Polskim samochodem po niemczech - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa innych krajów > Systemy prawne innych państw > Niemcy


Odpowiedz
 
14-06-2009, 09:39  
Smigacz
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie Polskim samochodem po niemczech

Witam
Może najpierw przedstawię sytuacje później pytanie.

- Narzeczona mieszka w Niemczech posiada podwójne obywatelstwo ale adres zameldowania jest tylko w Niemczech bo tam studiuje posiada niemiecki dowód osobisty i prawo jazdy tylko polski paszport.
- Ja mieszkam w Polsce posiadam wszystkie papiery polskie i meldunek tutaj.

pytanie:
chce kupić samochód zarejestrować go na siebie pojechać nim do Niemiec i zostawić narzeczonej aby jeździła. Autko będzie często w Polsce również, wiec jak to można rozwiązać prawnie???? bo czytałem dużo ale nigdzie konkretów z aktualna data nie ma. Może napisać dwujęzyczną umowę użyczenia na miesiąc??? jeżeli tak to gdzie to można sporządzić aby było respektowane przez prawo????
Smigacz jest off-line  
14-06-2009, 11:59  
marian1
Stały bywalec
 
marian1 na Forum Prawnym
 
Posty: 2.590
Domyślnie RE: Polskim samochodem po niemczech

cytat.
Rejestracja samochodu w Polsce czy w Niemczech?

Wielu Polaków (lub osób z podwójnym polsko-niemieckim obywatelstwem) zamieszkałych oraz zameldowanych na terenie Niemiec posiada samochody zarejestrowane w Polsce. Rejestracja auta oraz utrzymanie samochodu (ubezpieczenie) w Polsce jest o wiele tańsze niż w Niemczech, gdzie poza wysokimi kosztami ubezpieczenia samochodu należy zapłacić jeszcze podatek (Kfz-Steuer, który w Polsce płaci się w paliwie) oraz samochód musi przejść badanie techniczne (TÜV). Z tych powodów wielu posiadających zameldowanie w Niemczech i w Polsce decyduje się zarejestrować samochód tam, gdzie taniej, czyli w Polsce.

O ile na pierwszy rzut oka wydaje się to słuszne i korzystniejsze, o tyle pamiętać należy również o prawnym aspekcie takiego przedsięwzięcia.
Skoro bowiem samochód zarejestrowany w Polsce używany jest przede wszystkim na drogach niemieckich trzeba by przyjrzeć się prawu niemieckiemu w tej kwestii.
Wielu bowiem jeżdżących samochodami na polskich tablicach rejestracyjnych przeżyło już kontrole policyjne, które nie zawsze kończyły się dla zainteresowanych pomyślnie.Prawo o dopuszczeniu do ruchu pojazdów zagranicznych

Ponieważ rejestracja pojazdu w Polsce równoznaczna jest z dopuszczeniem auta do ruchu drogowego, zastosowanie ma tu niemieckie rozporządzenie o "międzynarodowej komunikacji samochodowej" (Co prawda weszło ono w życie 1. stycznia 1935 roku, ale z późniejszymi zmianami jest do dzisiaj obowiązującym prawem niemieckim.
Paragraf 1. tego rozporządzenia stanowi, że do ruchu dopuszczane są tymczasowo (na okres do jednego roku) pojazdy wyposażone w międzynarodowe lub zagraniczne zaświadczenie o dopuszczeniu do ruchu za wyjątkiem przypadków, w których pojazd "przebywa regularnie" na terenie kraju.
Wyrok landowego sądu bawarskiego z 28.10.1958 roku stanowi dodatkowo, że miejsce "regularnego przebywania" to takie, z którego podejmowana jest jazda samochodem.
A zatem jeśli pojazd przebywa regularnie na terenie Niemiec i stąd wprowadzany jest on do ruchu drogowego, to miejscem jego regularnego przebywania są Niemcy, gdzie też musi być zarejestrowany i dopuszczony do ruchu.
A zatem jeśli miejscem regularnego przebywania pojazdu są Niemcy a pojazd zarejestrowany jest w Polsce, jest on według prawa niemieckiego traktowany jako niedopuszczony do ruchu.
A zatem poruszanie się takim pojazdem jest wykroczeniem przeciw prawu o ruchu drogowym, które mówi, że można poruszać się wyłącznie pojazdami dopuszczonymi do ruchu.
Usprawiedliwianie rejestracji w Polsce faktem, że właściciel posiada zameldowanie w Polsce jest tym samym niezasadne. Najważniejsze jest bowiem gdzie przebywa pojazd i skąd zostaje regularnie wprowadzany do ruchu w komunikacji drogowej.
Ubezpieczenie pojazdu

