zwolnienie ze służby - Forum Prawne

 

zwolnienie ze służby

Witam. Policjanta przywrócono do służby w trybie Art. 42. 1. ustawy o policji, który brzmi: Uchylenie lub stwierdzenie nieważności decyzji o zwolnieniu ze służby w Policji z powodu jej wadliwości stanowi podstawę przywrócenia do służby ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Postępowanie administracyjne

Postępowanie administracyjne - aktualne tematy:


Odpowiedz
 
17-08-2007, 09:05  
nigol
Początkujący
 
Posty: 14
Domyślnie zwolnienie ze służby

Witam.

Policjanta przywrócono do służby w trybie Art. 42. 1. ustawy o policji, który brzmi: Uchylenie lub stwierdzenie nieważności decyzji o zwolnieniu ze służby w Policji z powodu jej wadliwości stanowi podstawę przywrócenia do służby na stanowisko równorzędne.

Ale on w ciągu 7 dni od przywrócenia do służby nie zgłosił gotowości niezwłocznego jej podjęcia i nie napisał zgłoszenia o wystąpieniu ze służby
To go zwolniono w trybie art. 42, ust. 2 w związku z art. 41, ust.3 tejże ustawy.

Art. 42, ust.2 brzmi: Jeżeli zwolniony policjant w ciągu 7 dni od przywrócenia do służby nie zgłosi gotowości niezwłocznego jej podjęcia, stosunek służbowy ulega rozwiązaniu na podstawie art. 41 ust. 3.
Art. 41, ust. 3 brzmi: Policjanta zwalnia się ze służby w terminie do 3 miesięcy od dnia pisemnego zgłoszenia przez niego wystąpienia ze służby.

Czy zaistniały stan faktyczny jest zgodny z podstawą zwolnienia? Ja uważam, że nie, ponieważ brakuje tego pisemnego zgłoszenia o wystąpieniu ze służby. A Państwo jak uważacie?
nigol jest off-line  
20-08-2007, 16:41  
kwasix1
Użytkownik
 
Posty: 89
Domyślnie

Masz rację nigol. Przepis jest trochę "koślawo" sformułowany.

Przyjmując jednak racjonalność prawodawcy powiedziałbym, że stosując odpowiednio przepis art. 42 ust. 2 do art. 41 ust. 3 wnioskuję, że chodzi o to, że Policjanta zwalnia się ze służby w terminie do 3 miesięcy od dnia, do którego policjant powinien zgłosić gotowość podjęcia pracy o której mowa w art. 42 ust 2.

Inna interpretacja powodowałaby, że tak jak zauważyłeś - tego przepisu nie dało by się zastosować.
kwasix1 jest off-line  
20-08-2007, 20:06  
nigol
Początkujący
 
Posty: 14
Domyślnie

Czyli, że jest szansa obalić takie zwolnienie w trybie administracyjnym, zarzucając wspomnianą niezgodność podstawy prawnej zwolnienia ze stanem faktycznym.
nigol jest off-line  
21-08-2007, 07:16  
kwasix1
Użytkownik
 
Posty: 89
Domyślnie

Według mnie nie ma. Termin zwolnienia (do 3 miesiecy) biegnie od uplywu tych 7 dni w ktorych policjant powinien zglosic cheć podjęcia pracy.

Zauważ, że gdyby można było obalić taki tryb rozwiązania stosunku służbowego zwolnienie Policjanta, który nie złożyłby pisemnego zgłoszenia o wystąpieniu ze służby byłoby niemożliwe.
kwasix1 jest off-line  
21-08-2007, 19:52  
nigol
Początkujący
 
Posty: 14
Domyślnie

Jeżeli się policjant nie odwoła to go oczywiście można zwolnić.

Mnie chodzi o ważność takiej decyzji, a w szczególności spełnienie fundamentalnej zasady, mówiącej o tym, że stan prawny(podstawa prawna zwolnienia) musi być zgodny ze stanem faktycznym. Czy ta zasada jest spełniona, jeżeli nie ma pisemnego wniosku o rezygnacji ze służby, a w podstawę zwolnienia wpisany jest art. 41, ust. 3 ?

Inaczej, gdyby art. 42, ust. 2 kończył się słowem "rozwiązaniu" wtedy wszystko jest jasne, ale przecież po tym słowie "coś tam pisze"
nigol jest off-line  
22-08-2007, 21:12  
sisisi
Użytkownik
 
Posty: 238
Domyślnie

Ale przeciez w art 41 ust 3 to jest o tym, zwalnia sie obligatoryjnie w przypadku wymierzenia kary dyscyplinrnej wymierzenia wydalenia ze sluzby (dlatego, ze w ciagu 7 dni nie zglosil gotowoscie)

O czym wy piszecie??? To chyba jakis inny artykul

Ogolnie to te 7 dni tez nie wiadomo od kiedy biegnie.... czy od rozprawy, czy rozkazu
sisisi jest off-line  
23-08-2007, 06:54  
nigol
Początkujący
 
Posty: 14
Domyślnie

do sisisi:
przywołołałeś art. 41, ust.1, pkt. 3, a tu chodzi o art. 41, ust. 3
nigol jest off-line  
23-08-2007, 11:58  
sisisi
Użytkownik
 
Posty: 238
Domyślnie

Dzieki, jakos mi to umkneło.

