Zwrot towaru zakupionego przez allegro (na odległość) - Forum Prawne

 

Zwrot towaru zakupionego przez allegro (na odległość)

Witam, chciałbym się dowiedzieć czy mam możliwość zwrócenia towaru, jeżeli ten towar rozpakowałem i sprawdziłem i nie jestem usatysfakcjonowany działaniem tego towaru?? Prosiłbym o szybką odpowiedź w tej sprawie...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawa konsumenta

Prawa konsumenta - aktualne tematy:


 
23-01-2009, 18:48  
gajosk
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie Zwrot towaru zakupionego przez allegro (na odległość)

Witam, chciałbym się dowiedzieć czy mam możliwość zwrócenia towaru, jeżeli ten towar rozpakowałem i sprawdziłem i nie jestem usatysfakcjonowany działaniem tego towaru??
Prosiłbym o szybką odpowiedź w tej sprawie
gajosk jest off-line  
23-01-2009, 23:25  
xan25
Początkujący
 
Posty: 19
Domyślnie

wg obecnego prawa kupujacy ma prawo zwrócić zakupiony towar do dziesięciu dni po otrzymaniu bez podawania przyczyny ( nie ma Pan obowiazku uzasadniać sprzedawcy dlaczego zwraca Pan towar) a sprzedawca musi zwrócić pieniadze.

warunkiem jest jednak to że dany towar musi być zwrócony w stanie takim jakim go Pan otrzymał.- bez śladów użytkowania. dodatkowo jeszcze jesli towar w chwili otrzymania posiadał folie ochronne i Pan je usunął to sprzedawca już nie ma obowiazku przyjęcia takiego towaru.

a można wiedzieć co to był za towar......????
na dodatkowe pytania chętnie odpowiem.
xan25 jest off-line  
24-01-2009, 11:28  
destructor
Zbanowany
 
Posty: 25.126
Domyślnie

Art. 2. 1. Konsument, który zawarł umowę poza lokalem przedsiębiorstwa, może od niej odstąpić bez podania przyczyn, składając stosowne oświadczenie na piśmie w terminie dziesięciu dni od zawarcia umowy. Do zachowania tego terminu wystarczy wysłanie oświadczenia przed jego upływem.
2. Nie jest dopuszczalne zastrzeżenie, że konsumentowi wolno odstąpić od umowy za zapłatą oznaczonej sumy (odstępne).
3. W razie odstąpienia od umowy umowa jest uważana za niezawartą, a konsument jest zwolniony z wszelkich zobowiązań. To, co strony świadczyły, ulega zwrotowi w stanie niezmienionym, chyba że zmiana była konieczna w granicach zwykłego zarządu. Zwrot powinien nastąpić niezwłocznie, nie później niż w terminie czternastu dni. Jeżeli konsument dokonał jakichkolwiek przedpłat, należą się od nich odsetki ustawowe od daty dokonania przedpłaty.
destructor jest off-line  
24-01-2009, 11:58  
gajosk
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: zwrot towaru zakupionego przez allegro(na odległość)

to był sprzęt komputerowy, a dokładniej tuner telewizyjny
gajosk jest off-line  
24-01-2009, 12:27  
destructor
Zbanowany
 
Posty: 25.126
Domyślnie RE: Zwrot towaru zakupionego przez allegro (na odległość)

To była licytacja czy Kup Teraz? Sprzedawcą była firma czy osoba fizyczna?
destructor jest off-line  
24-01-2009, 13:41  
cedwah
Ekspert
 
cedwah na Forum Prawnym
 
Posty: 10.412
Domyślnie RE: Zwrot towaru zakupionego przez allegro (na odległość)

Najbardziej istotne jest to, czy towar zakupiłeś od przedsiębiorcy, czy osoby prywatnej. W przypadku osoby prywatnej nie mają zastosowania przepisy o umowie zawartej na odległość i nie ma podstaw prawnych do zwrotu towaru. Mają natomiast przepisy KC o rękojmi, jesli towar ma wadę, albo nie jest towarem, który zamówiłeś.
cedwah jest off-line  
04-02-2009, 20:35  
mjk
Początkujący
 
Posty: 8
Domyślnie RE: Zwrot towaru zakupionego przez allegro (na odległość)

Cytat:
Napisał/a destructor Zobacz post
To była licytacja czy Kup Teraz? Sprzedawcą była firma czy osoba fizyczna?
Witam

Na wstępie chciałbym się przywitać gdyż to mój pierwszy post na tym forum.

Jestem początkującym sprzedawcą na allegro i czytam ostatnio trochę o tych zasadach gwarancji i już lekko się pogubiłem bo raz jest napisane tak a raz w innym miejscu inaczej.

Jak to dokładnie jest? Proszę o udzielenie odpowiedzi na niżej podane warianty. Jakie są zasady gwarancji, rękojmi, gwarancji rozruchowej, minimalny okres gwarancji..

Jeśli sprzedaję na allegro jako osoba fizyczna:
- licytacja towar nowy/używany
- kup teraz towar nowy/używany

Jeśli sprzedaję jako firma:
Z tego co wyczytałem to minimalny okres gwarancji na rzeczy nowe jest zawsze 2 lata a używane minimalnie rok. Wiec jeśli firma na allegro sprzedaje produkt używany to nie może udzielić np 6 miesięcy gwarancji albo 14 dni gwarancji rozruchowej. Zgadza się?

