Pobyt i praca w Niemczech a emerytura - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa innych krajów > Systemy prawne innych państw > Niemcy


Odpowiedz
 
12-06-2009, 22:01  
marian1
Stały bywalec
 
marian1 na Forum Prawnym
 
Posty: 2.589
Domyślnie RE: Pobyt i praca w Niemczech a emerytura

cytat.
Ubezpieczenie emerytalne
Już teraz warto zatroszczyć się o swoją przyszłość. Przyszli emeryci nie muszą liczyć wyłącznie na Państwo.
Regularne wpłaty przez kilkadziesiąt lat składek ubezpieczeniowych, o wysokości dostosowanej do możliwości zarobkowych, pozwalają zgromadzić kapitał wystarczający na godne życie po przejściu na emeryturę.

Niemiecki system emerytalny przechodzi od dawna duży kryzys. Dzieje się tak, ponieważ każde pokolenie pracujące odprowadza składki z których finansowane są emerytury starszego pokolenia, dlatego bardzo ważna jest równowaga w systemie. Trudno ją jednak zachować w sytuacji rosnących oczekiwań obywateli, przedłużającego się niżu demograficznego, który powoduje, że coraz mniej ludzi musi utrzymywać coraz więcej emerytów. Wysokie bezrobocie uszczupla jeszcze zasoby systemu. Wielu ekonomistów jest zgodnych co do tego, że obecnie pracujące pokolenie otrzyma jedynie małą część pieniędzy, które wpłaca obecnie. Dlatego, by uniknąć w przyszłości życia na skromnym zasiłku, powinieneś rozważyć dodatkowy, prywatny fundusz emerytalny, by wesprzeć późniejszą, ewentualnie niską państwową emeryturę.

Eksperci przewidują, że pracownik wpłacający dziś comiesięczne składki na państwowe ubezpieczenia emerytalne, po przejściu na emeryturę dostanie świadczenia znacznie niższe niż obecnie pobierający świadczenia emeryci.

Prywatne ubezpieczenia emerytalno-życioweW związku z tym, że wysokość państwowej emerytury wzrasta tylko w minimalnym stopniu, przyszli emeryci otrzymają o wiele mniej pieniędzy w porównaniu z dzisiejszymi emerytami.
Eksperci wyliczyli: mężczyzna płacący regularnie przez ok. 40 lat składki państwowej emerytury, otrzyma ok. 1.800 € emerytury. Biorąc jednak pod uwagę wzrost inflacji w Europie, będzie to odpowiadało dzisiejszym 960 €!
Czy wystarczy to na spokojną jesień życia?

Pamiętaj! Czas ma bardzo duży wpływ na Twoje pieniądze. Załóżmy, że odkładasz na emeryturę 2000 € rocznie (ok. 165 € / m-c) przez 20 lat, czyli wpłacisz na konto ok. 40.000 €.
W tym czasie na Twoim koncie przy 10% stopie zwrotu uzbiera sie ok.100.000€.Ale, jeżeli decyzje podejmiesz 10 lat pózniej, to aby mieć na koncie 100.000 € będziesz musiał odkładać rocznie 6130 € (ok. 510 € /m-c) !

Ubezpieczenia emerytalno-życiowe zawierają również, jak sama nazwa mówi, ubezpieczenie na życie. W przypadku śmierci ubezpieczonego przed osiągnieciem wieku emerytalnego, spadkobiercy otrzymują kapitał w wysokości wszystkich do tej pory wpłaconych składek plus narosłe oprocentowanie. Dodatkowo do ubezpieczenia można włączyć opcje: ubezpieczenia od niezdolności do pracy lub przypadku ciężkiej choroby.
marian1 jest off-line  
13-06-2009, 09:22  
gina501
Użytkownik
 
Posty: 148
Domyślnie RE: Pobyt i praca w Niemczech a emerytura

Teraz to mam "pranie mozgu".Rzeczywiscie.teraz mam paragrafy,paragrafy,paragrafy...a prosciej mowiac?...
gina501 jest off-line  
13-06-2009, 10:12  
marian1
Stały bywalec
 
marian1 na Forum Prawnym
 
Posty: 2.589
Domyślnie RE: Pobyt i praca w Niemczech a emerytura

Po 10 latach pracy zagranicznej około 100e miesięcznie do Polskiej emerytury.
Po osiągnięciu wieku emerytalnego w danym kraju.
marian1 jest off-line  
13-06-2009, 11:17  
gina501
Użytkownik
 
Posty: 148
Domyślnie RE: Pobyt i praca w Niemczech a emerytura

Najprawdopopdobniej bede sie starac (gdy bede miec 60 lat-w Polsce)o emeryture za te 15 lat przepracowane dotychczas w Polsce ( teraz mam 50 lat) a wszystkie kolejne lata juz bede chciala emeryture tutaj w niemczech ,po osiagnieciu wieku.W polsce TERAZ nie chca mi ani powiedziec ani wstepnie obliczyc ,ile bym plus-minus mogla otrzymywac ,gdy bede miec 60 lat .Mam przepracowane w swoim zawodzie ,po szkole pielegniarskiej ,w polsce 14,5 lat od roku 1980.
gina501 jest off-line  
13-06-2009, 17:15  
marian1
Stały bywalec
 
marian1 na Forum Prawnym
 
Posty: 2.589
Domyślnie RE: Pobyt i praca w Niemczech a emerytura

cytat.
PODATKI | PIT | Rozliczenie zagranicznych wynagrodzeń
Pracownicy zarabiający w Niemczech płacą podatek dochodowy i solidarnościowy. Mogą też opłacać podatek na kościół, gdy zadeklarują przynależność religijną.

