Przeniesienie praw do działki - Forum Prawne

 

Przeniesienie praw do działki

Witam, Dziesięć miesięcy przed moim zakupem działki zabudowanej wójt gminy decyzją dokonał podziału działki sprzedającego na dwie mniejsze- jedną przeznaczoną pod drogę gminną (która z urzędu przeszła na rzecz gminy) i działkę "właściwą". Podstawą podziału ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Postępowanie administracyjne > Prawo administracyjne

Prawo administracyjne - aktualne tematy:


Odpowiedz
 
07-06-2011, 18:11  
MrQba
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie Przeniesienie praw do działki

Witam,
Dziesięć miesięcy przed moim zakupem działki zabudowanej wójt gminy decyzją dokonał podziału działki sprzedającego na dwie mniejsze- jedną przeznaczoną pod drogę gminną (która z urzędu przeszła na rzecz gminy) i działkę "właściwą". Podstawą podziału była umowa wójta ze "Społecznym Komitetem Budowy Drogi" w której to był zapis cyt.: "Udział mieszkańców może być wniesiony w formie finansowej lub rzeczowej. Jako udział mieszkańców w inwestycji zostanie rozliczony grunt przekazany przez nich na Gminę przeznaczony na wyżej wymienioną drogę".
W akcie notarialnym kupna - sprzedaży mam tylko zapis "...zaś ciężary i obowiązki nabywcy ponosić będą od dnia całkowitego wydania nieruchomości".
Obecnie gmina oczekuje w ramach udziału w finansowaniu inwestycji (w domyśle w ramach uczestnictwa w "Społecznym Komitecie Budowy Drogi") pełnej opłaty (Umowa zawiera zapis że mieszkańcy pokryją 30% wartości inwestycji) "...ponieważ jest Pan drugim właścicielem działki [numer mojej działki], a grunt pod działkę [numer działki przekazanej pod drogę] przekazał poprzedni właściciel i to jemu należy się odszkodowanie za pozyskany grunt pod drogę.".
Gmina także odmówiła okazania decyzji podziałowej działki jako że "...nie był Pan stroną postępowania podziałowego działki..."

Czy interpretacja gminy jest poprawna? O ile mi wiadomo nikt z mieszkańców nie otrzymał odszkodowania, gdyż przekazane grunty są przeznaczone pod drogę (która jest akurat w budowie). Czy w takim przypadku - skoro poprzedni właściciel został uznany stroną a ja nie przystępowałem do "Komitetu..." gmina ma prawo oczekiwać ode mnie ponoszenia kosztów? I wreszcie czy gmina ma prawo odmówić okazania decyzji podziałowej?
Z góry dzięki i pozdrawiam,
Marek
MrQba jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni post / autor
§ Przeniesienie praw autorskich gonzo911 Prawo autorskie 1 30-05-2011 10:09
§ Przeniesienie praw autorskich. Sicu Umowy zlecenia i o dzieło 2 24-05-2011 22:56
§ Przeniesienie praw autorskich Farizah Prawo autorskie 6 12-05-2010 09:39
§ przeniesienie praw cooltusia Prawo autorskie 2 23-01-2010 01:16
§ umowa o przeniesienie praw bez wynagrodzenia podmiot Prawo autorskie 17 12-07-2008 21:32
§ przeniesienie praw własności lidl Prawo nieruchomości, lokalowe i budowlane 1 30-03-2008 08:59


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 17:04.