Czy przedsiębiorca może być konsumentem? - Forum Prawne

 

Czy przedsiębiorca może być konsumentem? 5

Witam, mam takie pytanie. jezeli jestem przedsiebiorca i zakupilam drzwi, na ktore wzielam fakture (z przyzwyczajenia), ale sa to drzwi do mieszkania prywatnego, czyli nie beda wykorzystywane w zaden sposob z dzialalnoscia firmy, to czy ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawa konsumenta

Prawa konsumenta - aktualne tematy:

  • § zwrot pieniędzy zamiast wymian...
    Cześć, chciałbym zasięgnąć informacji w sprawie zwrotu pieniędzy po stwierdzeniu nienaprawialności...
  • § Od kiedy liczy się 14 dnia na ...
    Poszukiwałem odpowiedzi na moje pytanie ale nie udało mi się jej znaleźć. Jeśli gdzieś jej już udzielono to...
  • § Samochód z Włoch
    Witam, proszę was o radę mam do kupienia dwa zabytkowe auta we Włoszech stan do kompletnej renowacji. Sprzadwaca chce...

Odpowiedz
 
13-12-2012, 14:09  
artemida747
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Czy przedsiębiorca może być konsumentem?

Witam,
mam takie pytanie. jezeli jestem przedsiebiorca i zakupilam drzwi, na ktore wzielam fakture (z przyzwyczajenia), ale sa to drzwi do mieszkania prywatnego, czyli nie beda wykorzystywane w zaden sposob z dzialalnoscia firmy, to czy w tym moemencie jestesm przedsiebiorca-konsumentem i moge odtsapic od umowy?
dziekuje za odpowiedz
artemida747 jest off-line  
13-12-2012, 14:26  
cedwah
Ekspert
 
cedwah na Forum Prawnym
 
Posty: 11.214
Domyślnie RE: Czy przedsiębiorca może być konsumentem?

Będąc przedsiębiorcą możesz zakupić towar jako konsument, ale żądając faktury na firmę, dokonałaś zakupu w ramach przedsiębiorstwa. Pod jaką datą był zakup?
cedwah jest off-line  
05-04-2013, 12:56  
lucas_83
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Czy przedsiębiorca może być konsumentem?

Witam,
czy wzięcie faktury "na firmę" jest jedynym wyznacznikiem czy ktoś występuje jako przedsiębiorca czy osoba fizyczna?

Co w sytuacji w której:
kupuję samochód używany od komisu, który wystawia FV marża ale nie na dane mojej firmy tylko na mnie jako osobę fizyczną (bez nipu i nazwy firmy, tylko imie nazwisko, adres). czy wtedy występuję jako konsument??

Jeśli tak, to co w przypadku w którym zakup paliwa do tego samochodu i części będę brał na fakturę ale już wystawioną na dane firmy, albo wniosę samochód do firmy jako środek trwały. Czy dalej będę mógł korzystać z przywilejów konsumenta jeżeli ten samochód okaże się towarem niezgodnym z umwą??

Z góry dziękuję wszystkim za pomoc.
lucas_83 jest off-line  
05-04-2013, 13:22  
Mirr
Stały bywalec
 
Mirr na Forum Prawnym
 
Posty: 5.260
Domyślnie RE: Czy przedsiębiorca może być konsumentem?

Ustawa mówi
Przepis prawny:
Art. 1.
[Zakres stosowania]

1. Ustawę stosuje się do dokonywanej w zakresie działalności przedsiębiorstwa sprzedaży rzeczy ruchomej osobie fizycznej, która nabywa tę rzecz w celu niezwiązanym z działalnością zawodową lub gospodarczą (towar konsumpcyjny).
Mirr jest off-line  
05-04-2013, 13:36  
lucas_83
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Czy przedsiębiorca może być konsumentem?

Tylko właśnie gdzie istnieje granica pomiedzy celem związanym a niezwiązanym z działalnością gospodarczej.
lucas_83 jest off-line  
05-04-2013, 13:42  
Mirr
Stały bywalec
 
Mirr na Forum Prawnym
 
Posty: 5.260
Domyślnie RE: Czy przedsiębiorca może być konsumentem?