Pracownicy zarabiający w Niemczech płacą podatek dochodowy i solidarnościowy. Mogą też opłacać podatek na kościół, gdy zadeklarują przynależność religijną.

Podatek dochodowy od osób fizycznych (Einkommensteuer) w Niemczech oblicza się, odejmując od łącznej kwoty wszystkich dochodów kwoty wolne od podatku (Freibeträge) oraz zwolnienia i ulgi podatkowe. Podatkowi temu podlegają dochody ze źródeł przychodów, którymi są:

dochody z gospodarki leśnej i rolnej,

dochody z prowadzenia działalności przemysłowej,

dochody z pracy samodzielnej (lekarze, adwokaci),

dochody z pracy niesamodzielnej (pracownicy najemni),

dochody z dzierżawy i najmu,

zyski kapitałowe udziałowców spółek cywilnych, komandytowych i handlowych.

Ważne!

2008 rok jest ostatnim rokiem przed wprowadzeniem podatku od dochodów kapitałowych (Abgeltungssteuer), czyli odpowiednika polskiego podatku Belki

Podatek od wynagrodzeń

W Niemczech pracownicy płacą podatek dochodowy od osób fizycznych od wynagrodzeń, czyli tzw. Lohnsteuer. Oprócz podatku dochodowego od dochodów osobistych (Lohnsteuer) pracownicy są też zobowiązani płacić podatek na kościół (Kirchensteuer), gdy zadeklarują przynależność do jakiejkolwiek religii. Podatek ten wynosi 8-9 proc. dochodów opodatkowanych w zależności od przepisów obowiązujących w danym landzie. Obowiązuje też podatek solidarnościowy (Solidaritätszuschlag) w wysokości 5,5 proc.

Podatek od wynagrodzeń jest potrącany przez pracodawcę, który zatrudniając pracowników, wykonuje obowiązki płatnika. Jest więc zobowiązany potrącić i odprowadzić do urzędu zaliczkę na podatek od wynagrodzeń przy każdej wypłacie.

Wysokość comiesięcznej zaliczki od płac jest uzależniona od klasy podatkowej, do jakiej należy pracownik.

Do klasy I należą osoby stanu wolnego, osoby rozwiedzione i owdowiałe, jeżeli nie klasyfikują się do klasy II i III. Do klasy II należą osoby stanu wolnego w gospodarstwie, w którym zameldowane jest co najmniej jedno dziecko, za które otrzymuje się kwotę pomniejszającą podatek na dziecko lub zasiłek rodzinny (Kindergeld). Klasa III obejmuje pracowników zamężnych i żonatych oraz osoby owdowiałe w trakcie roku kalendarzowego, w którym nastąpił zgon małżonka.

Klasę IV mogą wybrać małżonkowie, jeżeli oboje uzyskują dochody z pracy. W klasie V znajduje się jeden z małżonków zamiast klasy IV, jeżeli drugi wybrał klasę III. Do klasy VI należą pracownicy, którzy pobierają wynagrodzenie jednocześnie z kilku źródeł.

Stawki procentowe

W Niemczech obowiązują stawki procentowe, które służą do wyliczenia podatku. W 2008 roku stawka procentowa waha się od 15 do 42 proc., a właściwie od 15,82 do 44,31 proc., ponieważ płacony jest też od dochodu podatek solidarnościowy. Stawka rośnie progresywnie wraz z dochodem. Powyżej 250 tys. euro stawka wzrasta do 45 proc. Kwota wolna od opodatkowania wynosi w 2008 roku 7664 euro, podobnie jak w roku 2007.

Oznacza to, że od pierwszych 7664 euro, które pracownik zarobi w roku, nie zapłaci podatku dochodowego w rozliczeniu rocznym.

Rozliczenie podatku

Osoby uzyskujące dochody mają obowiązek złożenia zeznania podatkowego (Lohnsteuerjahresausgleich). Wraz z zeznaniem podatkowym trzeba przedstawić w urzędzie podatkowym kartę podatkową za poprzedni rok.

Zeznanie podatkowe powinno być przekazane do urzędu najpóźniej do 31 maja roku następującego po roku rozliczenia podatku. Jeżeli korzysta się z pomocy doradcy podatkowego (Steuerberater), termin ten ulega przedłużeniu.

