płatności za wywóz odpadów - Forum Prawne

 

płatności za wywóz odpadów

Dzień dobry! W moim mieście utworzono specjalną jednostkę zrzeszającą kilka gmin aglomeracji (GOAP), która koordynuje wywóz śmieci (no comment). W lipcu złożyłam obowiązkową deklarację dot. m.in. liczby osób w gospodarstwie oraz segregowania odpadów. Z firmą, ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Postępowanie administracyjne

Postępowanie administracyjne - aktualne tematy:


Odpowiedz
 
03-11-2013, 15:15  
Janetha
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie płatności za wywóz odpadów

Dzień dobry!
W moim mieście utworzono specjalną jednostkę zrzeszającą kilka gmin aglomeracji (GOAP), która koordynuje wywóz śmieci (no comment). W lipcu złożyłam obowiązkową deklarację dot. m.in. liczby osób w gospodarstwie oraz segregowania odpadów. Z firmą, która wcześniej wykonywała tę usługę rozwiązałam umowę, a ponieważ firma ta odebrała ode mnie kubeł, w lipcu nie miałam już pojemnika, do którego mogłabym wrzucać śmieci. Ponieważ w formularzu deklaracji nie uwzględniono pytania czy nieruchomość posiada kontener, próbowałam dodzwonić się na infolinię GOAP aby zamówić nowy kubeł. Automatyczna sekretarka informowała mnie notorycznie, że jestem 13-ta lub 15-ta w kolejce do rozmowy z konsultantem. W drugiej połowie lipca w końcu udało mi się połączyć z konsultantem, któremu zgłosiłam brak kontenera. Pani stwierdziła, że odnotuje tę informację w systemie informując mnie , iż wkrótce otrzymam kontener. Minęły kolejne tygodnie, a ja korzystałam z uprzejmości sąsiadki i wrzucałam swoje śmieci do jej kubła. Otrzymałam natomiast pismo z GOAP z numerem konta, na który należy wpłacać comiesięczną opłatę za wywóz śmieci począwszy od miesiąca złożenia deklaracji, czyli lipca. Druga z sąsiadek nie mogąc się dodzwonić w swojej sprawie pojechała do siedziby GOAP, zgłaszając tam jednocześnie brak kubła na mojej posesji. Ze względu na brak reakcji powtórnie wybrała się do GOAP w połowie sierpnia składając moje pismo opisujące zwłokę w dostarczeniu kubła, informację, że będę dokonywała opłat od momentu dostarczenia kontenera i kolejną prośbę o jego przywiezienie. Efekt – kubła nie dostarczono. Kolejny telefon (30.09), rozmowa z konsultantką (która notabene poinformowała, że w ich systemie nikt nie zanotował zgłoszenia o braku kontenera) i niemal natychmiastowa reakcja – 3 października br. firma obsługująca wywóz śmieci w mojej dzielnicy przywiozła nowy, czysty kubeł.
W połowie października br. otrzymałam odpowiedź na moje pismo (GOAP-u widocznie nie obowiązuje jak inne jednostki samorządu terytorialnego odpowiedź w ciągu 30 dni), w której powołując się na art. 5 ust.2 pkt 1 ustawy z dnia 27.08.2009 r. o finansach publicznych oraz ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach , stwierdzono, że mam obowiązek wnosić w terminie opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi (zaliczanymi do danin publicznych) i że obowiązek ten jest bezwzględny i bezwarunkowy mimo zastrzeżeń do wykonania zadań przez firmy odbierające odpady.
Dokonałam przelewu za październik, za poprzednie miesiące nie zapłaciłam, ponieważ nie widzę powodu, żeby płacić za niewykonaną usługę. Ewidentną winę za zaistniałą sytuację ponosi GOAP (konsultant nie odnotował zamówienia kubła i nie przekazał informacji firmie wywożącej odpady). Faktem jest, że nie jestem w stanie udowodnić, że dzwoniłam w lipcu i zgłaszałam sprawę.
Moje pytanie: Czy w tej sytuacji muszę płacić za miesiące kiedy nie korzystałam z usługi wywozu śmieci z powodu braku kubła, a jeśli tak, to czy mogę domagać się zwrotu kwoty za lipiec, sierpień i wrzesień bezpośrednio od firmy, która obsługuje moją ulicę (wszak firma ta ma odnotowaną datę przywiezienia kubła i powinna mieć wiedzę, że nie realizowała usługi na mojej posesji) ?Bardzo proszę o pomoc i odpowiedź odnośnie do moich wątpliwości.
Janetha jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni post / autor
§ Wywóz odpadów komunalnych ossaa2005 Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane 9 13-04-2013 09:17
§ Osoba niepełnosprawa a opłaty za wywóz odpadów komunalnych? Kenny97 Dyskusja ogólna 0 16-02-2013 17:57
§ Umowa o wywóz odpadów komunalnych ze sklepu. vanes Prawo gospodarcze 1 01-07-2011 12:57
§ wywóz odpadów pinokio987 Postępowanie administracyjne 1 15-05-2011 11:13
§ umowa na wywóz odpadów k.p. Prawo cywilne 1 23-09-2010 08:12
§ Wywóz odpadów z remontu Krzysztof84 Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane 1 20-11-2007 20:06


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 22:39.