art. 162 kpa i wygasnięcie decyzji - Forum Prawne

 


Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Postępowanie administracyjne > Prawo administracyjne


Odpowiedz
 
14-01-2012, 14:48  
lity
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie art. 162 kpa i wygasnięcie decyzji

Witam

Mam następujące pytanie dotyczące wygaśnięcia decyzji. Jeśli wg. nowych przepisów decyzje (wydane na podstawie starych przepisów) zachowują moc do dnia ich wygaśnięcia, nie dłużej jednak niż przez okres 3 miesięcy od dnia wejścia w życie nowej ustawy, to czy wygasają one z dniem wejścia w życie nowej ustawy czy też może po tych 3 miesiącach (z czego część wcześniej, jeśli termin wygaśnięcia w nich określony przypada akurat na te 3 miesiące).?
lity jest off-line  
14-01-2012, 15:29  
voyteg
Moderator
 
voyteg na Forum Prawnym
 
Posty: 15.040
Domyślnie RE: art. 162 kpa i wygasnięcie decyzji

http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/CC34E31545

Cytat:
Przepis art. 162 § 1pkt 1 k.p.a. stanowi, iż organ administracji publicznej, który wydał decyzję w pierwszej instancji, stwierdza jej wygaśnięcie, jeżeli decyzja stała się bezprzedmiotowa, a stwierdzenie wygaśnięcia takiej decyzji nakazuje przepis prawa albo gdy leży to w interesie społecznym lub w interesie strony. Bezprzedmiotowość decyzji wynika z ustania prawnego bytu elementu stosunku materialnoprawnego nawiązanego na podstawie decyzji administracyjnej z powodu zgaśnięcia podmiotu, zniszczenia lub przekształcenia rzeczy, rezygnacji z uprawnień przez stronę czy też na skutek zmiany stanu faktycznego uniemożliwiającego wykonanie decyzji albo z powodu zmiany w stanie prawnym, ale tylko w przypadku, gdy powoduje ona taki skutek (por. Kodeks postępowania administracyjnego. Komentarz Barbara Adamiak, Janusz Borkowski Wydawnictwo: C.H. Beck Warszawa 2011 r. str. 662). W doktrynie jako podstawę do stwierdzenia wygaśnięcia decyzji wymienia się także zmiany w zakresie stanu faktycznego stanowiącego przesłankę wydania decyzji. (T. Woś, Stwierdzenie wygaśnięcia decyzji administracyjnej jako bezprzedmiotowej PiP 1992, z. 7, s. 51-56).

W orzecznictwie podkreśla się także, iż zmiana lub uchylenie podstawy prawnej nie ma, co do zasady, wpływu na dalszy byt decyzji administracyjnej. Wyjątek w tym względzie zachodzi wówczas, gdy przepisy ingerujące w dotychczasową treść podstawy prawnej tak stanowią lub gdy "wynika to z całokształtu unormowania danej materii" (wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 19 grudnia 2008 r. II OSK 1691/07 LEX 516054). Podkreśla się także, iż bezprzedmiotowość decyzji z powodu zmiany w stanie prawnym następuje wyłącznie w przypadku gdy znowelizowane przepisy przewidują taki skutek (wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 23 września 2010 r. III SA/Lu 132/10 LEX 757032).
voyteg jest off-line  
14-01-2012, 17:05  
lity
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: art. 162 kpa i wygasnięcie decyzji

Czytałem ten wyrok. Mimo wszystko mam małe wątpliwości. Rozumiem, że wygaśnięcie decyzji będzie miało miejsce z dniem wejścia w życie nowej ustawy? Co w takim razie ustawodawca miał na myśli ustalając 3 miesięczny termin?
lity jest off-line  
15-01-2012, 12:36  
Verto
Przyjaciel forum
 
Posty: 801
Domyślnie RE: art. 162 kpa i wygasnięcie decyzji

Z Twojego pierwszego postu wynika, że te decyzje o których mowa już w samej swej treści mają charakter terminowy. 162 K.p.a. nie ma tu raczej zastosowania a to z tej przyczyny, że decyzji terminowych raczej nie wygasza się odrębną decyzją.

W odpowiedzi na pytanie. Wejście w życie ustawy nie powoduje automatycznego wygaśnięcia decyzji. Decyzje wygasają najpóźniej po 3 miesiącach od dnia wejścia w życie ustawy bądź wcześniej jeżeli termin wcześniejszy wynika z samej decyzji. (Twój domysł z pierwszego postu był zatem słuszny).

PS Co to za ustawa ??
Verto jest off-line  
22-01-2012, 14:06  
billa
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: art. 162 kpa i wygasnięcie decyzji

Zapewne chodzi o ustawę o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Zapisano w w niej, że decyzje wydane na podstawie starych przepisów dot. finansowania rodzin utrzymują swoją moc przez okres trzech miesięcy od wejścia w życie nowej ustawy. Jeżeli stare przepisy są niekorzystne to czy można zamienić wcześniej decyzję ponieważ po nowemu jest dla mnie korzystniejsza.
billa jest off-line  
Linki sponsorowane
Odpowiedz

Prawo administracyjne - Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Pozew o wygasnięcie obowiązku alimentacyjnego odpowiedzi: 14
§ pozew o wygasnięcie obowiązku alimentacyjnego odpowiedzi: 2
§ Nie wyplacona premia po wygasnięciu umowy odpowiedzi: 6
§ choroba przed wygasnięciem umowy odpowiedzi: 1
§ wygasnięcie umowy odpowiedzi: 1
§ wygasnięcie umowy a ciążą odpowiedzi: 7


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 18:09.