Zmiana nazwiska - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa innych krajów > Systemy prawne innych państw > Niemcy


Odpowiedz
 
01-12-2012, 01:38  
heaven82
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie Zmiana nazwiska

Witam, temat był już poruszany ale nigdzie nie mogę się dopatrzeć odpowiedzi na moje pytanie. Chodzi mi o to czy zmiana nazwiska dokonana w polskich USC (nie z powodu małżeństwa tylko na wniosek) będzie akceptowana przez niemiecki USC. Czy niemiecki USC zmieni nazwisko na te nowe, żeby np. uniknąć sytuacji 1 osoba, 2 paszporty, 2 nazwiska.
Posiadam obywatelstwo polskie i niemieckie. Jestem zameldowany i w Niemczech i w Polsce.
Pozdrawiam
heaven82 jest off-line  
01-12-2012, 08:26  
Pogodniak
Praktyk
 
Posty: 2.828
Domyślnie RE: Zmiana nazwiska

Automatycznie nie. Bedzie trzeba zlozyc formalny wniosek we wlasciwym niemieckim urzedzie o zmiane nazwiska, a wiec taka sama procedura jak zmienianie nazwiska w Polsce: z uzasadnieniem i oplatami
Pogodniak jest off-line  
01-12-2012, 08:51  
heaven82
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Zmiana nazwiska

Cytat:
Napisał/a Pogodniak
Automatycznie nie.
To rozumiem, nie ma wymiany aktów między USC Niemiec i Polski, chodzi mi bardziej od strony prawnej, czy mogą taki wniosek odrzucić. np.Decyzje podjęte w Polsce ich nie interesują i nie będą musieli się do nich stosować. Później faktycznie zostanę z dwoma paszportami o różnych nazwiskach.
heaven82 jest off-line  
01-12-2012, 09:52  
Pogodniak
Praktyk
 
Posty: 2.828
Domyślnie RE: Zmiana nazwiska

przepisy niemieckie mowia jedynie: "1) Ein Familienname darf nur geändert werden, wenn ein wichtiger Grund die Änderung rechtfertigt."

Trudno powiedziec, czy i co ci uznaja za "wichtiger Grund". Przepisy polskie sa korzystniejsze w odwrotnym przypadku: jak sie ma paszport niemiecki na inne nazwisko niz polski, za wazny powod uznaje sie chec harmonizacji pisowni w obu paszportach
Pogodniak jest off-line  
Linki sponsorowane

Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 01:56.