Zwrot obuwia - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawa konsumenta

Prawa konsumenta - aktualne tematy:

  • § Gwarancja telefonu
    Mam telefon od 2, 3 miesięcy i od wczoraj przestał działać, to znaczy włącza się i restartuje (ciągle), przez co...
  • § Jawne oszustwo firmy przewozow...
    Dzień dobry, Panie i Panowie, Mam nadzieję, że post zostanie napisany w dobrym dziale, a jeśli jednak nie, to...
  • § Zakup motoru na Fakture Vat ma...
    Witam, mam taką sytuację 19.03.2016r. kupiłem sprowadzony motocykl z holandii od JM-MOTOCYKLE s.c na fakturę vat...

Odpowiedz
 
14-12-2010, 17:03  
Robert85
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie Zwrot obuwia

Witam ,
wiem, że jest tutaj sporo podobnych tematów przeczytałem chyba wszystko...
jednak nie mam pewności co do mojej sprawy.

Otóż zakupiłem obuwie, które przecieka. Po 2 miesiącach postanowiłem poprosić sprzedawce o zwrot gotówki, ponieważ nie jest to obuwie ze skóry, dlatego ciężko będzie " naprawić" je żeby nie przeciekało ( przeciekają całe buty). W dniu zakupu ekspedientka zapewniała, że stosując odpowiedni środek do konserwacji i impregnacji, zakupiony w ich sklepie obuwie nie będzie przeciekało. (środek nawet widnieje na paragonie).

Od ekspedientki usłyszałem, że nie jest to obuwie ze skóry i ma prawo przeciekać, warto wspomnieć że są to buty, wysokie(z futerkiem) które z założenia nie mają prawa przeciekać, jako buty na śnieg i chlapę . Nie chciałem skorzystać z reklamacji i zabrałem buty z powrotem .

Przeglądałem wiele publikacji, jednak nie mam pewności, czy moje żądanie jest zgodne z obowiązującym prawem.

Sprzedawca chce wysłać obuwie do ekspertyzy , jednak obawiam się że jeśli protokół reklamacyjny zostanie wypisany, stracę możliwość zwrotu obuwia.
I pytanie, czy muszę godzić się na ekspertyzę ?,z ustawy konsumenckiej wynika, że takie ekspertyzy nie są wiążące dla konsumenta.

Chciałbym skorzystać jeśli nie będzie w tym przypadku możliwośći zwrotu gotówki,z prawa wymiany obuwia na nowe, na podstawie niezgodności towaru z umową , bez wcześniejszej próby naprawienia go przez sprzedawcę (producenta).

Chciałbym się dowiedzieć, czy jest taka możliwość i czy mój tok myślenia jest prawidłowy.Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedz.
Robert85 jest off-line  
14-12-2010, 17:43  
Guardian Angel
Przyjaciel forum
 
Guardian Angel na Forum Prawnym
 
Posty: 6.737
Domyślnie RE: Zwrot obuwia

Ekspertyzy nie są wiążące dla żadnej ze stron - przynajmniej te przed "ekspertyzą" samego sądu Zasadność wymiany zależy od kosztów związanych z wymianą oraz kosztów naprawy - jeżeli naprawa jest zdecydowanie tańsza, a przy tym skutecznie wadę usunie, to do wymiany może nie dojść.

Ważne jest również kiedy buty przeciekają - czy chodzi o moment spaceru podczas opadów śniegu / przedzierania się przez zaspy / stania w kałuży ? Buty w określonych sytuacjach mają prawo przeciekać, chyba że to są kalosze

Pozdrawiam
Guardian Angel jest off-line  
14-12-2010, 17:52  
Robert85
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Zwrot obuwia

Naprawa nie wchodzi w tym przypadku w gre ponieważ buty nie przeciekaja na szwach czy tez w miejscu gdzi ejest klej, poprostu materiał użyty do ich produkcji jest taki, czego nie mogłem stwierdzic przy zakupie (zwykłe adidasy tak nie przeciekają) jak te buty "na zimę".

Załóżmy, że wada jest nie do usunięcia co w takim wypadku, mogą wmawiać, że to buty które z założenia przeciekają ? i czy to jest wstarczający powód, że nie mogę dochodzić zwrotu pieniędzy, bądź wymiany na inny model.
Jeżeli chodzi o warunki w jakich są eksploatowane to kwestia kilkunastu minut na śniegu, dojście do sklepu i z powrotem po chodniku i stopy są całe mokre.

Dziękuje za odpowiedz.
Robert85 jest off-line  
14-12-2010, 18:00  
Guardian Angel
Przyjaciel forum
 
Guardian Angel na Forum Prawnym
 
Posty: 6.737
Domyślnie RE: Zwrot obuwia

W takim wypadku pozostanie wymiana - będzie możliwy wtedy, kiedy wymiana lub naprawa są niemożliwe (nie usuwają wady). Buty z założenia nie powinny przepuszczać wody - z pewnością nie buty na obecną porę roku.

Pozdrawiam
Guardian Angel jest off-line  
14-12-2010, 18:08  
Robert85
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Zwrot obuwia

Czyli powinienem udać się do sklepu, na podstawie formularza reklamacyjnego oddać buty do ekspertyzy, po ekspertyzie (ewentualnej "naprawie") buty odebrać i ponownie jeśli będą przeciekały oddać do naprawy ?
Konsument ma wybór, naprawiać, wymienić bądź oddać, więc kiedy korzystac z prawa wymiany bądz zwrotu, bo na tym najbardziej mi zależy ponieważ mimo, iż buty mi się podobaja wiem, że naprawa jest niemożliwa a wymiana na ten sam model nic nie da.Jak podważyć słowa ekspedientki, że tego typu buty mogą przeciekać ?

Tylko jeśli skorzystam z gwarancji sklepu( prodcenta) czy nie stracę możliwości reklamacji z ustawy "na podstawie niezgodności towaru z umową". ?
Robert85 jest off-line  
14-12-2010, 18:31  
Guardian Angel
Przyjaciel forum
 
Guardian Angel na Forum Prawnym
 
Posty: 6.737
Domyślnie RE: Zwrot obuwia

W pierwszej kolejności sprzedawca ma prawo wadę usunąć przez naprawę lub wymianę, jeżeli mu się nie uda lub wada się powtórzy, kupujący może żądać zwrotu pieniędzy albo obniżenia ceny.

Taka jest kolejność ...

Pozdrawiam
Guardian Angel jest off-line  
14-12-2010, 18:32  
Robert85
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Zwrot obuwia

Dziękuję za odpowiedz, pozdrawiam.
Robert85 jest off-line  
Linki sponsorowane

Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 17:48.