Abonament telewizyjny - Forum Prawne

 

Abonament telewizyjny

Witam mam takie pytanie czy jezeli mam podpisana umowe z cyfrowym polsatem to moge zrezygnowac z placenia abonamentu rtv?? bo to tak jak placic 2 razy za to samo gdyz w abonamencie cyfrowego polsatu posiadam ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawa konsumenta

Prawa konsumenta - aktualne tematy:


Zamknięty temat
 
03-12-2008, 15:43  
Mizi
Użytkownik
 
Posty: 48
Domyślnie Abonament telewizyjny

Witam
mam takie pytanie
czy jezeli mam podpisana umowe z cyfrowym polsatem
to moge zrezygnowac z placenia abonamentu rtv??
bo to tak jak placic 2 razy za to samo gdyz w
abonamencie cyfrowego polsatu posiadam kanaly telewizji polskiej
Mizi jest off-line  
03-12-2008, 17:51  
grizz
Przyjaciel forum
 
Posty: 1.513
Domyślnie

Nie możesz.
grizz jest off-line  
03-12-2008, 18:27  
Mizi
Użytkownik
 
Posty: 48
Domyślnie

moge prosic troszke wiecej informacji na ten temat??
dla czego nie moge??
obecnie nie kozystam nawet z odbiornikow na ziemnych, tylko satelitarnych
Mizi jest off-line  
03-12-2008, 18:49  
grizz
Przyjaciel forum
 
Posty: 1.513
Domyślnie

Abonament RTV
Cytat:
Opłaty abonamentowe pobiera się za używanie odbiorników radiowych i telewizyjnych
grizz jest off-line  
03-12-2008, 19:10  
Mizi
Użytkownik
 
Posty: 48
Domyślnie

Kod:
4. Zwolnienia od opłat abonamentowych 

I. Na podstawie art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych  zwalnia się od opłat abonamentowych:
1)	osoby, co do których orzeczono o:
a)	zaliczeniu do I grupy inwalidów lub
b)	całkowitej niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji, na podstawie ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2004 r. Nr 39, poz. 353, z późn. zm.), lub
c)	znacznym stopniu niepełnosprawności, na podstawie ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. Nr 123, poz. 776, z późn. zm.), lub
d)	trwałej lub okresowej całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym, na podstawie ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U. z 1998 r. Nr 7, poz. 25, z późn. zm.), którym przysługuje zasiłek pielęgnacyjny;
2)	osoby, które ukończyły 75 lat;
3)	które otrzymują świadczenie pielęgnacyjne z właściwego organu realizującego zadania w zakresie świadczeń rodzinnych jako zadanie zlecone z zakresu administracji rządowej lub rentę socjalną z ZUS lub innego organu emerytalno-rentowego;
4)	niesłyszące, u których stwierdzono całkowitą głuchotę lub obustronne upośledzenie słuchu (mierzone na częstotliwości 2 000 Hz o natężeniu od 80 dB);
5)	niewidome, których ostrość wzroku nie przekracza 15%.
Zwolnienia od opłat abonamentowych nie przysługują osobom, które pozostają we wspólnym gospodarstwie domowym z co najmniej dwiema osobami, które ukończyły 26. rok życia i nie spełniają warunków do uzyskania tych zwolnień.
Zwolnienia od opłat abonamentowych przysługują od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym złożono w placówce operatora publicznego, oświadczenie o spełnianiu warunków do korzystania z tych zwolnień i przedstawiono dokumenty potwierdzające uprawnienie do tych zwolnień.
rozumiem z tego ze jezeli mam oswiadczenie z zus-u o nie zdolnosci do pracy i nie pelnosprawnosci wystawionym przez okregowa komisje do spraw o orzeczeniu o nie pelno sprawnosci to moge zrezygnowac??
Mizi jest off-line  
03-12-2008, 19:18  
Mizi
Użytkownik
 
Posty: 48
Domyślnie

A i co rozumiemy przez pojecie odbiornik??
Antene naziemna??
Telewizor??
Antene Satelitarna??
Mizi jest off-line  
03-12-2008, 20:12  
Colder
Moderator globalny
 
Colder na Forum Prawnym
 
Posty: 10.773
Domyślnie

telewizor
Colder jest off-line  
04-12-2008, 09:14  
Tagtsher
Użytkownik
 
Posty: 392
Domyślnie

Płacisz nie za program telewizyjny a za możliwość ich odbioru - konkretnie za odbiornik.
Posiadanie np. Polsatu Cyfrowego absolutnie nie zwalnia Cię z obowiązku płacenia abonamentu.

A tak na marginesie - jednak są jeszcze ludzie którzy płacą abonament hehe. Niesamowite.
Ja takich nie znam osobiście
Tagtsher jest off-line  
04-12-2008, 12:08  
drzemik
Stały bywalec
 
Posty: 5.287
Domyślnie

A jak ma sie abonament do tunera telewizyjnego w komputerze?

