Decyzja o warunkach zabudowy a strony postępowania - Forum Prawne

 

Decyzja o warunkach zabudowy a strony postępowania

Witam. Wraz z kilkoma sąsiadami jesteśmy właścicielami działek sąsiednich do działki, na której inwestor rozpoczął budową sześciokondygnacyjnych budynków mieszkalnych. Decyzję o warunkach zabudowy dla tej działki wydał Burmistrz Miasta i Gminy. Jako sąsiedzi nie zostaliśmy ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Postępowanie administracyjne

Postępowanie administracyjne - aktualne tematy:

  • § Dopis darowizny do dowodu reje...
    Witam. Kupiłem auto w Niemczech. Umowa jest na mnie mam 26 lat prawko od 2008. Auto zarejestrowałem tymczasowo...
  • § Jazda bez biletu a zgubiony wa...
    Witam, Posiadam ważny bilet miesięczny jednak podczas kontroli nie miałam go przy sobie. Gdzieś go zagubiłam....
  • § Nadzór Budowlany
    Czy Nadzór Budowlany może nakazać winowajcy doprowadzenie do stanu zgodnego z prawem budowlanym pozostawionej po...

Odpowiedz
 
12-06-2012, 15:14  
kubayashi
Początkujący
 
Posty: 11
Domyślnie Decyzja o warunkach zabudowy a strony postępowania

Witam. Wraz z kilkoma sąsiadami jesteśmy właścicielami działek sąsiednich do działki, na której inwestor rozpoczął budową sześciokondygnacyjnych budynków mieszkalnych.
Decyzję o warunkach zabudowy dla tej działki wydał Burmistrz Miasta i Gminy.
Jako sąsiedzi nie zostaliśmy uwzględnieni jako strony w podejmowaniu tej decyzji.
Na nasz wniosek wydano nam kopię wyżej wymienionej decyzji, w której oprócz szerokości budynków, wysokości do kalenicy oraz odległości od drogi dojazdowej ( zaznaczam iż droga ta nie jest położona przy naszych działkach) nie znalazła się informacja w jakiej odległości od naszych działek będzie budowany budynek.
I teraz nasuwa się pytanie. Czy według prawa administracyjnego lub budowlanego powinniśmy zostać stronami w tej sprawie?
Obawiamy się iż powstały budynek może zaciemnić nasze nieruchomości.
Gdy jeden z sąsiadów składał wniosek o warunki zabudowy, my jak i inwestor, którego tyczy się prawa zostali uwzględnieni jako strony.
Co możemy zrobić aby wyjaśnić tą sprawę, oraz ewentualnie wstrzymać inwestycję ?
Jakie kroki podjąć?
Dodam, że w sprawie tej udałem się do starostwa i wystąpiłem z wnioskiem o udzielenie odpowiedzi na jakiej podstawie została uzyskana zgoda na budowę.

Z góry dziękuje za odpowiedź.
kubayashi jest off-line  
12-06-2012, 15:30  
voyteg
Moderator
 
voyteg na Forum Prawnym
 
Posty: 13.740
Domyślnie RE: Decyzja o warunkach zabudowy a strony postępowania

Cytat:
Napisał/a kubayashi
Jakie kroki podjąć?
Proszę wystąpić do organu, który wydał decyzje o wznowienie postępowania w tej sprawie art. 145 § 1 pkt 4 - wzór II w poradniku Jak pisać skuteczne pisma do urzędu - poradnik

można też we wniosku dopisać żądanie wstrzymania tej decyzji do czasu rozpatrzenia wniosku o wznowienie

ma pan na to tylko 30 dni od "dowiedzenia się" o tej decyzji
voyteg jest off-line  
12-06-2012, 15:45  
kubayashi
Początkujący
 
