Wezwanie od TanieZakupy.pl - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawa konsumenta


Odpowiedz
 
30-10-2013, 08:15  
adam1507
Początkujący
 
Posty: 22
Domyślnie RE: Wezwanie od TanieZakupy.pl

Nie reagować
adam1507 jest off-line  
11-11-2013, 09:35  
Mgaga
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: Wezwanie od TanieZakupy.pl

Witam.
Zwracam się do tych osób, które naprawdę się zalogowały i przynajmniej nie ściemniają, że nie dokończyły procesu rejestracji na Tanie zakupy. pl. Jak zakończyła się sprawa z tymi ostatecznymi wezwaniami do zapłaty ponieważ jestem kolejną "frajerką" tego portalu.Pozdrawiam
Mgaga jest off-line  
19-11-2013, 08:53  
olkiy
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Wezwanie od TanieZakupy.pl

Witam,
ja też dałam się nabrać. "Przeczytałam" umowę- przeglądnęłam te szalone 10 stron Faktu i nie znalazłam interesującej mnie kwestii. Użytkownik został nazwany w umowie "użytkownikiem" a dopiero na przedostatniej stronie dodano że użytkownik = posiadacz konta premium za które trzeba zapłacić 149 zł (oczywiście napisane słownie). Dostałam dziś wezwanie do zapłaty i w momencie zrobiło mi się gorąco, ale na szczęście trochę mnie uspokoiliście Nie mniej jednak cena poszła w górę...
olkiy jest off-line  
23-11-2013, 19:52  
agaciura86
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: Wezwanie od TanieZakupy.pl

Witam,
również dostałam maila od taniezakupy.pl. Napisałam do UOKIK i dostałam odpowiedź następującej treść:

Jeśli nie zawarła Pani umowy, to oczywiście nie jest Pani zobowiązana do uiszczenia zapłaty i powinna Pani wezwania do zapłaty ignorować. Firma będzie musiała (o ile w ogóle wystąpi do sądu; więcej o tym niżej) w razie sporu w sądzie udowodnić, iż to właśnie z Panią zawarła umowę. Skoro nie rejestrowała się Pani w serwisie, przeprowadzenie takiego dowodu będzie niemożliwe.

Jeśli zawarła Pani umowę, prawdopodobnie również powinna Pani ignorować wezwania, choć z innych powodów. Serwis TanieZakupy.pl należy do grupu serwisów, których działalność polega na łapaniu w pułapkę użytkowników a następnie wzywaniu ich do zapłaty. Oprócz TanichZakupów, był jeszcze Pobieraczek, Dobre-Programy oraz Plikostrada W żadnym z tych przypadków nie słychać o choćby jednym przypadku pozwania użytkownika o zapłatę a np. Pobieraczek działał prawie 4 lata. Dlatego należy uznać, iż działanie tych serwisów ogranicza się do wysyłania, irytujących ale jednak tylko wezwań do zapłaty i na niczym więcej. W tej sytuacji ignorowanie wezwań do zapłaty jest jedynym praktycznym wyjściem a ponadto, być może kiedyś doprowadzi do tego, że prowadzenie takich działalności będzie nieopłacalne.

Należy również ustalić cz na gruncie czysto prawnym możliwe jest uchylenie się od obowiązku zapłaty przez wytoczenie powództwa o unieważnienie umowy na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 4) ustawy z 23 sierpnia 2007 o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym. Jeśli reklamy serwisu wprowadzają w błąd co do zakresu usług, można wskazać, iż firma stosuje nieuczciwe praktyki rynkowe i na tej podstawie żądać unieważnienia umowy.


Dziś dostałam przedsądowe wezwanie do zapłaty. Ciekawe co będzie dalej.
agaciura86 jest off-line  
10-12-2013, 19:22  
nataliastrz
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Wezwanie od TanieZakupy.pl

Zauważyłam jeszcze:
1. Regulamin przychodzi dopiero po aktywacji linka, który przesyłają.A nie wcześniej, żeby np. móc się w pełni zapoznać z konsekwencjami.
2. W regulaminie nie ma nr konta na które należałoby wpłacić, nie mogą zatem pisać w regulaminie, że po zawarciu umowy masz im zapłacić. - musisz czekać na jakiś dokument (którym akurat jest fv proforma wysyłana z duuużym opóźnieniem)
3. W regulaminie jest mowa, że mają prawo wystawić FAKTURĘ, a nie FAKTURĘ PROFORMA.
Nie wiem zatem - i to by było może do potwierdzenia u kogoś mądrzejszego - czy na podstawie fv proforma można iść kierować sprawę do sądu.
Może i żaden dokument (ani fv ani fv proforma) nie byłby konieczny do kierowania sprawy na drogę sądową, gdyby w umowie/regulaminie było podane konto bankowe na które należy wpłacić kwotę...

p.s. Nie miałam pojęcia, że istnieją ELEKTRONICZNE SĄDY UPOMINAWCZE! człowiek się co chwila uczy czegoś nowego...

