Zawyżona kara za zerwanie umowy z Orange - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawa konsumenta


Odpowiedz
 
06-03-2012, 18:56  
Jottar
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie Zawyżona kara za zerwanie umowy z Orange

Kilka miesięcy temu rozwiązałem przedwcześnie umowę z Orange (jako osoba fizyczna), przenosząc się do innego operatora. Automatycznie jestem zobowiązany do zapłaty kary umownej. Kara wyliczana jest od wyjściowej kwoty zawartej w umowie i maleje z upływem czasu. Problem polega na tym, że Orange wyliczyło tę kwotę kary od niewłaściwej kwoty wyjściowej - kwota ta w umowie wynosiła w rzeczywistości 498 zł, a według Orange ponad 1200 zł. Co za tym idzie sama kara również jest przez Orange ponad dwukrotnie zawyżona.
Wysłałem już do nich w tej sprawie 3 listy. Ostatnio dołączyłem kserokopię umowy w której wyraźnie widnieje kwota 498 zł. Niestety mimo to cały czas otrzymuję taką samą odpowiedź: "Jest nam przykro, że nasze wyjaśnienia nie spotkały się z Pana akceptacją. Kwota kary jest prawidłowa i nie podlega korekcie. Stanowisko spółki jest ostateczne".

W żaden sposób nie ustosunkowali się do moich wyjaśnień, ani do dokumentów, które przesłałem. Właściwie sądząc po treści ich odpowiedzi nikt do nich nawet nie zajrzał.

Co mam w tej sytuacji zrobić?
1. Czy mam zapłacić wyliczoną przez nich kwotę, a następnie ich pozwać? Rozumiem, że w takim wypadku posiedzenia sądowe odbywałyby się w Warszawie, jako mieście w którym zarejestrowana jest spółka, co byłoby mi trochę nie na rękę. Czy po wygranym procesie mogę ich pozwać o koszty sądowe, dojazdu i ew. utracony zarobek?
2. Czy mam przedstawić swoje stanowisko, że kwota jest z całą pewnością błędna i w związku z tym odmawiam jej zapłaty? Jaki wtedy ruch może nastąpić z ich strony? Czy pozwą mnie wówczas do sądu, czy też będą mnie ścigać komornikiem? Zakładam, że w Państwie prawa komornik, czy też firma windykacyjna na słowo Orange nie uwierzy, że pan X. jest im winien tyle a tyle pieniędzy, lecz będą musieli się podeprzeć podpisaną przeze mnie umową, a wtedy zorientują się, że wyliczona przez nich kwota jest błędna. Czy mogą mnie ponadto wpisać do rejestru dłużników?
3. Samodzielnie wyliczyć właściwą wartość należności i wysłać im stosowne oświadczenie dołączając (po raz kolejny) kopię umowy?

A może jest jakaś instytucja do której mogę się udać po pomoc? Może Rzecznik Praw Konsumenta?

Z góry dziękuję za wszelkie porady.
Jarosław T.
Jottar jest off-line  
06-03-2012, 18:59  
Ślimak
Moderator
 
Ślimak na Forum Prawnym
 
Posty: 5.822
Domyślnie RE: Zawyżona kara za zerwanie umowy z Orange

1. wizyta u rzecznika praw konsumeta - na początek
2. kontakt z urzędem komunikacji elektronicznej - jeśli rzecznik potwierdzi słuszność Pana stanowiska to krok drugi
Ślimak jest off-line  
19-05-2012, 15:37  
Jottar
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Zawyżona kara za zerwanie umowy z Orange

Dziękuję za poradę. Sprawa znalazła szczęśliwy finał. Miejski Rzecznik Konsumentów wystosował pismo do Orange, w którym zobowiązał ich do dostarczenia dokumentu z którego jasno wynika wysokość kary umownej. Orange w tej sytuacji zweryfikowała swoje stanowisko i zaakceptowała wysokość kary umownej, którą wyliczyłem.
Jottar jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawa konsumenta - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Kara za przedwczesne zerwanie umowy z Orange odpowiedzi: 4
§ Kara za zerwanie umowy z Orange odpowiedzi: 8
§ Ogromna kara za zerwanie umowy z orange odpowiedzi: 2
§ Zerwanie umowy z Orange odpowiedzi: 2
§ Opłata za zerwanie umowy - Orange odpowiedzi: 5
§ Miażdżąca kara za wcześniejsze zerwanie/?/ umowy z Orange odpowiedzi: 2


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 18:58.