Posty: 11
Domyślnie RE: Decyzja o warunkach zabudowy a strony postępowania

Zapomniałem dodać iż decyzja o warunkach jest z 2008 roku, a zmiana w decyzji z 2009 roku. Jednakże skąd mogliśmy wiedzieć, że planowana tam jest iwestycja?
Czy to w jakiś sposób przekreśla nasze szanse?
Czy jeśli celowo zostaliśmy pominięci jako strony lub też z czyjegoś błedu to sprawa jest już rostrzygnięta i nie da się nic zrobić?
kubayashi jest off-line  
12-06-2012, 15:54  
voyteg
Moderator
 
voyteg na Forum Prawnym
 
Posty: 13.740
Domyślnie RE: Decyzja o warunkach zabudowy a strony postępowania

Cytat:
Napisał/a kubayashi
Czy jeśli celowo zostaliśmy pominięci jako strony lub też z czyjegoś błedu to sprawa jest już rostrzygnięta i nie da się nic zrobić?
Napisałem wyżej - wniosek o wznowienie postępowania
voyteg jest off-line  
13-06-2012, 07:54  
Iwo Fisz
Użytkownik
 
Iwo Fisz na Forum Prawnym
 
Posty: 235
Domyślnie RE: Decyzja o warunkach zabudowy a strony postępowania

kubayashi - kwestii zacienienia nie bada się w postępowaniu w sprawie ustalenia warunków zabudowy, lecz w postępowaniu w sprawie udzielenia pozwolenia na budowę. Pisałem o tym na swoim blogu.

Jeśli chodzi o wznowienie postępowania, to podstawą jest art. 145 par. 1 pkt 4 K.p.a.:
Cytat:
W sprawie zakończonej decyzją ostateczną wznawia się postępowanie, jeżeli:
4) strona bez własnej winy nie brała udziału w postępowaniu,
Organ nie może z tej przyczyny wnosić postępowania z urzędu, a jedynie na wniosek (art. 147 zdanie 2 K.p.a.), przy czym art. 148 K.p.a. stanowi, że :
Cytat:
§ 1. Podanie o wznowienie postępowania wnosi się do organu administracji publicznej, który wydał w sprawie decyzję w pierwszej instancji, w terminie jednego miesiąca od dnia, w którym strona dowiedziała się o okoliczności stanowiącej podstawę do wznowienia postępowania.
§ 2. Termin do złożenia podania o wznowienie postępowania z przyczyny określonej w art. 145 § 1 pkt 4 biegnie od dnia, w którym strona dowiedziała się o decyzji.
Termin na wznowienie jest krótki, a uchybienie temu terminowi powoduje odmowę wznowienia postępowania (art. 149 par. 3 K.p.a.).
Iwo Fisz jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Postępowanie administracyjne - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Decyzja o warunkach zabudowy - Witam. Pilnie potrzebuję pomocy. Miasto, w którym mieszkam od dwóch lat próbuje wydać bardzo niekorzystną dla mnie decyzję o warunkach zabudowy,...
§ decyzja o warunkach zabudowy - co jak posiadam decyzje o warunkach zabudowy ktura nie zawiera zadnego zdania o zagospodarowaniu terenu bez tego zdania mam kłopot z podzieleniem...
§ Decyzja o warunkach zabudowy - Kilka miesięcy temu złożyłem do gminy wniosek o wydanie warunków zabudowy i właśnie otrzymałem decyzę, w której architekt nakazuje mi budowę domu nie...
§ decyzja o warunkach zabudowy - Chce kupić działkę, która powstała w wyniku podzielenia jednej dużej na dwie mniejsze. Działka przed podzielniem miała wydaną przez Urząd Gminy...
§ decyzja o warunkach zabudowy - mam pytanie odnośnie decyzji o warunkach zabudowy czy w przypadku kiedy otrzymam decyzję o warunkach zabudowy działki a następnie ja sprzedam to czy...
§ Decyzja o warunkach zabudowy - Witam Mam problem, a mianowicie taki Wystąpiłem do urzędu gminy z 0,99 arową działką na budowę 5 budynków po upływie około 5 miesiącach otrzymałem...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 03:13.