Zwrot Towaru zakupionego w sklepie - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawa konsumenta


Odpowiedz
 
21-05-2010, 10:19  
alemo14
Początkujący
 
Posty: 8
Domyślnie Zwrot Towaru zakupionego w sklepie

Witam serdecznie,

Chciałam bym prosić o zacytowanie ustawy w której zawarta jest informacja o tym że towaru nie można zwracać. Pracuję w sklepie obuwniczym i chciałambym dla upartych klientów wydrukowac ustawę, przeczytałam już wiekszość ale nie moge tego znaleźć, proszę bardzo o pomoc pozdrawiam srdcznie
alemo14 jest off-line  
21-05-2010, 13:39  
witek_p
Stały bywalec
 
Posty: 579
Domyślnie RE: Zwrot Towaru zakupionego w sklepie

Bo nie ma takiej ustawy, oczywiście dla sprzedaży "z ręki do ręki".
Ustawowy zwrot przysługuje tylko klientom którzy kupili towar poza siedzibą przedsiebiorstwa - czyli domyślnie na odległość. Jeżeli ktoś chce Ci zwrócić towar przy sprzedaży "bezpośredniej" poproś go o podanie podstawy prawnej, jak nie poda to w czym problem ?
witek_p jest off-line  
21-05-2010, 21:02  
keral
Użytkownik
 
Posty: 353
Domyślnie RE: Zwrot Towaru zakupionego w sklepie

Cytat:
Napisał/a alemo14
[...] towaru nie można zwracać.
Można, można. Problem polega na tym, że chcieć tego muszą obie strony - kupujący i sprzedający
keral jest off-line  
21-05-2010, 21:36  
cedwah
Ekspert
 
cedwah na Forum Prawnym
 
Posty: 12.241
Domyślnie RE: Zwrot Towaru zakupionego w sklepie

Cytat:
Napisał/a witek_p
Ustawowy zwrot przysługuje tylko klientom którzy kupili towar poza siedzibą przedsiebiorstwa - czyli domyślnie na odległość.
Mylisz pojęcia. Umowa zawarta poza lokalem przedsiębiorstwa nie jest umową zawartą na odległość. To różne tryby zawierania umów, ale dające konsumentowi uprawnienie do zwrotu towaru w terminie 10 dni.

Żadana ustawa nie daje kupującemu roszczenia do zwrotu ceny po zwarciu umowy kupna sprzedaży w lokalu przedsiębiorcy. Taki zwrot jest możliwy w drodze wcześniejszej umowy ze sprzedawcą.
cedwah jest off-line  
21-05-2010, 22:51  
alemo14
Początkujący
 
Posty: 8
Domyślnie RE: Zwrot Towaru zakupionego w sklepie

Chodzi mi o towar zakupiony w sklepie, na miejscu gdzie klient miał okazje zobaczyć i przemyśleć zakup. Oczywiście odsyłam upartego klienta z kwitkiem mówiąc "tak jest w ustawie..." ale chciałabym to przeczytać, więc jeśli ktoś znalazł dokładną ustawę to proszę o jej wklejenie, bo ja tego nie mogę znaleźć sklep nie ma obowiązku przyjmowania zwrotów ale gdzie jest to napisane????
alemo14 jest off-line  
22-05-2010, 08:43  
cedwah
Ekspert
 
cedwah na Forum Prawnym
 
Posty: 12.241
Domyślnie RE: Zwrot Towaru zakupionego w sklepie

Złe podejście do problemu. Należy informować, że żadna ustawa nie nakłada na sprzedawcę obowiązku przyjmowania zwrotu towaru zgodnego z umową konsumencką (tzn. wolnego od wad) i sprzedawca nie musi przyjąć towaru z powrotem do sklepu, natomiast konsument może negocjować ze sprzedawcą zawarcie tzw. umowy na próbę (na podstawie art. 592 Kodeksu cywilnego)

Podstawa prawna:

Art. 592. [Sprzedaż na próbę] § 1. Sprzedaż na próbę albo z zastrzeżeniem zbadania rzeczy przez kupującego poczytuje się w razie wątpliwości za zawartą pod warunkiem zawieszającym, że kupujący uzna przedmiot sprzedaży za dobry. W braku oznaczenia w umowie terminu próby lub zbadania rzeczy sprzedawca może wyznaczyć kupującemu odpowiedni termin.
§ 2. Jeżeli kupujący rzecz odebrał i nie złożył oświadczenia przed upływem umówionego przez strony lub wyznaczonego przez sprzedawcę terminu, uważa się, że uznał przedmiot sprzedaży za dobry.