Konsument może autem dojeżdżać do pracy.
IMO tu jest ostra granica -
wniosę samochód do firmy jako środek trwały
Mirr jest off-line  
05-04-2013, 14:19  
Colder
Moderator globalny
 
Colder na Forum Prawnym
 
Posty: 10.782
Domyślnie RE: Czy przedsiębiorca może być konsumentem?

@lucas_83 skoro faktura była bez danych firmowych to nie jest to "faktura na firmę", tylko zwykła faktura stanowiąca dowód zakupu. W koszty prowadzonej działalności gospodarczej tego nie wrzucisz.
Colder jest off-line  
10-06-2013, 15:11  
Anna68
Użytkownik
 
Posty: 67
Domyślnie RE: EUROTELE jak rozwiązać umowę ustną

Cytat:
Napisał/a Colder
Nie można. Obie strony prowadzą przedsiębiorstwo i w jego zakresie zawarta jest umowa.
Jaka umowa??? Od kiedy regulamin jest umową???? W banku jak bierzesz kredyt, to też podpisujesz umowę, a do niego dodatkowo jest regulamin, cenniki itp. Owszem, w regulaminie jest niby zaznaczone, że jest to jednoznaczne, ale regulamin w takim przypadku musi być w takiej formie, która uniemożliwia, aby właściciel portalu mógł do niego wchodzić i zmieniać (forma np. PDF). Gdzieś czytałam interpretację SN, że i regulamin i jego zmiany muszą być określane "w sposób jednoznaczny i nie budzący wątpliwości" On tego nie dotrzymał, więc mamy prawo nie płacić, a wszelkie próby zebrania pieniędzy przez e-sąd zgłaszać jako próby kradzieży, bądź samą kradzież. Za kwotę, która nieco przekroczy 250 naprawdę nie ma co się bać, bo i tak pieniądze będą odzyskane, a skutek dla pana będzie poważniejszy. Wieczorkiem mam nadzieję, że będę miała czas aby posiedzieć nad formularzem do GIODO. Niech sprawdzą prawidłowość działania jego portalu, bo budzi moje wątpliwości.
Anna68 jest off-line  
10-06-2013, 15:47  
natalie-s1959
Zbanowany
 
Posty: 10.773
Domyślnie RE: Czy przedsiębiorca może być konsumentem?

Ma się na myśli umowę ustną.

Jest Pani w błędzie pisząc o próbie kradzieży. Nie kradzież, lecz art.286 par.1 kk (to co popularnie jest określane jako oszustwo).
natalie-s1959 jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawa konsumenta - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Czy spółdzielnia mieszkaniowa jest konsumentem czy przedsiębiorcą ? - Związku z tym że nurtuje mnie pewna sprawa, a spać nie daje , postanowiłem zadać to pytanie Czy spółdzielnia mieszkaniowa jest konsumentem czy...
§ Czy jako przedsiębiorca jestem również konsumentem. - Witam, Zanim zacznę pytać o konkrety proszę o informacje. Czy jako współwłaściciel spółki cywilnej, w kontaktach z innym podmiotem w tym przypadku...
§ Młody Przedsiębiorca - Witam! Jakie ulgi,dotacje przysługują osobie która chce założyć swoją pierwszą działalność gospodarczą,czy można ubiegać sie o dofinansowania z Unii...
§ fikcyjny przedsiębiorca - Mam szereg pytań i proszę o pomoc. Była żona Pana G. dowiedziała się, że pan G. figuruje w rejestrze przedsiębiorców jako przedsiębiorca zajmujący...
§ Chory przedsiębiorca, czy coś mu się należy ? - Chciałem się dowiedzieć , czy przedsiębiorcy jak zachoruje tzn., złapie przysłowiowe przeziębienie czy może liczyć na jakieś swiadczenia z ZUS ??


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 00:44.