Obywatelstwo niemieckie - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa innych krajów > Systemy prawne innych państw > Niemcy


Odpowiedz
 
05-07-2013, 20:00  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Obywatelstwo niemieckie

Zalezy jak na to patrzeć. Bo jeżeli zyje osoba, np dziadek czy babcia, którzy byli świadkami wydarzeń z okresu miedzy wojennego, to dlaczego nie? To zależy w jakiej części śląska, bo np Bytom, należał do niemiec przed wojną. Generalnie w moim przypadku, mógłbym nawet udokumentować obywatelstwo po pradziadku, bo jest dziadek urodzony jest przed 1914r.

P.S. Oryginały niekoniecznie, można przesłać poświadczone przez polskiego notariusza, przez ambasadę niemiecką lub polski usc.
 
05-07-2013, 23:13  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Obywatelstwo niemieckie

Na mocy Verordnung über die Deutsche Volksliste und die Deutsche Staatsangehörigkeit in den eingegliederten Ostgebieten vom 4. März 1941 (im Reichsgesetzblatt I, S.118.) polscy obywatele, których zakwalifikowano do DVL I, II nabywali obywatelstwo III Rzeszy. Obywatele Śląska (Ost-Oberschlesien) urodzeni przed I wojną, byli niemcami. Po I wojnie na podstawie Traktatu Wersalskiego utracili obywatelstwo niemieckie w wyniku przyłączenia Górnego Śląska do Polski. W 1939 III Rzesza ponownie wcieliła Śląsk do niemiec i stąd na podstawie DVL I lub II przyznawano obywatelstwo niemieckie. I nie miało to miejsca jak w przypadku III lub IV kategorii - czyli bezwarunkowo i bez odwołania.
 
06-07-2013, 07:10  
Geronimo75
Użytkownik
 
Posty: 200
Domyślnie RE: Obywatelstwo niemieckie

Widzę, że z kolegą forensic się trudno rozmawia bo słabo zna okoliczności no i z niemieckim nie bardzo.
Na górnym Śląsku na Volkslistę wpisano 1.450.000 osób w tym na DVL 3 1.020.000. BVA każdego, kto był w Wehrmachcie traktują jako DVL 3. To mogą sprawdzić w WAST i to jest dla nich wiarygodne. Tutaj ważne jest co dziadek robił w tzw Maßgeblich Zeit w przypadku Górnego Śląska początek 1945.
Znam przypadek żołnierza Wehramachtu, który siedział w angielskim obozie jenieckim w Belgii ponad 2 miesiące od 23.09.1944 i stwierdził, że Niemcy kaputt i trzeba wracać do domu a więc zawieżli go do Szkocji i tam zaciągnął się do polskiego wojska 1 grudnia 1944.

Nach Auskunft des britischen Verteidigungsministeriums
Der Beitritt zur polnischen Exilarmee unter britischem Kommando (Anders-Armee) im Dezember 1944 ist als Bekenntnis zum polnischen Volkstum zu werten. Ein Bekenntnis zum polnischen Volkstum schließt ein Bekenntnis zum deutschen Volkstum aus.
Grossvater im maßgeblichen Zeitpunkt anfang Januar 1945 nicht deutscher, sondern polnischer Volkszugehöriger war, so konnte er eine durch Eintragung in die Deutsche Volksliste etwa erworbene deutsche Staatsangehörigkeit nicht über das Kriegsende hinaus behalten haben.
Nr Volkslisty jest nieważny bo BVA traktuje te przypadki jako "eingedeutscht". Bez znaczenia czy jest to I czy IV
Geronimo75 jest off-line  
06-07-2013, 08:39  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Obywatelstwo niemieckie

