[Allegro] Oszustwo - możliwe opcje dochodzenia odszkodowania po wyroku skazującym - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Nowe technologie

Nowe technologie - aktualne tematy:

  • § problem ze zwróconym przedmiot...
    Witam, sprzedałem jako osoba prywatna sprawne urządzenie komputerowe. Po 4 dniach od odbioru kupujący stwierdził,...
  • § Kupno konta w grze
    Krótko i przykładowo: kupiłem konto w pewnej grze. Rozmowy odbywały się na facebooku: strona sprzedająca:...
  • § Forum i GIODO - jak to jest?
    Witam. Załóżmy, że tworzę forum. W panelu rejestracji znajdują się takie pola: E-Mail, Miejscowość, Data...

Odpowiedz
 
19-02-2012, 16:44  
Kot-ek
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie [Allegro] Oszustwo - możliwe opcje dochodzenia odszkodowania po wyroku skazującym

Witam.

Jakiś czas temu zostałem oszukany na aukcji internetowej serwisu allegro.pl. Zgłosiłem sprawę na policję, zostało wszczęte postępowanie, które w między czasie zostało zawieszone, ale ostatecznie zakończyło się wydaniem wyroku skazującego bez przeprowadzania rozprawy. Przynajmniej tak przypuszczam, bo po otrzymaniu treści aktu oskarżenia, zawiadomienia o przesłaniu aktu oskarżenia do Sądu oraz zawiadomienia o terminie posiedzenia Sądu nie otrzymałem żadnego pisma (w szczególności o rezultatach posiedzenia Sądu - skazał, czy nie).

Przeczytałem wątek na tym forum o "Oszustwa na aukcjach" i poradnik w nim zawarty. Nie wnioskowałem o proces adhezyjny (powództwo cywilne w postępowaniu karnym), aby Sąd na mój wniosek orzekł obowiązek naprawienia w całości lub części szkody wyrządzonej przestępstwem. Jednak we wniosku znalazł się zapis Sądu "(...) zobowiązanie Rafała X. do naprawienia szkody wyrządzonej przestępstwami na zasadzie art. 415 § 4 kpk".

Do tej pory ze strony Oskarżonego nie otrzymałem żadnego zadośćuczynienia (jedynie ze strony allegro). Zastanawiam się jak zachowywać się w przyszłości w podobnych sytuacjach? W jaki sposób dochodzić rekompensaty i jakie koszty się z tym wiążą po mojej stronie? Kiedy i jaki dokument złożyć, aby Sąd rozpatrywał również moje powództwo cywilne (linki w wspomnianym przeze mnie poradniku nie działają)? Czy ktoś wielokrotnie już przechodził przez podobne oszustwa? Ma jakieś rady dla mnie?

Osobną kwestią jest obecna sprawa - czy po wyroku jestem w stanie ubiegać się o zwrot pieniędzy od Oskarżonego? Czy nawet nie muszę, bo zostało to zapisane we wniosku, a Oskarżony się nie wywiązał z orzeczenia (jak to zgłosić, jak interpretować)? Sądzić się na drodze powództwa cywilnego? A jeżeli tak to czy w przypadku wygrania Oskarżony zwróci mi koszty poniesione przeze mnie na proces i adwokata oprócz zasądzonej kwoty?

Jestem zielony w tej kwestii więc masę pytań kotłuje się w mojej głowie. Gdyby coś było niezrozumiałe lub niedostatecznie dopowiedziane to chętnie uzupełnię i odpowiem na dodatkowe pytania. Szukam jakiegoś zaczepienia - wiedzy, do której mógłbym sięgnąć. Leksykonu opisującego pożądane zachowania w czasie postępowania, jaki i po wydaniu wyroku.

Z góry dziękuję
Kot-ek jest off-line  
12-03-2012, 17:54  
Kot-ek
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: [Allegro] Oszustwo - możliwe opcje dochodzenia odszkodowania po wyroku skazującym

Ponieważ nie otrzymałem od żadnego z Użytkowników tego forum podpowiedzi to postanowiłem zadzwonić do Sądu. Tam mi poradzono, abym wysłał na adres Sądu (Wydział Karny) prośbę o zdyscyplinowanie Oskarżonego(-ej). Treść takiej prośby może być następująca:

Cytat:
Ja, AAA BBB, jako pokrzywdzony w dochodzeniu CCC przeciwko DDD, Oskarżonego(-ej) o popełnienie oszustw i w rezultacie skazanego(-ej) wyrokiem Sądu Rejonowego w EEE z dnia FFF (sygn. akt: GGG), informuję że Oskarżony(-a) nie dokonał(-a) zasądzonej wpłaty w wysokości III na moją rzecz.

W związku z powyższym zwracam się do Sądu Rejonowego o zdyscyplinowanie Oskarżonego(-ej).
Być może ktoś jest w podobnej sytuacji jak ja i niniejszy post będzie dla niego ułatwieniem...
Kot-ek jest off-line  
Linki sponsorowane

Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 09:00.