zasiłek dla bezrobotnych - Forum Prawne

 

zasiłek dla bezrobotnych

Witam, mam bardzo ważne dla mnie zapytanie i będę bardzo wdzięczny za odpowiedź. Po 6,5 miesiącach pracy /umowa o pracę/ zostałem zwolniony z powodu redukcji, była to moja pierwsza praca w Niemczech. Czy rejestrując się ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa innych krajów > Systemy prawne innych państw > Niemcy

Niemcy - aktualne tematy:


Odpowiedz
 
09-02-2013, 09:54  
olenka2012
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie zasiłek dla bezrobotnych

Witam, mam bardzo ważne dla mnie zapytanie i będę bardzo wdzięczny za odpowiedź. Po 6,5 miesiącach pracy /umowa o pracę/ zostałem zwolniony z powodu redukcji, była to moja pierwsza praca w Niemczech. Czy rejestrując się w urzędzie pracy otrzymam pomoc pieniężną? tzw. zasiłek dla bezrobotnych i przez jaki okres?
Pozdrawiam
olenka2012 jest off-line  
09-02-2013, 10:20  
marian1
Stały bywalec
 
marian1 na Forum Prawnym
 
Posty: 2.537
Domyślnie RE: zasiłek dla bezrobotnych

Cytat.
Jakie są warunki przyznania Arbeitslosengeld I?

Aby otrzymać wypłatę świadczenia konieczne jest, by:
Osoba starająca się o zasiłek odprowadzała składki na ustawowe ubezpieczenie socjalne z tytułu bezrobocia tzw. Arbeitslosenversicherung przez minimum 12 miesięcy w trakcie ostatnich dwóch lat przed rejestracją.
Osoba wnioskująca o zasiłek powinna pozostawać bez zatrudnienia.
Osoba wnioskująca o zasiłek nie powinna przekraczać 65. roku życia.
Osoba wnioskująca o zasiłek powinna zarejestrować się jako osoba bezrobotna w odpowiedniej ze względu na miejsce zamieszkania jednostce Bundesagentur für Arbeit (niemieckim odpowiedniku urzędu pracy, zwanym też Arbeitsamtem).
Jeżeli umowa była zawarta na czas określony i właśnie się kończy, fakt ten należy zgłosić w urzędzie, jak najszybciej (jednak nie wcześniej niż 3 miesiące przed zakończeniem). Urzędy pracy oczekują od osób bezrobotnych, że również same będą starały się o znalezienie nowego miejsca zatrudnienia. Co ważne, urzędy pracy przejmą koszty pomocy prywatnego pośrednika, jak również zorganizują odpowiednie szkolenia czy dokształcanie. Warto zaznaczyć, iż do okresu zatrudnienia będzie wliczona także praca w innych krajach Unii Europejskiej (np. w Polsce). W tym celu osoba starająca się o zasiłek powinna przedłożyć w urzędzie formularz E301, który wystawi właściwa instytucja w jego kraju pochodzenia. W tym jednak wypadku zmienią się zasady i wysokość wypłacanego zasiłku.
Jaki jest okres i wysokość wypłacania ALG I?

Na wypłatę pełnego świadczenia mogą liczyć tylko te osoby, które straciły pracę nie z własnej winy i po stracie pracy niezwłocznie zarejestrowały się w urzędzie pracy. Wysokość zasiłku dla bezrobotnych Arbeitslosengeld I zależy od tego, czy osoba zarejestrowana w Bundesagentur für Arbeit ma na wychowaniu dzieci. Jeżeli tak jest, wówczas ubiegający się o zasiłek może liczyć na 67% pensji netto. Jeżeli to osoba bezdzietna, ma prawo do 60% pensji netto. Okres wypłacania zasiłku zależy z od okresu, w jakim opłacane były składki, oraz od wieku bezrobotnego. Osoby poniżej 45. roku życia, które przepracowały co najmniej 12 miesięcy, otrzymują zasiłek ALG I przez 6 miesięcy. Jeżeli osoby te pracowały co najmniej 16 miesięcy, dostają zasiłek przez 8 miesięcy. Szczegółową długość wypłaty zasiłku pokazaliśmy w poniżej.
Długość pracy (w miesiącach) 12 16 20 24
Okres wypłacania ALG I (w miesiącach) 6 8 10 12
Jednak najdłużej zasiłek można otrzymywać przez 32 miesiące. Takie prawo przysługuje bezrobotnym w wieku powyżej 57. roku życia, którzy pracowali co najmniej 64 miesiące w ciągu ostatnich 7 lat.
Do czasu zatrudnienia liczą się także okresy pobierania zasiłku chorobowego i wychowawczego oraz służba wojskowa.
marian1 jest off-line  
09-02-2013, 12:51  
olenka2012
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie RE: zasiłek dla bezrobotnych

