Czy mozna wymeldowac kogos bez jego wiedzy - Forum Prawne

 

Czy mozna wymeldowac kogos bez jego wiedzy

Witam mam taki temat, chodzi o to ze moi rodzice sie rozwiedli. Moj tata jest na stale zameldowany razem z mama, zawsze dawal na wszystko pieniadze, pracowal od rana do wieczora, na wszystko dawal pieniadze. ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Postępowanie administracyjne

Postępowanie administracyjne - aktualne tematy:

  • § Mieszkanie i spadek
    Witam (jesli zły dział proszę o przeniesienie) , chciałbym sie dowiedzieć jednej rzeczy. Moja mama wykupiła...
  • § Uciążliwa myjnia samochodowa
    Witam,mieszkam na wsi,30 km od Krakowa. Jak do tond jest to spokojna miejscowość,ale ma sie to zmienić. W pobliżu...
  • § Ponowne Wezwanie na Komisję Le...
    Witam, właśnie otrzymałem zawiadomienie o wszczęciu postępowania. List informuje mnie tylko o tym, nie wyjaśnia...

Odpowiedz
 
09-08-2007, 22:20  
Tomasz Majewski
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie Czy mozna wymeldowac kogos bez jego wiedzy

Witam mam taki temat, chodzi o to ze moi rodzice sie rozwiedli. Moj tata jest na stale zameldowany razem z mama, zawsze dawal na wszystko pieniadze, pracowal od rana do wieczora, na wszystko dawal pieniadze. Kobiety przechodza okres meno pauzy i tak to z tego wyniklo ale chodzi o to ze mama razem z babcia wymeldowali ojca z domu bez jego wiedzy, a babcia jest glownym wlascicielem budynku, chodzi tu o budynek pietrowy. i moje pytanie jest takie czy matka z babcia mieli prawo wymeldowac ojca z domu nie i tak poprostu wyzucic go na ulicei czy mozna cos z tym zrobic ??
Tomasz Majewski jest off-line  
14-08-2007, 07:37  
Młynarz
Użytkownik
 
Posty: 45
Domyślnie

Mogli.
Młynarz jest off-line  
14-08-2007, 07:40  
Markiz32
Praktyk
 
Markiz32 na Forum Prawnym
 
Posty: 17.715
Domyślnie

jesli zamieszkiwał w domu to nie mogli...
Markiz32 jest off-line  
14-08-2007, 15:29  
Młynarz
Użytkownik
 
Posty: 45
Domyślnie

Ale jeżeli nie przebywał przez 6 miesiecy to można.
Za mało informacji i nie wiadomo o co chodzi.
Tomasz napsał jedynie, ze na wszystko dawał pieniadze, a to co innego.
Młynarz jest off-line  
21-08-2007, 12:15  
Byroon
Ekspert w spoczynku
 
Posty: 204
Domyślnie

Markiz ma rację.
Jeżeli przebywał w domu to nie mogli. Jeżeli nie przebywał, mogli już na drugi dzień.
Byroon jest off-line  
05-03-2009, 16:40  
marysia53
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Czy mozna wymeldowac kogos bez jego wiedzy

Witam.Byroon,piszesz,że można wymeldować już na drugi dzień jeśli osoba niem przebywa w lokalu. Jak to zrobić?
Jestem po rozwodzie,mam przyznane prawo do lokalu,wpłaciłam byłemu pieniądze i po wszystkich przejściach z policją ( on wcześniej wymienił zamki, niszczył mieszkanie) dziś w końcu to ja wymieniłam zamki i wyniosłam jego rzeczy na klatkę. ale powiedziano mi w urzędzie, że nie mogę go wymeldować, chociaż tam nie przebywa i ja mam tytuł prawny do lokalu...
Będzie postępowanie wyjaśniające, wezwą jego i mnie . A Policja twierdzi "jak jest zameldowany to może robić co mu się podoba..."
Więc jeszze raz pytam"jak to zrobić"?
marysia53 jest off-line  
29-03-2009, 23:14  
wegr
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Czy mozna wymeldowac kogos bez jego wiedzy

i to ma być forum prawne ?
czy odpowiada tu na pytania jakiś prawnik ? czy wszyscy sobie "gdybamy" ? :(

jestem po rozwodzie - i mieszkam z panem, który był moim mężem - rozwód bez orzekania o winie; dom jest tylko mój , mamy ustawową rozdzielność majątkową, a sąd w wyroku zapisał, że: ja mogę zajmować wyłącznie jeden pokój (tu podał który) a były mąż drugi pokój (tu określił który) z reszty domu mamy korzystać wspólnie :-/
jest to dla mnie dziwne - dlaczego w moim i tylko moim domu sąd mi dyktuje jak mam z niego korzystać ^^

na rozprawie "grały" nerwy i nie wiem czy ktoś zapytał kogo jest dom - a ja przeczytałam to jak otrzymałam orzeczenie na piśmie po uprawomocnieniu się wyroku ...

nie mieszka mi się łatwo - oj nie :-/ - jest niby spokój - ale ...

mam zamiar wystąpić do sądu o zmianę zapisu - czy to coś da ?

dom chcę sprzedać - i kupić inny (tu za dużo wspomnień) - chcę żyć spokojnie, bardzo chce i potrzebuję !

były mąż jest tu zameldowany - nie stać mnie ani fizycznie, ani psychicznie na wystąpienie o eksmisję - CO MAM ROBIĆ ??????
wegr jest off-line  
23-07-2009, 19:17  
prawniepl
Zbanowany
 
Posty: 12
Domyślnie RE: Czy mozna wymeldowac kogos bez jego wiedzy

Właściciel mieszkania jako strona w postępowaniu o wymeldowanie ma prawo złożyć wniosek o wymeldowanie osoby, która opuściła miejsce stałego lub czasowego pobytu. Właściciel mieszkania nie potrzebuje ani zgody osoby którą chce wymeldować ani jej pełnomocnictwa, ponieważ jako osoba wywodząca z tego faktu skutki prawne może złożyć wniosek o wymeldowanie, natomiast wniosek ten będzie podległ ocenie organu gminy, który sprawdzi czy faktycznie miejscem pobytu osoby, której wniosek został złożony nie jest mieszkanie osoby składającej wniosek.