Pozdrawiam
mjk jest off-line  
05-02-2009, 08:38  
matti82
Ekspert
 
matti82 na Forum Prawnym
 
Posty: 4.512
Domyślnie RE: Zwrot towaru zakupionego przez allegro (na odległość)

Jeśli sprzedajesz jako osoba fizyczna to odpowiadasz w ramach rękojmi - art. 556 i n. KC.
Jeśli sprzedajesz jako przedsiębiorca to odpowiadasz nie w ramach rękojmi, lecz na podstawie tzw. niezgodności z umową z ustawy o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej.

Poza tym jako przedsiębiorca musisz respektować ustawę o ochronie niektórych praw konsumentów uprawniającą konsumentów do zwrotu towaru w ciągu 10 dni. Ale to tylko w przypadku opcji KUP TERAZ, bowiem licytacje są spod tego wyłączone.

Gwarancja to zawsze Twój wybór - udzielasz albo nie. Przymusu nie ma. Mylisz pojęcia gwarancji z instytucją niezgodności z umową. Gwarancję rozruchową możesz dać na np. 7 dni, ale nie zwalnia Cię to z rocznego lub dwuletniego okresu odpowiedzialności za niezgodność z umową.
matti82 jest off-line  
05-02-2009, 11:15  
mjk
Początkujący
 
Posty: 8
Domyślnie RE: Zwrot towaru zakupionego przez allegro (na odległość)

OK, dziękuję za szybką odpowiedź
Czyli sprzedając jako osoba fizyczna niezależnie czy jest to rzecz nowa/używana sprzedawana przez licytacje/kup teraz zawsze obowiązuje rękojmia bez 10 dniowego okresu zwrotu towaru. Ile ona musi trwać? Tez 1 rok?

Art. 556. § 1 - mówi, że jeśli przedmiot ma wadę zmniejszającą jego wartość to sprzedawca jest za to odpowiedzialny. Jak to się ma do gwarancji rozruchowej 14 dni, np na komputer. Jeśli coś się stanie przez ten czas to oczywiście zgodnie z gwarancja wymieniam lub zwracam pieniądze. Co jeśli w komputerze coś się popsuje za 1 miesiąc albo trzy?
mjk jest off-line  
05-02-2009, 15:53  
matti82
Ekspert
 
matti82 na Forum Prawnym
 
Posty: 4.512
Domyślnie RE: Zwrot towaru zakupionego przez allegro (na odległość)

Hmmm... wiem, że czytanie przepisów jest nudne, ale naprawdę to jest proste do znalezienia - art. 568 §1 Uprawnienia z tytułu rękojmi za wady fizyczne wygasają po upływie roku, licząc od dnia, kiedy rzecz została kupującemu wydana.

Co do drugiej sprawy - jak dajesz gwarancję rozruchową, to ustalasz sam co i jak. Jak termin gwarancji minie, to nadal są uprawnienia ustawowe - niezgodność z umową (rok przy używce,a le tylko jeśli to zastrzeżesz/2 lata przy nowym) lub znów rękojmia (jeśli os. fiz.). Z tym że przy niezgodności z umową istnieje domniemanie, zgodnie z którym w przypadku stwierdzenia niezgodności przed upływem sześciu miesięcy od wydania towaru domniemywa się, że istniała ona w chwili wydania. Zatem konsument nie musi udowadniać, że sprzęt był od początku popsuty. Przy rękojmi i przy niezgodności (po upływie 6 miesięcy) klient musi udowadniać, że wada/niezgodność tkwiła w rzeczy w chwili sprzedaży, zgodnie z ogólną zasadą z art. 6 KC.
matti82 jest off-line  
Linki sponsorowane
Zamknięty temat

Prawa konsumenta - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Zwrot towaru zakupionego przez sieć - Witam, słyszałem, że kupując rzeczy przez internet mogę zawsze (niezależnie od tego, co jest napisane np. na aukcji) w ciągu dwóch tygodni odesłać...
§ Zwrot nowego towaru zakupionego przez internet - Zakupiłem od osoby prywatnej towar za kwotę 5000 PLN Ustaliliśmy telefonicznie czego dotyczy umowa i jakie są parametry zakupionego komputera....
§ Zwrot towaru zakupionego na Allegro/klient próbował go sam naprawić - Witam Sprawa wygląda tak sprzedałem na Allegro jako osoba prywatna poprzez licytację używaną nawigację fabryczną do samochodu. Osoba która ją kupiła...
§ Zwrot towaru zakupionego przez internet na raty. - Co w momencie kiedy zwracam towar zakupiony przez internet w ustawowym terminie 10dni a umowa kredytowa jest już podpisana i pieniądze z banku są na...
§ Zwrot towaru zakupionego w internecie przez firmę - Jako firma zakupiliśmy monitor LCD który chcemy zwrócić. Sprzedawca twierdzi, że prawa konsumenckie nie dotyczą osób prawnych jeżeli zakupu dokonano...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 00:49.