koszty upomnienia - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Postępowanie administracyjne


Odpowiedz
 
21-03-2013, 14:18  
adalbert2004
Użytkownik
 
Posty: 162
Domyślnie koszty upomnienia

Zgodnie z art. 15 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji , egzekucja administracyjna może być wszczęta, jeżeli wierzyciel, po upływie terminu do wykonania przez zobowiązanego obowiązku, przesłał mu pisemne upomnienie, zawierające wezwanie do wykonania obowiązku z zagrożeniem skierowania sprawy na drogę postępowania egzekucyjnego, chyba że przepisy szczególne inaczej stanowią. Postępowanie egzekucyjne może być wszczęte dopiero po upływie 7 dni od dnia doręczenia tego upomnienia. Koszty upomnienia obciążają zobowiązanego i są pobierane na rzecz wierzyciela. Obowiązek uiszczenia kosztów upomnienia przez zobowiązanego powstaje z chwilą doręczenia upomnienia. Koszty te podlegają ściągnięciu w trybie określonym dla kosztów egzekucyjnych. Jednocześnie minister finansów został zobowiązany do określenia, w drodze rozporządzenia, wysokości kosztów upomnienia z zastrzeżeniem, że wysokość kosztów upomnienia nie może przekraczać czterokrotnej wysokości kosztów związanych z doręczeniem upomnienia jako przesyłki poleconej.

Na tej podstawie MINISTER FINANSÓW wydał rozporządzenie z dnia 27 listopada 2001 r. w sprawie wysokości kosztów upomnienia skierowanego przez wierzyciela do zobowiązanego przed wszczęciem egzekucji administracyjnej, w którym określił, że koszty wynoszą czterokrotną wartość opłaty dodatkowej pobieranej przez państwowe przedsiębiorstwo użyteczności publicznej "Poczta Polska" za polecenie przesyłki listowej.

Obecnie nie istnieje państwowe przedsiębiorstwo użyteczności publicznej "Poczta Polska".

Czy opłaty pobierane obecnie na podstawie cennika Poczty Polskiej SA są legalne?
adalbert2004 jest off-line  
21-03-2013, 21:06  
chich bulterier
Praktyk
 
chich bulterier na Forum Prawnym
 
Posty: 421
Domyślnie RE: koszty upomnienia

Dawno już się temu nie przyglądałem, ale legalność tych opłat chyba wynikała z ustawy o komercjalizacji ppup Poczta Polska.
chich bulterier jest off-line  
22-03-2013, 07:54  
adalbert2004
Użytkownik
 
Posty: 162
Domyślnie RE: koszty upomnienia

W ustawie z dnia 5 września 2008 r. o komercjalizacji państwowego przedsiębiorstwa użyteczności publicznej "Poczta Polska") w art 2, że komercjalizacja Poczty Polskiej, w rozumieniu ustawy, polega na przekształceniu Poczty Polskiej w spółkę akcyjną o nazwie "Poczta Polska Spółka Akcyjna", zwaną dalej "Spółką", w której Skarb Państwa jest jedynym akcjonariuszem, a*Spółka wstępuje we wszystkie stosunki prawne, których podmiotem była Poczta Polska, bez względu na charakter prawny tych stosunków, jeżeli przepisy ustawy nie stanowią inaczej.

Z dalszych przepisów ww. ustawy wynika, że z rejestru przedsiębiorców wykreślono państwowe przedsiębiorstwo użyteczności publicznej ""Poczta Polska"...
adalbert2004 jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Postępowanie administracyjne - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Tytuł wykonawczy na koszty upomnienia odpowiedzi: 6
§ koszty upomnienia - proszę o odpowiedź! odpowiedzi: 1
§ koszty upomnienia odpowiedzi: 2
§ Koszty upomnienia odpowiedzi: 2
§ Koszty upomnienia - Arsen odpowiedzi: 3
§ koszty upomnienia odpowiedzi: 1


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 02:49.