Pamiętać należy, że wszystkie firmy ubezpieczeniowe odmawiają ubezpieczenia pojazdu jeśli zarejestrowany jest on poza granicami kraju. Tak więc żaden polski ubezpieczyciel nie ubezpieczy auta zarejestrowanego w Niemczech ani żaden niemiecki takiego, który zarejestrowany jest w Polsce. Odpada zatem teoretyczna kombinacja: w Polsce zarejestrowany, ale w Niemczech ubezpieczony lub na odwrót. A miałoby to sens. Szczególnie w przypadkach kiedy dochodzi do szkód wypadkowych na terenie Niemiec pojazdu zarejestrowanego w Polsce. Bardzo często firmy ubezpieczeniowe robią problemy przy wypłacaniu szkód jeśli dowiodą (co nie jest takie trudne), że pojazd przebywał na stałe i poruszał się regularnie po drogach zagranicznych. Wtedy odmawiają one wypłacenia odszkodowania, gdyż ubezpieczający wykroczył przeciw warunkom umowy ubezpieczenia.
marian1 jest off-line  
14-06-2009, 12:30  
Smigacz
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Polskim samochodem po niemczech

Jak mam to rozumieć??? to znaczy że jeżeli pojadę w odwiedziny i będę u niej przez 3 tygodnie i ja będę się poruszał tym autem to czy można to nazwać regularnym przebywaniem??? a jeżeli ona będzie go prowadzić przez te trzy tygodnie to czy wtedy jest to regularne przebywanie??? skąd kolego marian1 masz ten tekst to jakaś ustawa??? artykuł o aktualnym prawie??? już czytałem to wcześniej w innym temacie ale to jest strasznie naciągany przepis ponieważ można naciągnąć to zarówno w jedna jak i druga stronę jest jakieś obejście tego przynajmniej czasowo????
Smigacz jest off-line  
14-06-2009, 12:59  
nurek68
Moderator w spoczynku
 
nurek68 na Forum Prawnym
 
Posty: 1.068
Domyślnie RE: Polskim samochodem po niemczech

smigacz- to co marian wypisal to niestety nie jest do konca prawda (posluguje sie cytatami ze strony na ktorej roi sie od bledow merytorycznych)
jesli chodzi o twoje uzytkowanie pojazdu na polskich znakach rejestracyjnych to do 30 dni nie ma zadnego problemu, jesli to jest okres dluzszy to musisz uzyskac w wydziale komunikacji wlasciwym dla twojego miejsca zamieszkania "zaswiadczenie o uzytkowaniu pojazdu mechanicznego poza granicami RP", zaswiadczenie przetlumacz na jez. niemiecki i przez okres 1 roku od wydania mozesz go uzytkowac na terenie niemiec.
Jesli chodzi o prowadzenie pojazdu zarejestrowanego w polsce przez obywatela niemieckiego to o aktualne mozliwosci zapytam jutro znajomego policjanta.
nurek68 jest off-line  
14-06-2009, 13:09  
Smigacz
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Polskim samochodem po niemczech

Dzięki nurek widzę jakieś bardziej sprecyzowane informacje masz mam nadzieje że zgodne z prawdą. Będę bardzo wdzięczny jak jeszcze raz sprawdzisz i potwierdzisz że liczby i fakty które podałeś są akurat na czasie zgodne z prawem bo ja nawet nie wiem gdzie iść i o to pytać no i jak się dopytasz tego policjanta i dasz mi szybko odpowiedź jutro bo chce działać z autem już.
Smigacz jest off-line  
14-06-2009, 13:24  
nurek68
Moderator w spoczynku
 
nurek68 na Forum Prawnym
 
Posty: 1.068
Domyślnie RE: Polskim samochodem po niemczech

jedno jest pewne, uzytkowac pojazd z tym zaswiadczeniem moze wlasciciel, jak to sie ma do osob trzecich to bede wiedzial jak "zlapie" znajomego policmajstra
ubezpieczyc auto bedziesz musial w polsce jesli ma byc na polskiej rejestracji
nurek68 jest off-line  
14-06-2009, 16:10  
marian1
Stały bywalec
 
