A1).

Przepisy Einkommensteuergesetz nie uzależniają prawa do zasiłku od przynależności do niemieckiego systemu ubezpieczeń społecznych. Niemieckie urzędy oddalały w przeszłości jednak wnioski o Kindergeld w takich przypadkach powołując się na przepisy Rozporządzenia Rady (EWG) Nr 1408/71, według których państwa członkowskie mogą ograniczyć krąg osób upoważnionych do pobierania świadczeń socjalnych takich jak Kindergeld do osób podlegających ich systemowi ubezpieczeń społecznych.

Aktualnie Europejski Trybunał Sprawiedliwości rozpatruje sprawy Waldemara H. (C-611/10) i Jarosława W. (C-612/10) zamieszkałych w Polsce i odprowadzających tam składki do ZUS-u przez okres ich oddelegowania względnie pracy sezonowej w Niemczech. Obydwoje domagali się za ten okres wypłaty niemieckiego Kindergeldu, niemiecka kasa świadczeń rodzinnych oddaliła ich wnioski. Według opinii rzecznika generalnego z dnia 16.02.2012 r. przepisy rozporządzenia nie zmuszają państw członkowskich do wykluczenia osób niepodlegających ich systemowi ubezpieczeń społecznych ze świadczeń socjalnych, dają tym państwom jedynie taką możliwość. Jeżeli dane państwo przewiduje w swoim systemie prawnym świadczenia socjalne także dla osób niepodlegających jego systemowi ubezpieczeń społecznych, to prawo unijne nie stoi temu na przeszkodzie. Opinia rzecznika generalnego nie jest wiążąca dla trybunału, w większości przypadków decyzja sądu jest jednak zgodna z opinią.

Jeżeli sąd potwierdzi opinię rzecznika, także praktyka niemieckich kas świadczeń rodzinnych będzie musiała się zmienić i o Kindergeld będą mogli starać się także pracownicy sezonowi i delegowani.
kagwo77 jest off-line  
20-03-2012, 17:14  
11edyta
Użytkownik
 
Posty: 149
Domyślnie RE: rodzinne w Niemczech-odzyskanie kinder geld

Wyrok w tej sprawie już zapadł,niestety nie jest on korzystny dla naszych obywateli.
11edyta jest off-line  
20-03-2012, 18:30  
daro76
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie RE: rodzinne w Niemczech-odzyskanie kinder geld

Dziękuje za pomoc....
daro76 jest off-line  
20-03-2012, 18:46  
belunia
Stały bywalec
 
Posty: 2.491
Domyślnie RE: rodzinne w Niemczech-odzyskanie kinder geld

Cytat:
Posiadam meldunek czasowy zagranicą
w Niemczech nie ma meldunku czasowego
belunia jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Niemcy - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Rodzinne w niemczech odpowiedzi: 6
§ rodzinne w Niemczech odpowiedzi: 4
§ Rodzinne w Niemczech odpowiedzi: 6
§ Rodzinne w Niemczech odpowiedzi: 18
§ kinder geld odpowiedzi: 1


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 14:39.