Urzad odmawia zaswiadczenia o miejscu zamieszkania - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Postępowanie administracyjne


Odpowiedz
 
10-04-2013, 11:32  
b_asia1334
Początkujący
 
Posty: 21
Domyślnie Urzad odmawia zaswiadczenia o miejscu zamieszkania

Dzien dobry.Piec tygodni temu zlozylam wniosek o zameldowanie,zostalo przeprowadzone postepowanie,zebrane dowody przez straz miejska,umowy zalozenia telewizji,internetu etc.czekam na decyzje.Miedzy czasie wystapilam z prosba do Urzedu o zaswiadczenie o moim miejscu zamieszkania;

Stosownie do art.217 i 218 kpa.Na podstawie zgromadzonego materialu dowodowego znanego organowi urzedu w postepowaniu administracyjnym Prosze o wydanie mi zaswiadczenia o miejscu zamieszkania ktore polega na potwierdzeniu stanu faktycznego lub prawnego.Wzkazujac okres inicjacji pobytu(w oparciu o material dowodowy) pod w.w. adresem zamieszkania.

Uzasadnienie: jako pomocny dokument w zalatwianiu spraw zwiazanych z prawem do ubiegania sie o przyznanie mieszkania komunalnego lub socjalnego,oraz innych.

Dostalam negatywna odpowiedz i mam watpliwosci do podstawy prawnej burmistrza.Prosze o opinie.Pozdrawiam

Postanowienie dot. wydania zaświadczenia o zamieszkaniu

Treść dokumentu
Na podstawie art. 219 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2013, poz.267 j.t.) w związku z art. 44a ust. 2 ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych ( Dz.U.z 2006.139.993 j.t. ) Burmistrz Miasta.. odmawia pani.. wydania zaświadczenia na jego wniosek potwierdzającego jego miejsce zamieszkania w lokalu mieszkalnym położonym przy..
b_asia1334 jest off-line  
10-04-2013, 15:17  
Verto
Przyjaciel forum
 
Posty: 801
Domyślnie RE: Urzad odmawia zaswiadczenia o miejscu zamieszkania

Burmistrz postąpił prawidłowo. Zaświadczenie wydaje się, jeżeli urzędowego potwierdzenia określonych faktów lub stanu prawnego wymaga przepis prawa lub osoba ubiega się o zaświadczenie ze względu na swój interes prawny w urzędowym potwierdzeniu określonych faktów lub stanu prawnego. Przepis prawa nie wymaga urzędowego poświadczenia miejsca zamieszkania. W przypadkach, o których mowa w art. 217 § 2 pkt 2 kpa (ubieganie się ze względu na interes prawny), organ administracji publicznej obowiązany jest wydać zaświadczenie, gdy chodzi o potwierdzenie faktów albo stanu prawnego, wynikających z prowadzonej przez ten organ ewidencji, rejestrów bądź z innych danych znajdujących się w jego posiadaniu.; Poza tym złożone uzasadnienie nie wskazuje także jaki to interes prawny kryje się za ogólnikowym: "pomocny dokument w zalatwianiu spraw zwiazanych z prawem do ubiegania sie o przyznanie mieszkania komunalnego lub socjalnego,oraz innych".
Verto jest off-line  
10-04-2013, 16:24  
b_asia1334
Początkujący
 
Posty: 21
Domyślnie RE: Urzad odmawia zaswiadczenia o miejscu zamieszkania

Dziekuje,teraz nie mam watpliwosci.Pozdrawiam
b_asia1334 jest off-line  
13-09-2013, 08:05  
Tomasz.8
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: Urzad odmawia zaswiadczenia o miejscu zamieszkania

Witam.
Przepraszam, że 'odkopuję' temat, ale mam pokrewny problem. Skąd mam wziąć potwierdzenie o zamieszkaniu. Sprawa wygląda tak, że moje dziecko będzie uczęszczało do przedszkola w innej gminie niż ma stały meldunek. Będziemy wynajmować mieszkanie i nawet meldunek czasowy dziecka nie wchodzi w grę. Dzwoniłem do kuratorium i faktycznie, pani mnie oświeciła: Art. 14a ust. 2 Ustawy o systemie oświaty mówi o miejscu zamieszkania, nie o miejscu zameldowania. Kto zatem potwierdzenie miejsca zamieszkania może wystawić?
Tomasz.8 jest off-line  
17-09-2013, 08:41  
OmniModo
Stały bywalec
 
OmniModo na Forum Prawnym
 
Posty: 527
Domyślnie RE: Urzad odmawia zaswiadczenia o miejscu zamieszkania

Cytat:
Napisał/a Tomasz.8
Witam.
Będziemy wynajmować mieszkanie i nawet meldunek czasowy dziecka nie wchodzi w grę.
Zameldowanie uprawdopodobnia miejsce zamieszania, zresztą zameldowanie się w miejscu aktualnego pobytu danej osoby (trwającego co najmniej 3 miesiące) jest obowiązkowe zgodnie z ustawą o ewidencji ludności i dowodach osobistych.
Tak więc w sensie obowiązujących przepisów, nie ma pojęcia "meldunek czasowy nie wchodzi w grę."

Chociaż sankcje karne za niedopełnienie obowiązku meldunkowego są zniesione, to ważne są uprawnienia wynikające z faktu zameldowania czyli między innymi możliwość uprawdopodobnienia dokumentem urzędowym miejsca zamieszkania.
OmniModo jest off-line  
17-09-2013, 08:49  
OmniModo
Stały bywalec
 
OmniModo na Forum Prawnym
 
Posty: 527
Domyślnie RE: Urzad odmawia zaswiadczenia o miejscu zamieszkania

PS:
Tak przy okazji, to do zameldowania się nie jest potrzebna zgoda wynajmującego mieszkanie.
Wystarczy dysponować umową najmu, a jeśli brak takiej umowy to urząd przeprowadzi niezależne postępowanie wyjaśniające w celu potwierdzenia faktycznego miejsca zamieszkania.
OmniModo jest off-line  
17-09-2013, 09:29  
sabat24
Stały bywalec
 
Posty: 1.133
Domyślnie RE: Urzad odmawia zaswiadczenia o miejscu zamieszkania

A czy to publiczne przedszkole nie działa w oparciu o KPA? Jeśli tak, to zarządaj podstawy prawnej, nakazującej Ci określenie miejsca zamieszkania zaświadczeniem z gminy. Macie jakąś uchwałę w tej sprawie w tej gminie, w której działa przedszkole?
sabat24 jest off-line  
Linki sponsorowane

Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 20:04.