marian1 na Forum Prawnym
 
Posty: 2.590
Domyślnie RE: Polskim samochodem po niemczech

problem z samochodem - Kafeteria - Forum dyskusyjne dla Polaków w Niemczech po polsku - MyPolacy.de
polskie auto w niemczech - Prawo europejskie i międzynarodowe - Forum Prawne . Info
Polonik Monachijski
Przykład 2: Jak wyżej, z tym, że rodzina pracownika (żona i dzieci) mieszka na stałe w Niemczech. Obowiązek podatkowy powstaje bez względu na to czy stan ten trwa rok czy też nie; kierowca jest zobowiązany do przemeldowania pojazdu na “niemieckie blachy” nawet, jeżeli często jeździ do Polski. W tym przypadku pracownik jedzie do pracy “z Niemiec”, więc Standort znajduje się w Niemczech.

Przykład 3: Polski przedsiębiorca (Selbständiger) prowadzi samodzielną działalność gospodarczą (Gewerbe) w Niemczech, gdzie ma jego firma siedzibę. Jego samochód służbowy jest zarejestrowany w Polsce, choć używany jest w Niemczech w celach zawodowych. Przedsiębiorca zobowiązany jest do przerejestrowania swojego pojazdu oraz płacenia podatku drogowego (Kfz-Steuer). Standort pojazdu znajduje się jak w przykładzie 2 w Niemczech.

Czy płacąc podatek drogowy w Niemczech należy automatycznie przerejestrować pojazd na niemieckie papiery?
Niekoniecznie. Można używać w dalszym ciągu polskich numerów rejestracyjnych po uprzedniej konsultacji z niemieckim urzędem skarbowym (Finanzamt).

Czy można obejść przepisy podatkowe w ten sposów, że samochód zarejestrowany jest w Polsce na kogoś z rodziny lub na inną osobę trzecią a używany jest w Niemczech?
Niestety nie, gdyż obowiązek podatkowy nie zależy od stosunków własnościowych. Na podstawie ustawy o podatku drogowym (Kraftfahrzeugsteuergesetz) obowiązkowi podatkowemu podlega osoba, która uczestniczy w ruchu drogowym na terenie Niemiec pojazdem zarejestrowanym w Polsce bez względu na to czy jest właścicielem pojazdu, posiadaczem czy tylko kierowcą np. pożyczonego pojazdu. Nie dotyczy to oczywiście pojazdów z wypożyczalni samochodów, gdyż używanie wypożyczonego samochodu jest z natury rzeczy tymczasowe.

Jak się zachować, gdy niemiecka policja przeprowadza kontrolę i zadaje pytania dotyczące polskich numerów rejestracyjnych?
To zależy od konkretnej sytuacji. Czasami policja nie jest zainteresowana ściganiem tego rodzaju wykroczeń i jazda na „polskich blachach“ pozostaje bez konsekwencji. Kierowcy wychodzą więc z założenia, że nie naruszają prawa. Zdarza się często, że kierowcy mają szczęście i przez długi czas jeżdżą w ten sposób. Jednak, gdy trafią na obowiązkowego policjanta kontrolującego ruch drogowy lub celnika, który jest zainteresowany okolicznościami używania polskiego samochodu w niemieckim ruchu drogowym, stwierdzają owi kierowcy, „że już często byli kontrolowani i wszystko było w porządku“. Ta lekkomyślna, nawet jeśli szczera, wypowiedź może spowodować zainteresowanie prokuratury pociągające za sobą nieprzyjemne skutki: mianowicie sprawę przed sądem karnym (Strafgericht) z powodu oszustwa podatkowego (Steuerhinterziehung
http://poloniainfo.dk/forum?topic=17581.0