A ciekawsza sprawa:
Jak ma sie abonament do radia w samochodzie?
A radio w komorce?
drzemik jest off-line  
04-12-2008, 14:01  
Tagtsher
Użytkownik
 
Posty: 392
Domyślnie

Płaci się za możliwość odbierania sygnału - za samo urządzenie do jego odbioru.
Jeśli chodzi o komputery, radia samochodowe czy komórki to ustawodawca starał się je objąć tym obowiązkiem ale nie udało się.
Teoretycznie są to urządzenia do odbioru sygnału i powinno się od nich płacić ale... ich główny charakter nie należy do odbioru sygnału (nawet radioodtwarzacz samochodowy jako główną cechę ma odtwarzanie muzyki a radio jest dodatkowym atutem).

Ale zakusy ustawodawcy były
Tagtsher jest off-line  
04-12-2008, 14:04  
suissman
Użytkownik
 
Posty: 126
Domyślnie

Jeśli nie chcesz płacić, to zmień telewizor na monitor...to rozwiąże problem...
suissman jest off-line  
04-12-2008, 14:34  
grizz
Przyjaciel forum
 
Posty: 1.513
Domyślnie

OIDP Kwestia głównego zastosowania urządzenia.

Radio w komórce - nie wymaga opłat.
grizz jest off-line  
05-12-2008, 09:59  
Tagtsher
Użytkownik
 
Posty: 392
Domyślnie

Innym rozwiązaniem jest wyrejestrowanie odbiornika i zaprzestanie płacenia lub nie zajmowanie się wyrejestrowywaniem i przestanie płacić abonamentu.

Oczywiście będą straszyć itp. ale nic nie mogą zrobić. Nie ma instrumentów, które w jakiś sposób pozwalałyby na egzekucję należności z tytułu nie płacenia abonamentu, gdyż najpierw musieliby udowodnić, iż TV posiadasz. A nie ma możliwości tego sprawdzenia bo Twój dom to Twoja własność i nikt nie może do niego ot tak wejść. Nawet Policja - chyba, że ma nakaz prokuratorski bądź taki mieć będzie.

Ogólnie abonament opłacają nieliczne osoby. TV ma pełnić rolę misyjną a nie rozrywkową - po to pobierany jest abonament. Skoro nie pełni takiej misji nie powinna wyciągać ręki do obywateli. Ale to tak na marginesie.
Tagtsher jest off-line  
05-12-2008, 12:14  
Ripper
Moderator
 
Posty: 14.095
Domyślnie

Samo posiadanie odbiornika nie jest jednoznaczne z obowiązkiem wnoszenia opłaty abonamentowej.
Ustawa mówi w Art.2.2:
"Domniemywa się, że osoba, która posiada odbiornik radiofoniczny lub telewizyjny w stanie
umożliwiającym natychmiastowy odbiór programu, używa tego odbiornika."

Tak więc w przypadku na przykład telewizora bez podłączonej anteny nie ma mowy o domniemaniu użytkowania.
Można więc, zamiast, tak jak napisał suissman zamieniać "telewizor na monitor" zmienić telewizor w monitor - i donosiciel może sobie na nas donosić ile chce!
Ripper jest off-line  
05-12-2008, 13:24  
Tagtsher
Użytkownik
 
Posty: 392
Domyślnie

Domniemanie to dotyczy samego posiadania odbiornika a więc niekoniecznie z anteną gdyż jak powołuje Ripper "w stanie umożliwiającym natychmiastowy odbiór, używa tego odbiornika".
Czyli natychmiast po podłączeniu do niego niezbędnych urządzeń program natychmiast zacznie być odbierany.

Nie może być powiązania z anteną gdyż takowa może być np. wbudowana w telewizor lub pokojowa.

Dodatkowo posiadanie anteny nie stwierdza w 100%, że ktoś telewizor posiada. Tym bardziej, że nie ma osoby umocowanej do przeprowadzenia kontroli czy dana antena jest podłączona do odbiornika ani też sprawdzeniu czy ktoś ma w domu odbiornik.
Ustawa wskazuje takie osoby ale z wiadomych przyczyn nie mogą one jej przeprowadzać Nikt nikomu do domu zajrzeć nie może przeca
Tagtsher jest off-line  
Linki sponsorowane
Zamknięty temat

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ opłata za abonament telewizyjny (odpowiedzi: 2) Witam Potrzebuję pomocy w sprawie związanej z opłatą za abonament telewizyjny. Może na początek opisze całą sprawę. Otóż mój ojciec dostał pismo...
§ abonament telewizyjny (odpowiedzi: 1) Jezeli to nie ten dzial prosze o przeniesienie. Po 5 latach dostalem upomnienie do zapłaty na kwote ponad 1000zł za abonament telewizyjny. Mam na...
§ Abonament telewizyjny (odpowiedzi: 2) Witam. Chciałbym na swojej uczelni powiesić 2 telewizory na której będą wyświetlane tylko ogłoszenia. Mój problem polega na tym, że za każdy...
§ abonament telewizyjny (odpowiedzi: 5) Czy abonament płacimy za telewizję czy posiadanie odbiornika? Czy jeśli posiadam stary telewizor i po wyłączeniu telewizji analogowej, nie bedę mógł...
§ Abonament telewizyjny..... (odpowiedzi: 5) Witam , Moje pytanie brzmi czy musimy płacić abonament telewizyjny skoro telewizora nie mamy,,mamy jednego laptopa ale od czasu do czasu oglądamy...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 23:54.