odszkodowanie za grunty - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Postępowanie administracyjne


Odpowiedz
 
31-10-2010, 20:08  
katarzyna25
Początkujący
 
Posty: 13
Domyślnie odszkodowanie za grunty

Mam problem gdyż moje grunty rolne od roku 2006 zajęte są przez płynącą obok moich gruntów rzekę.Rzeka wdziera się w moje grunty zmieniając sobie koryto zabrała mi już ponad 1ha i dalej się to poszerza.wysyłałam pisma do regionalnego zarządu wodnego o odszkodowanie. Jednak zarząd tłumaczy się że zlecił prace geodezyjne mające na celu rozgraniczyć grunty zajęte przez płynące wody od gruntów przyległych.I zleci wycenę zajętych gruntów przez wodę która będzie podstawa do odszkodowania.tłumaczą się również tym ze limit pieniędzy na prowadzenie w terenie prac regulacyjnych na rzekach jest w całości na rok2010/2011 rozdysponowany,
gdzie mogę uzyskać pomoc gdzie pisać
podatki płacić muszę a ziemi którą woda mi zabrała nie mogę użytkować już prawie nie mam dojazdu do swojego gruntu.
katarzyna25 jest off-line  
01-11-2010, 09:41  
Andrev
Stały bywalec
 
Posty: 511
Domyślnie RE: odszkodowanie za grunty

Jakie rozgraniczenie gruntu. Zarząd gospodarki niech prostuje koryto a grunty niech zostawią w spokoju. 1 ha gruntu rolnego kosztuje 10 tyś złotych. Tyl mogą dac za zajęte grunty.
Andrev jest off-line  
01-11-2010, 20:02  
katarzyna25
Początkujący
 
Posty: 13
Domyślnie RE: odszkodowanie za grunty

właśnie nie maja pieniędzy na prostowanie koryta trwa to od 2006 roku i nic nierobią chcę dostać odszkodowanie za zajęte grunty i szkodę którą rzeka wytwarza na nich, i to żeby koryto rzeki wróciło do stanu z przed tej sytuacji.
gdzie jeszcze mogę uzyskać pomoc w takich sytuacjach?
katarzyna25 jest off-line  
02-11-2010, 07:43  
Andrev
Stały bywalec
 
Posty: 511
Domyślnie RE: odszkodowanie za grunty

Jeżeli trawa to od 2006 roku to znaczy że nie mają zamiaru tego zrobic. Można złożyc skargę do Krajowego Zarząd u Gospodarki Wodnej że RZGW nie robi nic ale nie wiem czy to coś da. Można zadzwonic do ministerstwa gospodarki wodnej może oni cos podpowiedzą. Najlepiej wystąpic z pozwem o odszkodowanie do sądu przeciwko Regionalnemu Zarządowi Gospodarki Wodnej za szkody wyrządzone przez zaniechanie przy wykonywaniu władzy publicznej. RZGW powinien naprawic poniesione straty. To że nie mają pieniędzy to ich sprawa.
Andrev jest off-line  
27-07-2011, 15:42  
katarzyna25
Początkujący
 
Posty: 13
Domyślnie RE: odszkodowanie za grunty

został sporządzony operat szacunkowy mojej nieruchomości i oszacowali na 600 zł odszkodowanie smieszne pieniądze.oczywiście we wczesniejszych pismach cały czas sie niegodziłam na przejęcie przez skarp państwa moich gruntów zajętych trwale od 2006 r przez rzekę.rządam by odszkodowanie zostało wypłacone godziwe i naprawiona szkoda poniewaz chce w całości uzytkować moje grunty


a co zrobic jesli ja sie niegodzę na przejęcie przez skarp państwa moich gruntów?i rządam odszkodowania i naprawienia szkody przez RZGW?
katarzyna25 jest off-line  
28-07-2011, 14:04  
Verto
Przyjaciel forum
 
Posty: 801
Domyślnie RE: odszkodowanie za grunty

Grunt pod śródlądowymi wodami płynącymi z mocy prawa jest własnością Skarbu Państwa, tak więc Twoja zgoda jest tu bez znaczenia.

Zgodnie z art 188 prawa wodnego do naprawienia szkody, o której mowa w art. 17 ust. 1 (trwałe zajęcie gruntu przez powierzchniową wodę płynącą - Twój przypadek), stosuje się odpowiednio przepisy Kodeksu cywilnego, z tym że odszkodowanie obejmuje koszty sporządzenia projektu, o którym mowa w art. 15 ust. 3. Roszczenie o naprawienie szkody przedawnia się z upływem 2 lat od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się o zalaniu gruntu podczas powodzi albo o trwałym, naturalnym zajęciu gruntu przez wodę.

Być może zatem Twoje roszczenie odszkodowawcze jest już przedawnione, przynajmniej częściowo.
Verto jest off-line  
16-08-2011, 22:25  
katarzyna25
Początkujący
 
Posty: 13
Domyślnie RE: odszkodowanie za grunty

wytyczono nowa linie brzegową,sporządzono operat szacunkowy.od jakiego czasu roszczenie się przedawnia,od dnia wydania decyzji z nowa lina brzegową?czy jak i jeszcze jedno jak sie ceni ziemia położona na obszarze zalewowym?bo oni wycenili 600,00 za ha z tego wynika a wymierzyli że zabrało mi pola 0,0323 ha
katarzyna25 jest off-line  
17-08-2011, 07:20  
Calamity Jane
Stały bywalec
 
Posty: 3.108
Domyślnie RE: odszkodowanie za grunty

Cytat:
Napisał/a Andrev
To że nie mają pieniędzy to ich sprawa.
To sprawa podatnikow. Bo RZGW to budzetowka. Wiec do ministra mozna napisac, moze da im w koncu kase

A pretensje to w zasadzie masz do rzeki, ze robi to co zwykle rzeki robia. O odszkodowanie za zalanie mogles wystapic do Sadu. Administrator rzeki by placil odszkodowanie. Znaczy teoretycznie, bo w praktyce to podatnicy oczywiscie
Calamity Jane jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Postępowanie administracyjne - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Grunty budowlane? odpowiedzi: 8
§ Grunty rolne odpowiedzi: 4
§ grunty odpowiedzi: 8


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 11:57.