W jakim terminie urząd musi odpowiedzieć na pisma? - Forum Prawne

 

W jakim terminie urząd musi odpowiedzieć na pisma?

Ile czasu ma urząd na odpowiedź na wniosek strony postępowania? Czy wynika to z jakiś przepisów(bo w KPA jest mowa o 1 miesiącu ale to w przypadku odwołań i zażaleń. Czy to też stosuje się ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Postępowanie administracyjne

Postępowanie administracyjne - aktualne tematy:

  • § dowód osobisty a pozbawienie r...
    mam bardzo istotne pytanie, podczas wypełniania dokumentu o wystawienie dowodu osobistego lub każdego innego dokumentu...
  • § wniosek o rejestracje
    Witam Złożyłem ostatnio wniosek wraz z kopiami dokumentów do rejestracji w kancelarii wydziału komunikacji. ...
  • § jaki środek prawny moze byc wn...
    Witam wszystkich, Mój problem polega na tym że mam kłopot ze wskazaniem odpowiedniego środka egzekucyjnego do danej...

 
28-10-2012, 14:05  
archivarius
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie W jakim terminie urząd musi odpowiedzieć na pisma?

Ile czasu ma urząd na odpowiedź na wniosek strony postępowania? Czy wynika to z jakiś przepisów(bo w KPA jest mowa o 1 miesiącu ale to w przypadku odwołań i zażaleń. Czy to też stosuje się do odpowiedzi na pozostałe pisma?). I czy można złożyć zażalenie na działanie urzędu w związku z przekroczeniem tego terminu i braku jakiejkolwiek reakcji na wysyłane wnioski?
archivarius jest off-line  
29-10-2012, 01:04  
czekista_
Użytkownik
 
czekista_ na Forum Prawnym
 
Posty: 181
Domyślnie RE: W jakim terminie urząd musi odpowiedzieć na pisma?

Czyli wysłał Pan pismo, w którym wyraża oczekiwanie przyznania mu przez urząd jakiegoś uprawnienia na podstawie konkretnej ustawy? Takie pismo jest traktowane jako podanie (wniosek).

Art. 61 § 4 KPA:
Cytat:
O wszczęciu postępowania z urzędu lub na żądanie jednej ze stron należy zawiadomić wszystkie osoby będące stronami w sprawie.
Czyli gdyby wyraził Pan takie oczekiwanie, urząd powinien poinformować Pana o wszczęciu postępowania.

Cytat:
Napisał/a archivarius Zobacz post
(bo w KPA jest mowa o 1 miesiącu ale to w przypadku odwołań i zażaleń. Czy to też stosuje się do odpowiedzi na pozostałe pisma?)
Art. 35 § 3 KPA mówi wyraźnie, że:
Cytat:
Załatwienie sprawy wymagającej postępowania wyjaśniającego powinno nastąpić nie później niż w ciągu miesiąca, a sprawy szczególnie skomplikowanej – nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od dnia wszczęcia postępowania, zaś w postępowaniu odwoławczym – w ciągu miesiąca od dnia otrzymania odwołania.
Więc gdyby to był wniosek o wszczęcie postępowania (w Pana sformułowaniu należący do kategorii "pozostalych pism"), decyzja powinna być wydana w ciagu miesiąca od wszczęcia, o którym - jak napisalem wyżej - powinien być Pan poinformowany.
Zażalenie na bezczynność urzędu jak najbardziej można zlożyć - art. 37 § 1 KPA:
Cytat:
Na niezałatwienie sprawy w terminie określonym w art. 35, w przepisach szczególnych, ustalonym w myśl art. 36 lub na przewlekłe prowadzenie postępowania stronie służy zażalenie do organu wyższego stopnia, a jeżeli nie ma takiego organu – wezwanie do usunięcia naruszenia prawa.
Organem wyższego stopnia jest z reguly samorządowe kolegium odwoławcze, ale równiez może być to wojewoda czy minister - zalezy to już w jakiej sprawie złożył Pan wniosek i jaki według konkretnej ustawy organ jest organem wyższego stopnia.
Radzę jeszcze przeczytać ten poradnik: http://forumprawne.org/postepowanie-...ml#post1781803
czekista_ jest off-line  
29-10-2012, 04:43  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: W jakim terminie urząd musi odpowiedzieć na pisma?

Cytat:
Napisał/a archivarius Zobacz post
Ile czasu ma urząd na odpowiedź na wniosek strony postępowania?
Zależy od wniosku.
 
29-10-2012, 08:44  
voyteg
Moderator
 
voyteg na Forum Prawnym
 
Posty: 10.355
Domyślnie RE: W jakim terminie urząd musi odpowiedzieć na pisma?

sprawy powinny być załatwiane "bez zbędnej zwłoki", więc pojęcie termin 30 dni jest czesto nadużywane jako wymówka
voyteg jest off-line  
29-10-2012, 20:08  
wiwowiec
Użytkownik
 
Posty: 206
Domyślnie RE: W jakim terminie urząd musi odpowiedzieć na pisma?