Do teraz nie pojmuję, jak to się stało, że aktywowałam to gówno. zaćmiło mnie chyba.
nataliastrz jest off-line  
10-12-2013, 19:40  
Mirr
Stały bywalec
 
Mirr na Forum Prawnym
 
Posty: 5.262
Domyślnie RE: Wezwanie od TanieZakupy.pl

Co Ci za różnica jaki biuletyn informacyjny Ci wysyłają. Podaj link, to się zarejestruję, bo już dawno nie jestem na bieżąco z ich wypocinami Przebieraczek już nie pisze mi nic
Mirr jest off-line  
10-12-2013, 20:32  
nataliastrz
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Wezwanie od TanieZakupy.pl

Pokusiłam się nawet o sprawdzenie Elektonicznego Postępowania Upominawczego!!! i uwaga uwaga!
Aby wprowadzić pozew należy podać PESEL albo NIP. A takowego nie wymagali (jeszcze by co!). Zatem nikt nikogo nie może pozwać w Elektronicznym sądzie.

I KRD również nie nalezy się bać! Wpisanie osoby fizycznej (czyli takich zwykłych ludków jak my - prywatnie) wymaga prawomocnego sądowego nakazu zapłaty, a takowego jak pisałam wcześniej nie są w stanie złożyć ;D

p.s. to o biuletynie było do mnie? bo nie wiem czy miałeś na myśli moje rozważania na temat regulaminu czy na temat fv proforma? fv proforma nie jest w żaden sposób regulowana prawnie, nie stanowi dokumentu ksiegowego. Nie jestem zatem pewna czy na jej podstawie można dochodzić roszczeń na drodze postępowania sądowego.

A sowją drogą - jest tutaj ktoś kto zapłacić? Jeśli ktoś zapłacił na podstawie wystawionej fv proformy, to OBOWIĄZKOWO (bo wynika to z Prawa Podatkowego)ta głupia firma powinna wystawić prawidłowy już dokument - fakturę. Jeśli nie, to można by ich skarżyć. Nie rozliczają się z VATu ;D
nataliastrz jest off-line  
11-12-2013, 14:37  
pomocnikuserow
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: Wezwanie od TanieZakupy.pl

Aspekty Prawa – blog prawny Blog Archive Faktura pro forma nie jest dokumentem księgowym

Każdy przedsiębiorca stanął przed takim problemem nie raz i nie dwa. Faktury wystawione, kontrahenci nie płacą, a czas rozliczyć się z podatku VAT. Brak płatności ze strony dłużnika i konieczność zapłacenia często niemałych sum tytułem podatku VAT powodują, że przedsiębiorcy zaczynają szukać alternatywnych sposobów wzywania swoich kontrahentów do uregulowania ich należności. Czy jednak w ogóle jakieś opcjonalne rozwiązania wchodzą tu w grę?

Pro forma to nie to samo co FV

Przedsiębiorcy bardzo często posiłkują się fakturą pro forma (która nie wymusza obowiązku zapłaty podatku VAT), jako dokumentem w ich mniemaniu mającym to samo znaczenie co tradycyjna faktura VAT. Według nich faktura VAT pro forma jest dokumentem na podstawie, którego mogą domagać się od swoich kontrahentów zapłaty należnych kwot. Nic bardziej mylnego.

Faktura pro forma to jedynie zapowiedź faktury VAT

Po pierwsze formuła faktury VAT pro forma jest bardzo płynna, nigdzie nie uregulowana, po drugie zaś pełni ona jedynie funkcję informacyjną, nie zaś obligacyjną. Faktura pro forma to jedynie oferta zakupu towaru lub usługi za cenę w niej wskazaną. W przypadku jej przyjęcia przez kontrahenta (zapłaty ceny zakupu towaru lub usługi określonej w fakturze) dochodzi pomiędzy nim a oferującym przedsiębiorcą do zawarcia swoistej umowy, w wyniku której przedsiębiorca obowiązany jest wydać towar lub wykonać usługę, oraz wystawić w rezultacie właściwa fakturę VAT. W przypadku natomiast braku odpowiedzi ze strony kontrahenta na przedłożoną mu fakturę pro forma tak naprawdę nic się nie dzieje. Przedsiębiorca nie musi zrealizować usługi czy też wydać zakupionego towaru, kontrahent zaś w żadnym wypadku nie ma obowiązku uiszczenia kwoty wskazanej na fakturze pro forma.