Dla podatników podlegających ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu (np. Polaków) właściwy jest urząd podatkowy, w którego okręgu została wykonana lub opłacona działalność.n

Ważne! Od 2008 roku osoby zatrudnione, nieosiągające dodatkowych dochodów i zwolnione przez to z obowiązku rozliczenia podatkowego, mają więcej czasu na odzyskanie nadpłaconego podatku (zamiast dwóch lat - cztery lata)

Ważne! Podstawą do rozliczania się z niemieckim fiskusem jest posiadanie karty podatków dochodowych (Lohnsteuerkarte), którą można odebrać w lokalnym biurze meldunkowym (Einwohnermeldeamt)

Ważne! 2008 rok jest ostatnim rokiem przed wprowadzeniem podatku od dochodów kapitałowych (Abgeltungssteuer), czyli odpowiednika polskiego podatku Belki.

8-9proc. wynosi wysokość podatku od dochodów dla osoby, która zdeklarowała przynależność do kościoła

Ważne!

Od 2008 roku osoby zatrudnione, nieosiągające dodatkowych dochodów i zwolnione przez to z obowiązku rozliczenia podatkowego, mają więcej czasu na odzyskanie nadpłaconego podatku (zamiast dwóch lat - cztery lata)

Ważne!

Podstawą do rozliczania się z niemieckim fiskusem jest posiadanie karty podatków dochodowych (Lohnsteuerkarte), którą można odebrać w lokalnym biurze meldunkowym (Einwohnermeldeamt)
marian1 jest off-line  
01-06-2010, 20:12  
Agusia160273
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Pobyt i praca w Niemczech a emerytura

a jak sie to wszystko ma do osoby, ktora przepracowala w Niemczech 17 lat i chce wrocic do Polski? Na jakich warunkach, bedzie naliczona emerytura. Osoba ta ma w tej chwili 46 lat. Po powrocie do kraju podejmnie prace.
Agusia160273 jest off-line  
01-06-2010, 20:24  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Pobyt i praca w Niemczech a emerytura

Emerytura po powrocie do Polski
Emerytura wypłacana jest również wówczas jeśli zdecydowałeś się zamieszkać w innym kraju lub np. wrócić do Polski. Do otrzymania prawa do niemieckiej emerytury konieczne jest przepracowanie w Republice Federalnej minimum 12 miesięcy , w czasie których były opłacane składki.

Jeśli ktoś pracował i w Polsce i w Niemczech, po osiągnięciu wieku emerytalnego będzie otrzymywał emeryturę z dwóch źródeł. Jej wysokość będzie uzuależniona od czasu pracy w poszczególnych krajach i wysokości odpowadzonych składek. Osoba mieszkająca w Polsce i posiadająca niemieckie okresy ubezpieczenia może złożyć wniosek w swoim oddziale ZUS, ale musi wskazać czas pracy za granicą i wypełnić formularz E 207. Przyznawanie emerytur międzynarodowcy koordynowane jest przez wydziały realizacji umów międzynarodowych w lokalnych oddziałach ZUS. Oddziały te przekazują dokumentację do niemieckiego odpowiednika a strona niemiecka rozpoznaje wniosek i wydaje decyzję.
 
01-06-2010, 20:27  
Agusia160273
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Pobyt i praca w Niemczech a emerytura

belunia i oczyiscie polski ZUS przeliczy weglug swoich stawek wysokosc emerytury? Czy tez bedzie to emerytura wyplacana w euro?
Agusia160273 jest off-line  
01-06-2010, 20:33  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Pobyt i praca w Niemczech a emerytura

nie wiem..wiem tylko ze nie moze byc ani wieksza ani mniejsza...musi byc dokladnie przeliczona

tak samo jak zasilki transferowane czy emerytury np.Polskie do Niemiec
 
07-06-2010, 22:30  
k__krzycho
Początkujący
 
k__krzycho na Forum Prawnym
 
Posty: 29
Domyślnie RE: Pobyt i praca w Niemczech a emerytura

WItam Wszystkich. Jesli moje pytanie bedzie w nieodpowiednim dziale to bardzo przepraszam za to. Pytanie jest wydaje mi się skomplikowane. W przyszlym roku przechodze w Polsce na emeryturę. Jest to emerytura z MSWiA czyli po 15 latach slużby. Chciałem z zoną która ma w Niemczech legalny pobyt, mieszkanie itp wyjechac tam na stałe. W przypadku jesli podejme tam prace (oczywiście lagalną). Jak mam rozliczas sie z podatku? Czy emeryturę bede musiał zawiesić??


Pozdrawiam
k__krzycho jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Niemcy - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ pobyt w niemczech odpowiedzi: 26
§ pobyt w zakonie klauzurowym a emerytura odpowiedzi: 0
§ Kto zapłaci za mój pobyt w szpitalu w Niemczech odpowiedzi: 2
§ Pobyt w Niemczech a karalnosc. odpowiedzi: 4
§ Pozwolenie na Pobyt w niemczech odpowiedzi: 1


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 06:56.