Ja mam pytanie.Nie wyczytałem tego w poradniku zredagowanym przez voyteg.
Czy po złożeniu -do odpowiedniego organu- zażalenia na niezałatwienie sprawy w terminie trzeba odczekać termin jednego miesiąca zanim wniesie się skargę do WSA ?
wiwowiec jest off-line  
30-10-2012, 15:18  
voyteg
Moderator
 
voyteg na Forum Prawnym
 
Posty: 10.355
Domyślnie RE: W jakim terminie urząd musi odpowiedzieć na pisma?

Cytat:
Napisał/a wiwowiec Zobacz post
Czy po złożeniu -do odpowiedniego organu- zażalenia na niezałatwienie sprawy w terminie trzeba odczekać termin jednego miesiąca zanim wniesie się skargę do WSA ?
Nie - wyjaśnione to w poradniku dotyczącym skargi na bezczynność do WSA
voyteg jest off-line  
30-10-2012, 22:33  
wiwowiec
Użytkownik
 
Posty: 206
Domyślnie RE: W jakim terminie urząd musi odpowiedzieć na pisma?

Dzięki za odpowiedż.Czytałem poradnik kilka razy i- szczerze-to tego tam nie wyczytałem.
wiwowiec jest off-line  
31-10-2012, 07:21  
voyteg
Moderator
 
voyteg na Forum Prawnym
 
Posty: 10.355
Domyślnie RE: W jakim terminie urząd musi odpowiedzieć na pisma?

tu jest dokładnie wyjaśnione plus orzeczenie, z którego wynika że wystarczy samo wniesienie zaskarżenia, a nie rozpatrzenie go przez organ


Jak pisać skuteczne pisma do urzędu - poradnik
voyteg jest off-line  
25-05-2014, 17:14  
stolica
Użytkownik
 
Posty: 106
Domyślnie RE: W jakim terminie urząd musi odpowiedzieć na pisma?

Korzystając z postu włączam się do starej dyskusji.
Urząd miasta chce odebrać "mi" nieruchomość, chcąc wybudować na niej drogę. W piśmie do Burmistrza "poprosiłem" o zamianę tej działki w podobnej lokalizacji. W odpowiedzi (około 2 tygodnie) poinformowano "mnie", że nie mają innych działek i za moją "mi" zapłacą. W przeciągu 3 tygodni "napisałem" kolejne pismo do Burmistrza, i "poinformowałem", iż podtrzymuje chęć zamiany mojej działki na działkę gminną budowlaną w tej samej miejscowości. "Nadmieniłem" też, że "nie jestem"
zainteresowany sprzedażą swojej działki. "Napisałem", że rozumiem, że zamiana działki o takim metrażu może być dla Miasta kłopotliwa lub być nie możliwa, dlatego wychodzę z propozycją i wyrażam chęć na
zamianę działki o mniejszych wymiarach, gdyż według mojej wiedzy, miasto takimi działkami dysponuje.
-po złożonym piśmie otrzymałem odpowiedź w terminie
-po złożonym kolejnym piśmie minęły 4 miesiące i nie otrzymałem już żadnej odpowiedzi od miasta.
-Czy mają jakiś termin na odpowiedź?
-Czy zostało to przedawnione?
-Czy w takiej sytuacji przyznali mi możliwość zamiany działki?
-Czy powinienem wnieść w takiej sytuacji kolejne pismo? Jakie"
stolica jest off-line  
26-05-2014, 08:16  
voyteg
Moderator
 
voyteg na Forum Prawnym
 
Posty: 10.355
Domyślnie RE: W jakim terminie urząd musi odpowiedzieć na pisma?

Jak uzyskać odszkodowanie za działkę zajętą pod drogę
voyteg jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Postępowanie administracyjne - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Czy syndyk nie musi odpowiadać na pisma ? - Jakiś czas temu wysłałam do syndyka mojego zakładu pracy listem poleconym prośbę o odpowiedź na pismo złożone w sekretariacie firmy jeszcze dużo...
§ W jakim terminie zus musi wypłacić zasądzony zasiłek chorobowy? - Witam! Wygrałam sprawę z zus o określenie wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne w sądzie pracy. Wyrok jest prawomocny żadna ze stron się nie...
§ Wpis do BIK- w jakim terminie? - Chciałabym dowiedzieć się po jakim czasie bank przekazuje dane do BIKu o powstałym zadłużeniu?? Czy jest możliwość wykreślenia tego wpisu przez...
§ Czas w jakim Sąd musi dokonać wpisu do KW - W sieci dowiedziałem się, że nie ma określonych ram czasowych na dokonanie wpisu. Jak zatem można przyśpieszyć dokonanie wpisu? Czy mogę dochodzić...
§ Pełnomocnik z urzędu nie złożył pisma procesowego w terminie - Pełnomocnik z urzędu złożył zażalenie od sprzeciwu w postępowaniu upadłościowym po terminie oraz wskazał błędny termin mocodawcy (mocodawca składał...
§ urząd musi odpowiedzieć na pismo, faks - Ktory artykuł mówi o tym, ze urząd ma obowiązek odpowiedziec na pismo?


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 20:55.