Telewizor z funkcją monitora - nie spełnia wymagań - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne > Prawa konsumenta


Odpowiedz
 
14-10-2009, 12:41  
zeeon
Początkujący
 
Posty: 28
Domyślnie Telewizor z funkcją monitora - nie spełnia wymagań

Jakiś czas temu kupiłem telewizor LCD Funai 22" (w maju). Jako telewizor sprawuje się zadowalająco. Kupując go jednak, brałem pod uwagę, że w niedługim czasie (po zakupie komputera) będę korzystał z niego także jako monitora. I tu się zaczął problem. Po podłączeniu nie mogę ustawić rozdzielczości natywnej, telewizor wyświetla obraz w niższej, przez co jest zniekształcony (proporcje i do tego niewyraźny). Wg producenta, na jego stronie internetowej (także wg informacji sprzedawcy - Tesco), rozdzielczość matrycy wynosi 1680x1050 jednak po napisaniu maila do serwisu Funai otrzymałem odpowiedź, że nie można ustawić takiej rozdzielczości. W takiej sytuacji zakup nie spełnia moich oczekiwań. Czy mogę zareklamować taki towar? Moją wątpliwością jest to, że w instrukcji nie ma napisane, że telewizor wyświetla obraz z komputera z rozdzielczością taką, jak jest rozdzielczość matrycy. Ale też nigdzie nie jest napisane, że nie wyświetla. Wg mnie - producent zastosował taką matrycę bo jest najpopularniejsza przy tej wielkości, natomiast nie dał możliwości skorzystania z niej w pełni. Czuję się trochę oszukany, bo powszechnie czytając o rozdzielczości matrycy, rozumiemy, że jest ona dostępna i możliwa do uzyskania z odpowiedniego źródła (które taką rozdzielczość jest w stanie nadać - właśnie np. komputer)

Pozdrawiam
zeeon
zeeon jest off-line  
14-10-2009, 14:29  
_chris_
Stały bywalec
 
Posty: 4.499
Domyślnie RE: Telewizor z funkcją monitora - nie spełnia wymagań

Witam,

tak, rozdzielczość matrycy, a możliwe do uzyskania rozdzielczości obrazu to w ogólności dwie różne sprawy. Ale tu faktycznie może być podstawa do dyskusji, jeśli producent nie zamieścił żadnych danych odnośnie pracy TV jako monitora. A powinno być napisane wyraźnie, w jakich trybach może pracować monitor (np. max. rozdzielczość) przy podłączeniu do komputera. Chyba, że pisząc monitor producent wcale nie myślał o komputerze a np. o dekoderze cyfrowym. Tak, istotne będą szczegóły w w danych handlowych i technicznych podawanych przez producenta. Może się Pan zwrócić w tej sprawie do np. Federacji Konsumentów - powinni pomóc...

A tak na marginesie - czy to jest telewizor HD?
_chris_ jest off-line  
14-10-2009, 14:47  
zeeon
Początkujący
 
Posty: 28
Domyślnie RE: Telewizor z funkcją monitora - nie spełnia wymagań

Telewizor jest oznaczony jako HD Ready. Nie mógłby być oznaczony Full HD, bo ma rozdzielczość poniżej 1920x1080. Zdaję sobie sprawę, że sprawa jest dyskusyjna. Lecz wydaje mi się, że moim argumentem jest powszechne rozumienie rozdzielczości matrycy i powiązanej z nią jakością wyświetlanego obrazu. Na dniach pojadę do Tesco i zapytam się w punkcie informacji, jak oni to widzą - w razie kłopotów zwrócę się do Federacji.
zeeon jest off-line  
14-10-2009, 16:26  
zeeon
Początkujący
 
Posty: 28
Domyślnie RE: Telewizor z funkcją monitora - nie spełnia wymagań

W karcie produktu na stronie internetowej w specyfikacji jest napisane "rozdzielczość - 1680x1050". Nie jest sprecyzowane, czy to rozdzielczość matrycy czy wyświetlania - tak więc wydaje mi się, że mogę to interpretować na swoją korzyść.
zeeon jest off-line  
26-10-2009, 19:35  
legionista
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: Telewizor z funkcją monitora - nie spełnia wymagań

Na Twoim miejscu sprawdziłbym najpierw instrukcję. Najprawdopodobniej implementacja złącza D-SUB, odpowiedzialnego za przechwytywanie sygnału z komputera, radzi sobie z mniejszą rozdzielczością. Nie wykluczam też, że masz jakieś problemy z ustawieniami w sterownikach karty graficznej. Sprawdź jeszcze, o ile masz możliwość, połączenie z komputerem za pośrednictwem HDMI - powinno pomóc.
legionista jest off-line  
Linki sponsorowane

Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 23:18.