Dziękuję za odpowiedź. Miałem umowę na rok, ale po upływie 6 miesięcy /czas próbny/ zostałem zwolniony. Następnie przez 1,5 miesiąca byłem na zwolnieniu lekarskim w trakcie którego też mnie zwolniono/wypadek przy pracy/. Mam 47 lat i nie przepracowany w Niemczech pełny rok. Czy w tej sytuacji należy mi się zapomoga? Przez ostatnie 6,5 miesięcy miałem najniższe uposażenie i oczywiście była to praca legalna co się z tym wiąże z odprowadzaniem podatków i ubezpieczenia. Zwolnienie kończy mi się 15 lutego piątek, czyli rozumiem że już w poniedziałek 18 lutego muszę się zarejestrować w urzędzie? pozdrawiam
olenka2012 jest off-line  
09-02-2013, 12:57  
belunia
Stały bywalec
 
Posty: 2.487
Domyślnie RE: zasiłek dla bezrobotnych

ale tobie zasiłek ALGI nie przysługuje ,nie przepracowales 12 miesięcy

Dauer des Anspruchs - www.arbeitsagentur.de
belunia jest off-line  
09-02-2013, 13:45  
Elvi
Użytkownik
 
Posty: 188
Domyślnie RE: zasiłek dla bezrobotnych

Jezeli masz dalej meldunek i gdzie mieszkac,mozesz isc i sie zarejestrowac.Dostaniesz Hartz IV...Nalepiej idzi juz w ten poniedzialek co bedzie11.02.13)
Elvi jest off-line  
09-02-2013, 14:32  
marian1
Stały bywalec
 
marian1 na Forum Prawnym
 
Posty: 2.537
Domyślnie RE: zasiłek dla bezrobotnych

Elvi
Na jakiej podstawie ???/---Dostaniesz Hartz IV
Nie wprowadzaj w błąd
marian1 jest off-line  
10-02-2013, 08:50  
Elvi
Użytkownik
 
Posty: 188
Domyślnie RE: zasiłek dla bezrobotnych

Na takiej ze moj znajomy pracowal w niemczech,mial meldunek,dalej tam zamieszkuje i po 6 miesiacach pracy stracil ja.Zglosil sie do Arbeitsamt.Dali mu wszystkie papiery do wypelnienia.teraz dostaje kase na mieszkanie i zycie.(miasto Aschaffenburg)
Elvi jest off-line  
26-07-2013, 12:40  
danello1234
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: zasiłek dla bezrobotnych

witam pracuje 13 miesięcy już w niemczech i za parę tygodni kończy mi się umowa pracy. ale chce zjechać do polski na miesiąc i jak to zrobić żeby było dobrze wszystko.
danello1234 jest off-line  
05-05-2014, 18:09  
majk2510
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: zasiłek dla bezrobotnych

witam mialem prace do 28 lutego w Niemczech,juz w lutym zarejestrowalem sie w Arbeitsagentur ze bede bezrobotny,dali mi termin w urzedzie pracy w lutym ze mam sie stawic 24marca,powiedzialem im 24marca ze brakuje mi jeszcze jedno Arbeitsbestatigung (potwierdzenie ze pracowalem),dali mi urlop 3tygodnie do polowy kwietnia zebym sobie zalatwil te potwierdzenie,i powiedzieli ze mi zaplaca od 1 marca do polowy kwietnia a od polowy kwietnia do czasu jak wroce do Niemiec bede mial zawieszony ten zasilek i teraz moje pytanie brzmi czy daloby sie ten zasilek transferowac do Polski?czy musze wrocic do Niemiec by mi go odwiesili i wyplacali?
majk2510 jest off-line  
02-03-2015, 18:04  
karolinka13
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: zasiłek dla bezrobotnych

jepracowalam 8 miesiecy puzniej urodzilam dziecko czy po wychowawczym 3 letnim nalezy mi sie Arbeitslosengeld
karolinka13 jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Niemcy - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Renta rodzinna oraz zasiłek dla bezrobotnych - konieczność zwrócenia zasiłku - Witam serdecznie, zjawiłem się dzisiaj (tj. 13 sierpnia) w oddziale terenowym Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, by przedłożyć decyzję o przyjęciu...
§ Zasiłek chorobowy a prawo do zasiłku dla bezrobotnych - Witam. Czy po ustaniu zatrudnienia z powodu likwidacji zakładu mam prawo do zasiłku chorobowego jeśli przebywam na L4? Jednocześnie mogę...
§ Zasiłek pielęgnacyjny a zasiłek dla bezrobotnych - czy się wykluczają? - Witam serdecznie. Chciałem się zapytać, czy posiadając zasiłek pielęgnacyjny (153 zł) z tytułu niepełnosprawności, mogę ubiegać się o zasiłek dla...
§ czy przysługuje mi zasiłek dla bezrobotnych?zasiłek - Witam, od września 2011r. będę zatrudniona jako nauczyciel na umowę o pracę jako praca interwencyjna na 4 miesiące. Dyrektor ma umowę w tej...
§ Działalność , zasiłek chorobowy a zasiłek dla bezrobotnych? - Czy okres zasiłku chorobowego przy prowadzeniu działalności gospodarczej liczy się jako okres przepracowany czy nie gdy staram się o zasiłek dla...
§ Zasiłek choroby w czasie trwania zasiłku dla bezrobotnych - Witam. Czy w razie niezdolności do pracy należy mi się zasiłek chorobowy jeżeli w tym jestem na zasiłku dla bezrobotnych?


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 06:01.