Można w sklepie wywiesić informcje dla PT klientów odnośnie sprzedaży, która jest regulowana przepisami ustawy z dnia 27 lipca 2002 r. o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz zmianie Kodeksu Cywilnego (Dz. U. nr 141 poz. 1176). - warto ją poczytać
cedwah jest off-line  
22-05-2010, 10:18  
alemo14
Początkujący
 
Posty: 8
Domyślnie RE: Zwrot Towaru zakupionego w sklepie

Dzięki wielkie, już wszystko rozumiem świetnie ;D Dlatego nie mogłam tego znaleźć ustawa z dnia 27 Lipca 2002r. powieszona jest przy kasie jeszcze raz wielkie dzięki ;D
alemo14 jest off-line  
16-05-2013, 22:33  
forteca997
Początkujący
 
forteca997 na Forum Prawnym
 
Posty: 1
Domyślnie RE: Zwrot Towaru zakupionego w sklepie

Kupiłem Laptop HP 7250 w firmie ,,Sferis" która reklamuje ten produkt , że może zastapić PC stacjonarmy, gwarantuje świetną zabawę w zaciszu domu itd. Laptop posiada zainstalowany system Windows 8 pl, program do obróki grafiki, program pocztowy i inne. Całość urządzenia oraz jego wyposażenie w tym i zainstalowane programy, które są prezentowane przez sprzedającego miały wpływ na decyzję o dokonaniu zakupu. Okazało się, że program pocztowy i program do grafiki jest w języku angielskim bez możliwości zmiany na pl. Ponadto program pocztowy wymusza zakładanie konta w Microsoft. Uznałem to za brak zgodności towaru z umową zgodnie z ustawą konsumencką. Proponowałem zamianę towaru na droższy innej marki pozbawiony tych wad - odmówiono, że niema takiej możliwości. Złożyłem reklamację po 2 dniach od daty zakupu żądając anulowania umowy zakupu i zwrot zapłaty. Otrzymałem odp. odmowną z uzasadnieniem, że cyt,,nikt Pana nie zmuszał do zakupu", kupił Pan Laptopa z Systemem Windows a pozostałe programy są za darmo, nie musi Pan z nich korzystać".
- Poziom tej odpowiedzi jest tragiczny . Moim zdaniem jest to szczyt chamstwa lub całkowity brak znajomości Ustawy Konsumenckiej. Dla uzupełnienia kolejną odp. otrzymałem w 15 dniu to jest po terminie.
- NNNo i niestety muszę iść z tym do Sądu. Kupiłem szmelc na 3700zł. I zgodnie z reklamą sprzedającego ,,świetna zabawa w zaciszu domowym”.
- Czy ktoś miał coś podobnego ??
forteca997 jest off-line  
16-05-2013, 23:45  
nomnes
Przyjaciel forum
 
nomnes na Forum Prawnym
 
Posty: 21.166
Domyślnie RE: Zwrot Towaru zakupionego w sklepie

Z pewnością.
nomnes jest off-line  
16-05-2013, 23:57  
adw1337
Stały bywalec
 
adw1337 na Forum Prawnym
 
Posty: 857
Domyślnie RE: Zwrot Towaru zakupionego w sklepie

Przyszedłeś się żalić czy po pomoc?
Jak żalić, to nie tutaj.
adw1337 jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawa konsumenta - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Zwrot zakupionego towaru odpowiedzi: 1
§ Rezygnacja z towaru zakupionego w sklepie internetowym odpowiedzi: 1
§ zwrot towru zakupionego w sklepie internetowym. odpowiedzi: 1
§ Zwrot zakupionego towaru odpowiedzi: 10
§ zwrot zakupionego towaru odpowiedzi: 1
§ Zwrot zakupionego towaru odpowiedzi: 3


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 21:37.