Odrzucona reklamacja obuwia. Co dalej? - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawa konsumenta


Odpowiedz
 
08-10-2012, 20:57  
szopenus
Początkujący
 
Posty: 14
Domyślnie Odrzucona reklamacja obuwia. Co dalej?

Witam
Temat był pewnie poruszany wielokrotnie, szukałem, ale szczerze powiem, nieco gubię się w zawiłościach. Szwagierka kupiła dzieciom w kwietniu dwie pary obuwia. Markowe trampki CONVERSE za 250zł, więc nie jest to "byle co". Buty, używane były solidnie, jak to u dzieci. Po 2-3 miesiącach zaczęły się rozklejać, blaknąć itp. Szwagierka udała się do sklepu, w którym buty zakupiła w celu reklamacji. Z dokumentów, które mi przekazała wynika, że złożyła dwa zgłoszenia reklamacyjne, na każdą parę. W jednym, jako termin zauważenia usterki podała zgodnie z prawdą czerwiec, w drugim - lipiec. Zgłoszenia miały miejsce we wrześniu. Pierwsze zostało odrzucone, jako że minął termin dwóch miesięcy, drugie sprzedawca przyjął. Zapewnił szwagierkę, że na pewno buty zostaną wymienione itd. itp. Dziś otrzymała szwagierka pismo, (nadmienię, że nie od sprzedawcy, tylko od jakiejś firmy z Warszawy) że reklamacja nie została uznana. Zamieszczę jego treść:

Zmiany zgłoszone w reklamacji nie znajdują prawnego uzasadnienia odstąpienia od umowy kupna sprzedaży, ponieważ po oględzinach obuwia stwierdzam, że rozprucia, rozklejenia oraz odbarwienia w butach są z przyczyn mechanicznych domniemam, że buty były wielokrotnie przemoczone oraz bardzo intensywnie użytkowane, co wnioskuję po bardzo zdartych podeszwach jak na bardzo krótki czas użytkowania, obuwie jest po prostu zdewastowane, reklamacja z tego tytułu nie znajduje uzasadnienia.
(pismo oryginalne zachowane, tak, to jest jedno zdanie

Pismo dotarło przed upływem 14 dni. Dodam, że do pisma załączony został paragon, karta gwarancyjna zniknęła.

Proszę, poradźcie co można jeszcze zdziałać w tej sprawie. Jak rozumiem, zostało to wszystko rozpatrzone w trybie rękojmi, a nie gwarancji, tak? W pismach jakie mam, wszędzie użyte jest słowo reklamacja, nie ma słowa o rękojmi czy gwarancji. Warto dodać, że Pan piszący powyższe pismo przesadził, buty nie są zdewastowane, a podeszwy na moje oko wyglądają tak jak w butach, w których chodzi się, biega, gra w piłkę przez kilka miesięcy. Będę wdzięczny za wszelkie wskazówki, bo rozchodzi się o łączną kwotę ok. 500 zł. Pozdrawiam serdecznie.
szopenus jest off-line  
08-10-2012, 21:34  
nomnes
Przyjaciel forum
 
nomnes na Forum Prawnym
 
Posty: 21.163
Domyślnie RE: Odrzucona reklamacja obuwia. Co dalej?

Cytat:
Proszę, poradźcie co można jeszcze zdziałać w tej sprawie.
http://forumprawne.org/prawo-autorsk...tml#post258217

Cytat:
Jak rozumiem, zostało to wszystko rozpatrzone w trybie rękojmi, a nie gwarancji, tak?
1) rękojmia nie ma tu zastosowania a ustawa konsumencka
2) pismo reklamacyjne powinno wskazywać w jakim trybie zostało złożone roszczeni. Zakładam że "z ustawy" a nie gwarancji.
nomnes jest off-line  
08-10-2012, 22:58  
szopenus
Początkujący
 
Posty: 14
Domyślnie RE: Odrzucona reklamacja obuwia. Co dalej?

Dzięki, za link, zaraz postaram się z nim zapoznać

Jeśli chodzi o ustawę, na decyzji odmownej jest informacja "Reklamacje rozpatrywane są zgodnie z Ustawą z dnia 27 lipca 2002r. o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz zmianie kodeksu cywilnego". To wszystko. Na zgłoszeniu nie ma słowa o tym, w jakim trybie jest rozpatrywana reklamacja. Teraz sam nie wiem, który to tryb, w końcu i gwarancja i niezgodność towaru z umową regulowana jest przez tę samą, wyżej wspomnianą ustawę. Chyba, że się mylę. Postaram się dowiedzieć w takim razie u sprzedawcy. Sądziłem, że sam mogę w jakiś sposób dojść do tego.

Żeby nie zadawać głupich pytań i nie robić bałaganu, postaram się jutro poczytać i jak najwięcej ogarnąć, gdyby nasuwały mi się jakieś pytania, pozwolę sobie prosić o dalsze wyjaśnienia. Pozdrawiam.
szopenus jest off-line  
08-10-2012, 23:09  
nomnes
Przyjaciel forum
 
nomnes na Forum Prawnym
 
Posty: 21.163
Domyślnie RE: Odrzucona reklamacja obuwia. Co dalej?

Cytat:
Jak rozumiem w tym momencie, pozostaje jeszcze możliwość skorzystania z Gwarancji producenta? I jest to kolejna droga, którą można próbować żądać naprawy obuwia?
Tak. Przeczytaj jednak dokładnie gwarancję czy czegoś nie wyklucza.

PS
Pytaj śmiało, wszak po to jest to forum
nomnes jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawa konsumenta - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Odrzucona reklamacja obuwia odpowiedzi: 3
§ Odrzucona Reklamacja Obuwia. odpowiedzi: 5
§ Odrzucona reklamacja Obuwia co dalej?? odpowiedzi: 9
§ reklamacja obuwia - odrzucona odpowiedzi: 5
§ odrzucona reklamacja obuwia odpowiedzi: 5
§ odrzucona reklamacja obuwia odpowiedzi: 2


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 20:46.