Cytat:
Napisał/a Geronimo75
Widzę, że z kolegą forensic się trudno rozmawia bo słabo zna okoliczności no i z niemieckim nie bardzo. [...]
Kamrat Geronimo75 na konyc wajac sie z toba ni byda a czy byda mioł papior obywotelstwa czy niy z BVA ni ma wykszego znaczenio. Ślomtać po tym niy byda a joko tam bydzie nowet eśc, to kludzić do raichu i tak niy byda. Skorzystoł żech ino z mosci, jakie mom po matuli a ona po starzyku i ino przez to złożył żech wniosek Dyć to niy zmieni foktu, teroz i przez cołe zycie byda przoć Ślonzkowi i nigdy niy byda polakiem, niemcem, bo jo żech jest Ślonzok. Tu żech się urodził, wychowoł, wyksztołcił i zowsze kaj w przyszlosci byda, moje korzenie bydom wdycki Ślonzkie i nikaj się tego niy byda wypieroł. Bo tak kozdy prowdziwy Ślonzok postapi. Widoć zes jest wandrus polok, wic tygo nie poradzisz eftnac. Padosz, ino, że moj niemiecki słoby. Toś wysztudiryował, ale ni byda sie z tobą szprajcować i niy aś sie tak tym niemieckim, bo tukej to forum jest po polsku a ty klyty prowodzisz ino seltami niemieckimi i nikaj nic od siebie. Teroz kamrat bydziesz kiepkować nad tym co żech tutaj napisoł Tako mało wertka.
 
06-07-2013, 08:49  
Geronimo75
Użytkownik
 
Posty: 200
Domyślnie RE: Obywatelstwo niemieckie

Teraz już wiesz dlaczego na Ślonsku tak ważne było Bekenntnis zum deutschen Volkstum. To chyba zrozumiałeś. A tak na marginesie moja rodzina pochodzi ze Śląska...Cieszyńskiego
Geronimo75 jest off-line  
27-07-2013, 23:51  
tof85
Użytkownik
 
Posty: 131
Domyślnie RE: Obywatelstwo niemieckie

Cytat:
Napisał/a forensic
Ok, mecenas powiedział mi, że waga dowodowa wpisu na DVL będąca w posiadaniu AP i jej późniejsze uwierzytelnienie przez notariusza, jest bardzo mocnym dowodem i o niebo lepszym niż zaświadczenia o tymże wpisie pochodzące od ówczesnych władz PRL-u. Nie jest to co prawda tanie rozwiązanie, ale moim zdaniem warto walczyć zawsze do końca....szczególnie, jeśli przodek ma wpis na Volkslistę grupy I lub II i uda sie go odnaleźć W AP lub IPN. Mam nadzieję, że to dla BVA będzie równiez dowodem, bo w końcu chodziło im o Volkslistenausweis.
Witaj,

Czy możesz zdradzić ile notariusz chce za wycieczkę do AP ?
tof85 jest off-line  
28-07-2013, 19:47  
mama65
Stały bywalec
 
Posty: 454
Domyślnie RE: Obywatelstwo niemieckie

Mowisz o polskim notariuszu...czy niemieckim?
mama65 jest off-line  
29-07-2013, 09:40  
tof85
Użytkownik
 
Posty: 131
Domyślnie RE: Obywatelstwo niemieckie

Mam na myśli polskiego, a wy pisaliście o niemieckim ?
tof85 jest off-line  
29-07-2013, 12:52  
Claudia22
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Obywatelstwo niemieckie

Witam.
Mam pytanie.
Urodziłam sie w Berlinie mieszkałam tam do 3-go roku życia po czym wyjechałam z mama do Polski.
Zastanawiam sie czy mogłabym ubiegać sie o obywatelstwo Niemieckie... ???
Claudia22 jest off-line  
29-07-2013, 12:53  
Claudia22
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Obywatelstwo niemieckie

I jakie warunki bym musiała spełnić aby je uzyskać... ???
Claudia22 jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Niemcy - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Obywatelstwo Niemieckie odpowiedzi: 4
§ Obywatelstwo niemieckie odpowiedzi: 1
§ obywatelstwo niemieckie odpowiedzi: 0
§ Obywatelstwo Niemieckie odpowiedzi: 15
§ Obywatelstwo Niemieckie odpowiedzi: 6
§ Obywatelstwo niemieckie...podwójne obywatelstwo odpowiedzi: 3


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 10:00.