Podłączenie wody przez prywatny grunt. - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Postępowanie administracyjne


Odpowiedz
 
20-03-2013, 15:55  
KAMYK32
Początkujący
 
Posty: 26
Domyślnie Podłączenie wody przez prywatny grunt.

Witam.Proszę o radę!
Otóż mam przyłącze wodne(za które odpowiadam)doprowadzone do budynku mieszkalnego.Niedawno dowiedziałem się,iż od owego przyłącza jest odnoga która prowadzi na teren innej działki(zrobione w latach 60).Kilka dni temu doszło do rozszczelnienia owej odnogi na terenie mojej działki.Niestety zarządca budynku do którego jest doprowadzona woda odmawia naprawy twierdząc,że nie on jest odpowiedzialny za ową rurę ponieważ wynajmuje (dzierżawi nie wiem dokładnie) owy grunt razem z budynkiem osobą trzecim które to zawarły umowę na dostarczenie wody z wodociągami i to one powinny ponieść koszty tej naprawy.Co według mnie jest totalną bzdurą!bo co ma wspólnego umowa na dostarczenie wody z rurą z której osoby tylko korzystają,nie są jej właścicielami.
Drugą rzeczą w której potrzebuję pomocy jest to,iż odnoga przebiegająca przez moją działkę jest tam raczej nielegalnie ponieważ w księgach wieczystych nie ma żadnej wzmianki na temat użyczenia,ustanowienia służebności itp.rzeczy które wskazywałby na to ,iż w/w rura może przebiegać przez moją działkę.
Co mogę zrobić w tym przypadku?z góry dziękuję.
KAMYK32 jest off-line  
24-03-2013, 00:13  
e.rybic
Użytkownik
 
Posty: 165
Domyślnie RE: Podłączenie wody przez prywatny grunt.

Należy ustalić do kogo należy ta odnoga przyłącza wodnego,nie zaszkodzi dowiedzieć się w wodociągach ,bo być może oni są właścicielami tej rury. Również to powinno być wykazane w geodezji moim zdaniem,ponieważ jeśli jest wykonana inwentaryzacja geodezyjna tej sieci ,to da się ustalić kto ją zlecił czy prywatny właściciel czy wodociągi. Kto pyta nie błądzi... zawsze się dowiesz,bo dokumenty powinny być w zasobie geodezyjnym Starostwa lub gminy.
e.rybic jest off-line  
24-03-2013, 11:24  
KAMYK32
Początkujący
 
Posty: 26
Domyślnie RE: Podłączenie wody przez prywatny grunt.

Witam.Przyłącze zostało wykonane przez osobę prywatną( mój dziadek)pociągnięte do domu.W związku z tym,iż kiedyś na tej sąsiedniej działce do której idzie odnoga funkcjonowała szkoła która posiadała studnię głębinową,ale z jakiś przyczyn(awaria czegoś tam)nie mogła z niej korzystać.Ze względu na to,że mój dziadek i dyrektor szkoły byli dobrymi znajomymi dziadek pozwolił się podłączyć pod nasze przyłącze,żeby dzieciaki miały wodę i tak to już zostało.Wodociągi nie mają z tą rurą nic wspólnego ponieważ odpowiadają tylko do zasuwy,ale rura w ich mapkach istnieje.Natomiast nie ma żadnych przeciwwskazań żeby zrobić dodatkowe przyłącze do byłej szkoły nie biegnące przez czyjś grunt.W wodociągach sugerowano mi,aby wysłać do zarządcy budynku pismo informujące o tym,iż zostaną odcięci od wody i ich odciąć.Natomiast nie mam pojęcia czy takie postępowanie jest zgodne z prawem.
KAMYK32 jest off-line  
Linki sponsorowane

Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 09:38.