Ale ja uwazam, ze ten artykuł 42 ust 2 i te 7 dni jest po to aby jednak juz raz zwolnionych policjantow nie przyjmowac jeszcze raz.
Czyli niby wszystko zgodnie z prawem, a tu "my i tak ci pokażemy"
sisisi jest off-line  
23-08-2007, 13:09  
nigol
Początkujący
 
Posty: 14
Domyślnie

Nie ma za co

Może masz i rację z tym uważaniem, tylko co wtedy jak taki np. zwolniony/wyrzucony odwoła się od takiego rozkazu a po jakimś czasie NSA uchyli zwolnienie w związku z tym o czym pisałem wcześniej.
nigol jest off-line  
23-08-2007, 20:01  
sisisi
Użytkownik
 
Posty: 238
Domyślnie

NSA nie musi juz niestety przywrócić bo Komendant zwalniajac policjanta, ktory w terminie 7 dni nie zglosi gotowosci dziala zgodne z UoP.
sisisi jest off-line  
24-08-2007, 12:03  
sisisi
Użytkownik
 
Posty: 238
Domyślnie

odpisalam na priva, ale nie wiem czy wiadomosc doleci bo otrzymalam info, ze nie odpowiadasz na prywatne. gdyby nie to podaj maila na priv - napisze jeszcze raz
sisisi jest off-line  
28-08-2007, 06:05  
nigol
Początkujący
 
Posty: 14
Domyślnie

przeczytaj priv

co ten admin kombinuje z tym nieodpowiadaniem na priv, nic z tych rzeczy, czyżby znów tak jak za dawnych lat??????????
nigol jest off-line  
27-11-2011, 13:13  
szymkaj
Początkujący
 
Posty: 12
Domyślnie RE: zwolnienie ze służby policjanta, który nie żył...

Mam pytanie co w przypadku, gdy policjant nie stawiał się na służbę przez kilka miesięcy, ponieważ zaginął(okazało się po kilku miesiącach, że nie żyje).W tym czasie po nieudanych poszukiwaniach został on zwolniony z policji przez Komendanta Wojewódzkiego.Gdy po kilku miesiącach odnaleziono zwłoki w stanie rozkładu okazało się, że już nie jest policjantem(w skutek zwolnienia go-pomimo, że nie żył, o czym nikt przez ten czas nie wiedział). Data zgonu w akcie zgonu została wpisana jako data odnalezienia zwłok.Po kilku miesiącach na wniosek rodziny Sąd zmienił datę na prawidłową.Pomimo to Komenda nie chce przywrócić go do służby.Mimo, że śmierć nastąpiła gdy był policjantem.Kadry Komendy tłumaczą się tym, że najpierw trzeba przeprowadzić postępowanie spadkowe.Wiąże się to oczywiście z brakiem świadczeń dla rodziny zmarłego z tytułu renty rodzinnej.Czy jest prawidłowe to, że pomimo zmiany daty zgonu w akcie nie jest tenże akt zgonu podtawą do przywrócenia go do służby?Jaki związek ma sprawa spadkowa z przywróceniem do służby?
szymkaj jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Umowa na rok, zwolnienie lekarskie czego następstwem zwolnienie (odpowiedzi: 3) Witam. Zawodowo pracuje jako kierowca C+E LKW w Niemczech, podpisałem umowę na rok, po 3 miesiącach jazdy musiałem iść na L4, po Tygodniu leczenia...
§ zwolnienie w trakcie świadczenia rehab. a odszkodowanie za zwolnienie grupowe (odpowiedzi: 3) Witam serdecznie Od października przebywałem na L4, teraz natomiast przebywam na świadczeniu rehabilitacyjnym, które otrzymałem na 6 miesięcy...
§ Zwolnienie,rehabilitacje, powrót do pracy i znowu zwolnienie -pomocy (odpowiedzi: 6) Witam ! Mam dość skomplikowaną sytuacje w pracy : w 2012 roku miałem wypadek przy pracy, został uznany i przebywałem na zwolnieniu 182 dni,...
§ Zwolnienie lekarski. Choruje drugi tydzień przedstawiłem zwolnienie lekarskie za... (odpowiedzi: 5) WITAM, mieszkam i pracuję w UK. Złamałem nogę, choruje drugi tydzień, za który przedstawiłem zwolnienie lekarskie, które potwierdza moją...
§ zwolnienie lekarskie z tytułu innej choroby a zwolnienie z powodu ciąży (odpowiedzi: 1) Moja koleżanka przebywa na zwolnieniu lekarskim od końca listopada 2009r. z powodu depresji pod koniec marca dowiedziała się, że jest w ciąży. Czy...
§ Zwolnienie z pracy a niezgłoszone zwolnienie lekarskie przez pracodawcę (odpowiedzi: 1) Witam. Mam nietypowe pytanie. Mój znajomy w drodze do pracy uległ wypadkowi samochodowemu. Uszkodzenie kręgosłupa oraz kręgozmyk pourazowy. Dostał...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 16:29.