Płatność wyłącznie na podstawie faktury VAT

Dlatego też, niemożliwe jest wystawienie faktury VAT pro forma jako dokumentu potwierdzającego sprzedaż określonego towary bądź usługi i wzywającego tym samym kontrahenta do zapłaty należnej za nie ceny zakupu. Dokument ten nie ma bowiem takiej mocy. Z racji tego, że nie jest dokumentem księgowym a raczej dokumentem wykorzystywanym wyłącznie na potrzeby handlowe, nie może również być przedstawiany w sądzie jako wymagany przepisami prawa dokument potwierdzający próbę wezwania dłużnika do dobrowolnej zapłaty długu (w sytuacji, gdy obie strony postępowania są przedsiębiorcami).

Faktura VAT, faktura zaliczkowa…, a pro formy nie ma?!

Pamiętać należy przede wszystkim o tym, że sama ustawa o rachunkowości oraz ustawa o podatku od towarów i usług wymienia tylko fakturę VAT i fakturę VAT zaliczkową. Nigdzie nie ma mowy natomiast o fakturze pro forma.

Co więcej, zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami prawa fakturę VAT należy wystawić najpóźniej w terminie 7 dni od dnia wydania towaru lub wykonania usługi. Nie ma więc takiej możliwości, że po realizacji umowy – czy to przez sprzedaż towaru czy przez wykonanie usługi – przedsiębiorca nie chcąc płacić podatku VAT zanim nie dostanie należnej zapłaty od swojego klienta, wystawi fakturę pro forma, na podstawie której będzie się jej skutecznie domagał.

Jeżeli przedsiębiorca chce, aby jego żądanie zapłaty było czymś poparte i miało moc wezwania do zapłaty to bez dwóch zdań musi ono przybrać postać właśnie faktury VAT, określającej wysokość kwoty należnej do zapłaty oraz termin i sposób płatności.

Oczywiście, najlepszym oraz wręcz jedynym słusznym i sprawiedliwym (tu rodzi się pytanie: dlaczego do tej pory jeszcze tego nie zrobiono?!) modelem rozliczania się przez przedsiębiorcę z właściwym Urzędem Skarbowym z podatku VAT, byłby ten który zakładałby, iż VAT należy odprowadzić do Urzędu Skarbowego dopiero wówczas, kiedy sam przedsiębiorca otrzyma od swojego kontrahenta należność brutto z tytułu sprzedaży towaru czy wykonania usługi.

Na cud w tej postaci nie ma jednak co liczyć… Ktoś w końcu na tym VAT musi zarobić!

Opublikowane Kwiecień 22nd, 2011 w kategorii Prawo, Prawo gospodarcze. Tagi: dług, dłużnik, e-faktura, faktura pro forma, faktura VAT, klient, kontrahent, księgowość, prawo gospodarcze, przedsiębiorca, płatność, rachunkowość, sprzedaż, wezwanie do zapłaty, wierzyciel, wierzytelność, zaległość.
pomocnikuserow jest off-line  
12-12-2013, 13:48  
wioletta.wieczorek1@
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: Wezwanie od TanieZakupy.pl

Witam ja też dziś dostałam takie wezwanie i zrobiło mi się gorąco ale dzięki waszym wpisom czuje się lepiej
wioletta.wieczorek1@ jest off-line  
13-12-2013, 21:04  
FlashSc
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: Wezwanie od TanieZakupy.pl

Kto z Was dostał takie wezwanie możliwie najwcześniej - w sensie np. w czerwcu lub wcześniej i od tego czasu czy jest cisza?
Ja dostałem wezwanie dzisiaj a rejestracji dokonałem w listopadzie...a widzę że większość z Was raczej rejestracji nie dokonywała w przeciwieństwie do mnie...
FlashSc jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawa konsumenta - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Wezwanie do sądu odpowiedzi: 6
§ Wezwanie do zapłaty i wezwanie z sądu odpowiedzi: 6
§ wezwanie do zapłaty i wezwanie przeprocesowe odpowiedzi: 18
§ wezwanie do zapłaty współwłaściciela nieruchomości-brak odpowiedzi na wezwanie odpowiedzi: 10
§ s 36 wezwanie od straży , wezwanie z błędami odpowiedzi: 8
§ wezwanie..... odpowiedzi: 3


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 14:39.