Samochody na polskich blachach są ścigane w całej UE
marian1 jest off-line  
14-06-2009, 16:40  
marian1
Stały bywalec
 
marian1 na Forum Prawnym
 
Posty: 2.590
Domyślnie RE: Polskim samochodem po niemczech

"Polskie samochody na celowniku brytyjskiej policji" [Archiwum] - Forum Vectra Unlimited - Polski Klub Opla Vectry

forum.poloniaberlin.de :: Jezdze samochodem w Berlinie na polskich tablicach


Jazda po Niemczech na polskich blachach po 6-? miesięcy jeżeli jest meldunek i praca to przestępstwo ponieważ nie płacisz podatku drogowego.
marian1 jest off-line  
14-06-2009, 20:58  
nurek68
Moderator w spoczynku
 
nurek68 na Forum Prawnym
 
Posty: 1.068
Domyślnie RE: Polskim samochodem po niemczech

Cytat:
Napisał/a marian1
Przykład 2: Jak wyżej, z tym, że rodzina pracownika (żona i dzieci) mieszka na stałe w Niemczech. Obowiązek podatkowy powstaje bez względu na to czy stan ten trwa rok czy też nie; kierowca jest zobowiązany do przemeldowania pojazdu na “niemieckie blachy” nawet, jeżeli często jeździ do Polski. W tym przypadku pracownik jedzie do pracy “z Niemiec”, więc Standort znajduje się w Niemczech.

Przykład 3: Polski przedsiębiorca (Selbständiger) prowadzi samodzielną działalność gospodarczą (Gewerbe) w Niemczech, gdzie ma jego firma siedzibę. Jego samochód służbowy jest zarejestrowany w Polsce, choć używany jest w Niemczech w celach zawodowych. Przedsiębiorca zobowiązany jest do przerejestrowania swojego pojazdu oraz płacenia podatku drogowego (Kfz-Steuer). Standort pojazdu znajduje się jak w przykładzie 2 w Niemczech.

Czy płacąc podatek drogowy w Niemczech należy automatycznie przerejestrować pojazd na niemieckie papiery?
Niekoniecznie. Można używać w dalszym ciągu polskich numerów rejestracyjnych po uprzedniej konsultacji z niemieckim urzędem skarbowym (Finanzamt).
No to teraz pomysl drogi marianie nad tym co powstawiales radosnie
wg przykladu 2 i 3 pojazdy podlegaja obowiazkowi przerejestrowania na niemieckie numery a co za tym idzie podlegaja oplatom niemieckiego podatku drogowego... ale za chwile piszesz, ze nie jest to wymagane bo mozna jezdzic na "polskich blachach" po konsultacji z niemieckim urzedem podatkowym


Cytat:
Czy można obejść przepisy podatkowe w ten sposów, że samochód zarejestrowany jest w Polsce na kogoś z rodziny lub na inną osobę trzecią a używany jest w Niemczech?
Niestety nie, gdyż obowiązek podatkowy nie zależy od stosunków własnościowych. Na podstawie ustawy o podatku drogowym (Kraftfahrzeugsteuergesetz) obowiązkowi podatkowemu podlega osoba, która uczestniczy w ruchu drogowym na terenie Niemiec pojazdem zarejestrowanym w Polsce bez względu na to czy jest właścicielem pojazdu, posiadaczem czy tylko kierowcą np. pożyczonego pojazdu. Nie dotyczy to oczywiście pojazdów z wypożyczalni samochodów, gdyż używanie wypożyczonego samochodu jest z natury rzeczy tymczasowe.
Skad wytrzasnales ten przepis ?
od kiedy to obowiazkowi podatkowemu na terenie Niemiec podlega "osoba, która uczestniczy w ruchu drogowym na terenie Niemiec pojazdem zarejestrowanym w Polsce bez względu na to czy jest właścicielem pojazdu, posiadaczem czy tylko kierowcą np. pożyczonego pojazdu"
Czyli kierowca i pasazerowie samochodu z polska rejestracja, poruszajacego sie niemieckich drogach musza placic KFZ-Steuer ??? :rotfl:

Cytat:
Samochody na polskich blachach są ścigane w całej UE
Tym mnie powaliles na kolana .... Do wszystkich kierowcow samochodow z polska rejestracja jezdzacych po krajach UE ... bojcie sie .. wasze godziny sa policzone... jestescie scigani
nurek68 jest off-line  
14-06-2009, 21:39  
marian1
Stały bywalec
 
marian1 na Forum Prawnym
 
Posty: 2.590
Domyślnie RE: Polskim samochodem po niemczech

Łapanka na PL samochody w Odense
nurek68
tekst odnosi się do podanych linków na innych forach internetowych
jeżeli ci nie odpowiada nie czytaj i nie rób osobistych wycieczek myślałem że odpuściłeś sobie ale jesteś uparty jak za PZPR. CENZURA.
marian1 jest off-line  
Linki sponsorowane

Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 11:33.