Podstawą prawną jest art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych, organ gminy wydaje na wniosek strony lub z urzędu decyzję w sprawie wymeldowania osoby, która opuściła miejsce pobytu stałego lub czasowego trwającego ponad 3 miesiące i nie dopełniła obowiązku wymeldowania się.

W kwestii wymeldowania osoby z lokalu wypowiedział się również Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia z dnia 6 lutego 2003 r. (syg. akt V SA 1398/02) gdzie w uzasadnieniu czytamy, iż analogicznie więc jak w przypadku zameldowania, również przy wymeldowaniu źródłem powinności organu administracji dokonania tej czynności jest sam fakt opuszczenia dotychczasowego miejsca pobytu przez osobę podlegającą wymeldowaniu, niezależnie od tego, czy utraciła uprawnienie do przebywania w tym miejscu.

Jednakże należy stwierdzić to iż do wymeldowania osoby przez organ administracji publicznej, wymagane jest aby organ ten stwierdził co wielokrotnie podkreślał sąd administracyjny iż osoba co do której został złożony wniosek o wymeldowanie opuściła dobrowolnie miejsce swojego stałego pobytu w innym zaś wypadku wymeldowanie nie będzie możliwe ponieważ jak podkreśla Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z dnia 24 listopada 2006 r.(syg. Akt IV SA/Wa 1677/06) Opuszczeniem jest nie tylko fizyczne nieprzebywanie, ale i zamiar opuszczenia danego lokalu, z jednoczesnym zerwaniem wszelkich związków z lokalem dotychczasowym i założeniem w nowym miejscu ośrodka swoich osobistych i majątkowych interesów. Przez termin "zamiar" w przypadku opuszczenia miejsca pobytu należy pojmować nie tylko wolę wewnętrzną, ale wolę dającą się określić na podstawie obiektywnych, możliwych do stwierdzenia okoliczności.

Podsumowując można stwierdzić, iż jeżeli posiada Pani tytuł prawny do nieruchomości może Pani złożyć w urzędzie gminy wniosek o wymeldowanie osoby, jeżeli osoba już tam nie mieszka.
prawniepl jest off-line  
03-05-2011, 08:32  
eddyy
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Czy mozna wymeldowac kogos bez jego wiedzy

Witam. Mam pytanie. Czy jeśli mój ojciec jest właścicielem mieszkania a nie mieszka w nim to czy możemy go z mamą wymeldować. Robi on ciągle problemy. Zadłużenie rośnie. Nie możemy się nawet starać o dofinansowanie z MOPS-u. Pomocy!!
eddyy jest off-line  
17-05-2011, 07:18  
Alicja Sikora
Stały bywalec
 
Posty: 5.116
Domyślnie RE: Czy mozna wymeldowac kogos bez jego wiedzy

Przepraszam, nie chce niepotrzebnie zaśmiecać forum, więc pozwoliłam sobie "podpiąć" się do wątku. Moja znajoma znalazła się w nieciekawej sytuacji błędnego koła. Po eksmisji z mieszkania komunalnego cała rodzina, w tym były mąż, dostała przydział mieszkania socjalnego, gdzie jako najemcy są wyszczególnione wszystkie osoby pełnoletnie. Ten były unika pracy, nie płaci alimentów, nie dokłada się do utrzymania mieszkania, pije, awanturuje się. Kobieta za wszelka cenę chciałaby się go pozbyć, ale powiedziano jej, że jest to niemożliwe i do tej pory wszystko jest zrozumiałe, ale... No właśnie, jej brakuje pieniędzy dosłownie na wszystko (ma ok. 1.000,- zł dochodów, jest to marna renta i FA oraz ZR), pomoc społeczna wszczęła postępowanie w sądzie rodzinnym o ograniczenie albo pozbawienie praw OBOJGA rodziców, a jej poradzono podnajem mieszkania celem odizolowania dzieci od ojca awanturnika, tyle, że ona nie ma środków! sam czynsz i odstępne to już ponad 1.000 więc za co żyć? No i jak odejdzie z tego socjalnego mieszkania, to straci prawo ubiegania się o inne mieszkanie (komunalne) po roku czasu, bo na taki czas ma umowę najmu mieszkania socjalnego. Co może w tej sytuacji począć???Jak pozbyć się tego pasożyta z domu???
Alicja Sikora jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni post / autor
§ Czy bez wiedzy 1-go wspolwlasciciela mozna przepisac mieszka Rusalka Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane 8 28-08-2010 11:00
§ Czy mozna kogos ubezpieczyc bez jego wiedzy ?? Ciekawski89 Ubezpieczenia - polisy, ubezpieczyciele 6 18-01-2010 14:19
§ Wymeldowanie kogos bez jego wiedzy Madziullina Prawo administracyjne 1 09-09-2009 15:56
§ czy mozna wymeldowac glownego lokatora lady83 Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane 2 29-01-2007 22:17


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 21:37.