Zwrot uszkodzonego w transporcie towaru - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawa konsumenta


Odpowiedz
 
03-12-2010, 10:50  
rombig
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie Zwrot uszkodzonego w transporcie towaru

Witam
Jestem osobą fizyczną sprzedałem na allegro radio samochodowe w licytacji za 84zł. Radio zapakowałem w karton obłożyłem gazetami dostałem telefon od kupującego, że radio dotarło do niego, ale ma połamaną ramkę i mocowanie panela. Kupujący chce zwrotu pieniędzy jak również pokrycia kosztów transportu w obydwie strony. Pytanie czy muszę spełnić jego żądanie, a jeżeli tak to częściowo (koszt towaru) czy w całości (z kosztami przesyłki)?
rombig jest off-line  
03-12-2010, 10:58  
cedwah
Ekspert
 
cedwah na Forum Prawnym
 
Posty: 12.241
Domyślnie RE: Zwrot uszkodzonego w transporcie towaru

Kupujący może kierować do sprzedającego takie żądanie, ale pod warunkiem posiadania dowodu na to, że radio dotarło do nie go w takim stanie i nie była to wina przewoźnika - protokół na okoliczność otwarcia przesyłki ujawnienia wewnątrz uszkodzonego towaru podpisany przez doręczyciela przesyłki. Natomiast jeśli przesyłka została uszkodzona przez przewoźnika roszczenia powinien kierować do niego.
cedwah jest off-line  
03-12-2010, 11:38  
rombig
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Zwrot uszkodzonego w transporcie towaru

Przesyłka wysłana była za pośrednictwem Poczty Polskiej kupujący nie ma żadnego protokołu z jej otwarcia. Twierdzi natomiast, że to moja wina ponieważ towar był źle zapakowany (nie był owinięty folią bombelkową, a tylko ciasno upchane gazety by się nie przesuwało w kartonie). Nie wiem co robić to nie wielka kwota i mógłbym ją zwrócić, ale jestem tak samo poszkodowany jak kupujący, który ma pretensje do mnie. Czy jest jakaś podstawa prawna na odmowę zwrotu pieniędzy?
rombig jest off-line  
03-12-2010, 12:04  
cedwah
Ekspert
 
cedwah na Forum Prawnym
 
Posty: 12.241
Domyślnie RE: Zwrot uszkodzonego w transporcie towaru

Nie ma dowodu na to, że przesyłka jest uszkodzona, a jeśli jest to nie ma dowodu na to, że uszkodzenie powstało z Pańskiej winy (złe zapakowanie). Jeśli przesyłka miała zewnętrzne, widoczne uszkodzenia adresat powinien na to zareagować, a jeśli ich nie było powinien otworzyć przy doręczycielu i spisać stosowny protokół.
cedwah jest off-line  
Linki sponsorowane

Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 11:58.