brak paragonu a zwrot towaru - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawa konsumenta


Odpowiedz
 
06-04-2009, 09:08  
jolantaa
Użytkownik
 
Posty: 253
Domyślnie brak paragonu a zwrot towaru

Kupiłam w sklepie internetowym 3 książki, jedna nie spełniała moich oczekiwań, więc ją odesłałam (na stronie sklepu jest mowa o takiej możliwości : "Zgodnie z zapisem ustawy z dnia 2 marca 2000 r. o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny (Dz. U. z 2000r, nr 22, poz. 271 ze zm.), Klient dokonujący zakupu w naszym sklepie wysyłkowym ma prawo odstąpić od umowy bez podawania przyczyny w terminie dziesięciu dni od daty otrzymania zamówionego towar"). Wcześniej poinformowałam sklep o wysyłce. No i dziś dostałam maila że mam dosłać paragon, inaczej nici ze zwrotu. I jest problem, bo paragonu nie mam - nawet nie pamiętam, czy w przesyłce był jakiś paragon....Co teraz? Bez paragonu nie ma zwrotu?
jolantaa jest off-line  
06-04-2009, 09:42  
drzemik
Stały bywalec
 
Posty: 5.287
Domyślnie RE: brak paragonu a zwrot towaru

Zasadniczo jest wymóg okazania dowodu zakupu.

Teoretycznie może to być potwierdzenie przelewu, paragon, faktura, nawet potwierdzenie zamówienia chyba.
drzemik jest off-line  
06-04-2009, 12:19  
destructor
Zbanowany
 
Posty: 26.826
Domyślnie RE: brak paragonu a zwrot towaru

Ustawa mówi o zwrocie towaru a nie paragonu.
destructor jest off-line  
07-04-2009, 16:30  
cedwah
Ekspert
 
cedwah na Forum Prawnym
 
Posty: 12.241
Domyślnie RE: brak paragonu a zwrot towaru

Jest dokumentacja w systemie kompeterowym (korespondencja mailowa itp.) - to wystarczjące dowody dokonanego zakupu. Mają obowiązek, zgodnie z cytowana przez Ciebie ustawą, przyjąc zwrot.
cedwah jest off-line  
08-04-2009, 12:14  
jolantaa
Użytkownik
 
Posty: 253
Domyślnie RE: brak paragonu a zwrot towaru

Muszę powiedzieć, że pozytywnie mnie zaskoczyli. Nie zdążyłam jeszcze im odpisać o tym ze jednak nie mam paragonu, a dziś dostałam taki mail:
"Dzień dobry,
Dzisiaj dotarła do nas zwracana przez Panią książeczka Charlemagne.
Bardzo dziękujemy za solidne spakowanie i zabezpieczenie książeczki przed uszkodzeniami w trakcie transportu.
Za moment przelejemy Pani pieniądze na konto."

Super.
jolantaa jest off-line  
18-02-2011, 16:14  
Lianke
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: brak paragonu a zwrot towaru

Wszyscy mówią o "ustawie o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny", która uprawnia konsumenta do rezygnacji z zakupu bez podania przyczyny...

ale zapominacie o tym, że przedsiębiorca skoro przyjmuje taki zwrot musi tę sprzedaż skorygować. Dlatego paragon fiskalny jest niezbędnym dokumentem, na którego podstawie można dokonać zwrotu wartości przedmiotu. Interpretacje "ustawy o VAT" oraz "Rozporządzenia MF w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków ich stosowania." są różne. Ale podstawą do korekty sprzedaży jest oryginał paragonu fiskalnego. Niekiedy jest dopuszczalne dołączenie oświadczenia obu stron, czasem karty gwarancyjnej, protokołu uznania reklamacji, wejścia towaru na stan magazynowy, dowodu zapłaty ze wskazaniem m. in. sprzedawcy, przy płatnościach kartą wydruk terminalu. Jednak większość US nie akceptuje takich podstaw do korekty, a ciężar dowodu zawsze znajduje się po stronie podatnika.
Lianke jest off-line  
27-01-2012, 19:00  
giertyszek
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: brak paragonu a zwrot towaru

no a jeśli przedsiębiorca nie wręczył paragonu ani faktury to co wtedy?
mój przypadek wygląda w ten sposób że dałam się namówić na zakup towaru u akwizytora. następnego dnia dostałam towar i wszystko było zrealizowane na podstawie dowodu zamówienia. towar przyjęłam i zapłaciłam kurierowi, który podbił mi gwarancję. jednak następnego dnia się rozmyśliłam i wysłałam oświadczenie o odstąpieniu od umowy. Oświadczenie do tej pory nie zostało odebrane przez adresata. Dziś zadzwoniłam do gościa i mu o tym powiedziałam ze chce zwrócić towar i czy mam wysłać na ten sam adres co oświadczenie którego nie odebrał.
Facet wielce oburzony powiedział ze mogę łącznie z paragonem lub faktura, na co mu odpowiedziałam że nic takiego nie dostałam i mam tylko dowód zamówienia i kartę gwarancyjną. powiedział ze na tej podstawie nie przyjmie towaru, (dziwne bo na tej podstawie towar wydał!!!!!!!!) wiec się wkurzyłam i zażądałam wystawienia faktury. tylko problem w tym iż pewnie faktury doczekam się nie wiadomo kiedy,jeśli wogóle;/ i będzie już po upływie 10 dni na zwrot o których on cały czas mówi. (choć w ustawie jest mowa o 14).

no i co mam zrobić? wysyłać towar z tym co mam czy czekać na fakturę i wtedy? czy może później dosłać mu tą fakturę????????? POMOCY!!!!!
giertyszek jest off-line  
Linki sponsorowane

Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 03:40.