Wymeldowanie z pobytu stałego - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Postępowanie administracyjne > Prawo administracyjne


Odpowiedz
 
25-04-2011, 16:43  
urszulka.w
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie Wymeldowanie z pobytu stałego

Jesteśmy z mężem współwłaścicielami domu.rok temu bez jego zgody zameldowałam w mieszkaniu synową na pobyt stałyi mieszkała z nami.obecnie synowa wyprowadziła się-dobrowolnie,zabrała wszystkie swoje rzeczy.nie znam jej dokładnego miejsca pobytu.wiem,że nie wymeldowała się.w jaki sposób mogłąbym ją wymeldować...od czego zacząć całą procedurę wymeldowania...proszę o porady
urszulka.w jest off-line  
27-04-2011, 08:56  
blaga18
Stały bywalec
 
blaga18 na Forum Prawnym
 
Posty: 507
Domyślnie re: Wymeldowanie z pobytu stałego

Poszukaj: wymeldowanie drogą administracyjną. Albo zapytaj w Urzdzie spraw obywatelskich, zdaje się, że wystarczy tam złożyć odpowiedni wniosek.
blaga18 jest off-line  
27-04-2011, 12:37  
eol12
Przyjaciel forum
 
Posty: 16.975
Domyślnie re: Wymeldowanie z pobytu stałego

Tylko że będzie tu potrzebna tez zgoda twojego męża na wymeldowanie synowej (bo jest współwłaścicielem domu).
eol12 jest off-line  
27-04-2011, 13:05  
voyteg
Moderator
 
voyteg na Forum Prawnym
 
Posty: 15.059
Domyślnie re: Wymeldowanie z pobytu stałego

Żadna zgoda męża na wymeldowanie nie jest potrzebna, na zameldowanie również
voyteg jest off-line  
27-04-2011, 13:30  
eol12
Przyjaciel forum
 
Posty: 16.975
Domyślnie re: Wymeldowanie z pobytu stałego

Czynność związana z meldunkiem generalnie nie mieści się w katalogu czynności zwykłego zarządu. Przyjęte jest, że czynności zwykłego zarządu są to czynności polegające na dbaniu o dobry stan rzeczy w celu zapobiegania pogorszeniu się tej rzeczy. Przyjmuje się, że meldunek w miejscu zamieszkania jeżeli jest to przedmiot współwłasności to czynność przekraczająca zwykły zarząd. Na jego dokonanie powinna być wyrażona zgoda wszystkich współwłaścicieli.
Tyle doktryna, praktyka jest różna. Znam sama przykłady gdy organy meldunkowe żądały takiej zgody oraz przykłady, gdy taka zgoda była pomijana.
eol12 jest off-line  
27-04-2011, 13:35  
voyteg
Moderator
 
voyteg na Forum Prawnym
 
Posty: 15.059
Domyślnie re: Wymeldowanie z pobytu stałego

Cytat:
Napisał/a eol12
Przyjmuje się, że meldunek w miejscu zamieszkania jeżeli jest to przedmiot współwłasności to czynność przekraczająca zwykły zarząd.
Wynika to zupełnie innego powodu, który wyjaśnia WSA w orzeczeniu poniżej:

http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/F8DFC8372C

Cytat:
Zgodnie z art. 4 ustawy meldunkowej obowiązek meldunkowy polega między innymi na zameldowaniu się w miejscu pobytu stałego lub czasowego. Z kolei w myśl art. 10 ust. 1 ww. ustawy osoba, która przebywa w określonej miejscowości pod tym samym adresem dłużej niż trzy doby, jest obowiązana zameldować się na pobyt stały lub czasowy najpóźniej przed upływem czwartej doby, licząc od dnia przybycia. Jak więc wynika z powyższych przepisów, zameldowanie się nie jest uprawnieniem lecz obowiązkiem. Z kolei z przepisu art. 9 ust. 2b wskazującego, iż zameldowanie w lokalu służy wyłącznie celom ewidencyjnym i ma na celu potwierdzenie faktu pobytu w tym lokalu wynika, w sposób jednoznaczny, iż zameldowanie nie jest zależne od prawa do lokalu ani też od zgody właściciela lokalu na zameldowanie. Celem ewidencji ludności jest jedynie odzwierciedlenie przez właściwe organy w stosownym rejestrze danych faktycznych o rzeczywistym zamieszkiwaniu i przebywaniu osób pod danym adresem. Rejestracja meldunkowa nie jest źródłem jakichkolwiek praw majątkowych w tym do własności lokalu, w którym zostało dokonane zameldowanie. Dlatego też podstawę do zameldowania powinno stanowić ustalenie, czy osoba zgłaszająca przebywa pod danym adresem. Natomiast wyrażenie zgody przez właściciela nieruchomości (czy też w danym przypadku najemcy) na zameldowanie ma tylko takie znaczenie, że organ w takiej sytuacji z reguły nie dokonuje zameldowania poprzez podjęcie czynności materialno – technicznej, ale poprzez wydanie na podstawie art. 47 § 2 ustawy meldunkowej stosownej decyzji.
voyteg jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo administracyjne - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ wymeldowanie z pobytu stałego odpowiedzi: 30
§ Wymeldowanie z pobytu stałego odpowiedzi: 1
§ Wymeldowanie z pobytu stałego. odpowiedzi: 13
§ wymeldowanie męża z pobytu stałego odpowiedzi: 4
§ wymeldowanie z pobytu stałego odpowiedzi: 2
§ Wymeldowanie z pobytu stałego odpowiedzi: 1


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 08:39.